Късна болест на Алцхаймер МКБ G30.1
Късна болест на Алцхаймер е невродегенеративно заболяване, което засяга пациенти във възрастта над 65 години.
Етиологията е неизвестна, предполага се определена фамилна предразположеност с автозомно-доминантно унаследяване. Предразполагащи фактори са оксидативния стрес, хиперхолестероемията (повишеното ниво на холестерол). Друга хипотеза предполага инфекция с херпес симплекс вирус при някои пациенти. Основната теория за болестта се състои в намаляване синтеза на невротрансмисера ацетилхолин. Холинергичната хипотеза има широка подкрепа, най-вече поради факта, че основните медикаменти, които имат известен ефект в терапията са обратими инхибитори на ензима ацетилхолинестераза, препятстващи разграждането на ацетилхолина.
Клиниката на късна болест на Алцхаймер започва с дискретни признаци, които често се бъркат с възрастови промени - пациентите започват да забравят първо близки събития, дезориентирани са за време и място, имат делюзии - фалшиви идеи, постепенно се засяга краткотрайната, а по-късно и дълготрайната памет, нарушена е когнитивната функция, има затруднения в обслужването и елементарните ежедневни дейности, обеднява речта, появяват се личностни промени, дезориентация и объркване, депресия, апатия. В крайния стадий на болестта се стига до апраксия и агнозия, има пълна зависимост на пациента от обгрижване. Засегнати са силно, освен когнитивните, и моторните функции на организма.
Диагнозата е трудна в ранните стадии. Необходим е обстоен преглед от невролог и психиатър, лабораторно и инструментално изследване. Забелязват се дифузна корова атрофия, особено в хипокампа, разширение на вентрикулите, лезии в лимбичните структури – хипокамп, амигдала и anterior olfactory nucleus и в префронталната област на мозъка. Използват се невропсихологични тестове, патоанатомично и биохимично изследване, техники като компютърна томография, магнитен резонанс, еднофотонна емисионна компютърна томография (SPECT) и позитронна емисионна томография (PET). В ликворът може да се открие наличие на тау-протеин и бета-амилоид. Лабораторно изследване на кръв и урина се прави по-скоро за отдиференциране на заболяването от други невродегенеративни състояния.
Диференциална диагноза на късна болест на Алцхаймер се прави с други форми на деменция - деменция с атеросклеротична генеза, мозъчен инсулт, синдром на Корсаков, мозъчен тумор и други.
Лечението се състои в прилагане на обратими инхибитори на ензима ацетилхолинестераза, антипсихотици, рационално хранене, психотерапия и физиотерапия.
Прогнозата на болестта не е добра. Усложненията са основно, поради пълната зависимост на пациентите от обгрижване и усложненията с вметнати инфекции и сърдечно-съдово заболяване. Средната продължителност на живота след началото на симптомите е 4 - 10 години.
Симптоми и признаци при Късна болест на Алцхаймер МКБ G30.1
- Тревожност
- Объркване
- Трудност при преглъщане
- Симптоми на речта
- Поведенчески симптоми
- Симптоми на депресия
Коментари към Късна болест на Алцхаймер МКБ G30.1