Усложнена мигрена МКБ G43.3
В рубриката усложнена мигрена се включват:
- хронична мигрена
- мигренозен мозъчен инфаркт
- епилептични пристъпи, провокирани от мигрена
- продължителна аура без инфаркт
Мигрената представлява хронично рецидивиращо едностранно главоболие с пулсиращ характер, съпроводено често с повръщане, гадене, фоно- и фотофобия.
Хронична мигрена
Хроничната мигрена представлява главоболие с продължителност над 15 дни в месеца и за над 3 месеца в годината, като поне 8 от пристъпите са с характеристика на мигренозни или отговарят на специфично лечение за мигрена.
Пациентите най-често имат дългогодишна давност на оплакванията с тенденция за зачестяване на пристъпите, като характера на главоболието се променя, доближавайки се до тензионното главоболие. Не е напълно изяснена етиологията, предполага се, че фактори като злоупотреба с някои стимуланти като кафе, цигари, стресови ситуации, нарушение в мозъчното кръвообращение и други водят до хронифициране на мигрената.
Диагностичните критерии за хронична мигрена включват:
- главоболие, отговарящо на критериите мигрена без аура за повече от 15 дни в месеца за 3 месеца в годината
- липса на друго заболяване, водещо до тази клиника
Мигренозен мозъчен инфаркт
Мигренозен мозъчен инфаркт представлява клиника на мигрена с типичните изяви на аура с продължителност над един час, съпътствани от исхемични мозъчни полета и дифузни хиподензни лезии при компютърна томография на мозъка.
Клиниката се представя с типичните за мигрената едностранно пулсиращо силно главоболие, гадене, повръщане, фото- и фонофобия, общо неразположение, но налице са и огнищни неврологични симптоми, показващи огнищни мозъчни лезии - афазия, сетивни и двигателни нарушения - загуба на зрението, диплопия, хемипарестезии, парализи, световъртеж, нарушения на съзнанието. Симптомите са в зависимост засегнатия съд и наличието на добре развита колатерална мрежа.
Като етиология се предполага продължителния вазоспазъм, предизвикан от различни вазоактивни субстанции, съпътстващ мигренозното главоболие.
Диагностичните критерии за мигренозен мозъчен инфаркт включват:
- настоящ мигренозен пристъп при пациент с история за мигрена с аура с типични характеристики на пристъпа, с изключение на това, че един или повече от симптомите на аурата са с продължителност над 60 минути
- невроизобразяващи методики, демонстриращи исхемичен инфаркт в съответната област
- липса на друго заболяване, водещо до такава клиника
Епилептични пристъпи, провокирани от мигрена
Епилептични пристъпи, провокирани от мигрена представляват гърчови пристъпи, появяващи се по време или 60 минути след типичната аура на мигрената. С понятието мигралепсия се подчертават сходните прояви при двете заболявания. Диференциално затруднение представлява разграничаването на аурата от огнищните епилептични пристъпи.
Диагностичните критерии за епилептични пристъпи, провокирани от мигрена включват:
- мигрена, отговаряща на критериите за мигрена с аура
- епилептичен пристъп, изпълняващ диагностичните критерии за епилептичен пристъп, настъпващ по време или в рамките на 1 час след мигренозната аура
Продължителна аура без инфаркт
Продължителна аура без инфаркт представлява типична изява на мигренозна аура с продължителност над една седмица и нормална находка при образно изследване на мозъка.
Диагностиката на усложнена мигрена включва обстоен преглед от невролог, а при нужда консултация и от друг специалист, електроенцефалография (ЕЕГ), невроизобразяващи техники като компютърна томография или ядрено - магнитен резонанс, лумбална пункция за диференциране от менингеални възпаления.
Диференциална диагноза на мигрена с усложнения се прави с епилепсия, пространство заемащ процес в мозъка, нарушения в мозъчното кръвообращение, дисекация на каротидната артерия, мозъчен оток и др.
Лечението на усложнена мигрена включва приложение на аналгетици и противовъзпалителни средства, ерготаминови производни в комбинация с кофеинови препарати, GABA-медикаменти, триптани.
Коментари към Усложнена мигрена МКБ G43.3