Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Психични и поведенчески разстройства Разстройства на личността и поведението в зряла възраст Специфични разстройства на личността Емоционално нестабилна личност

Емоционално нестабилна личност МКБ F60.3

от 28 дек 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Д-р Иванина Вълчева
Емоционално нестабилна личност МКБ F60.3 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Библиография
Коментари

Нормално е хората да изпитват промени в емоциите, все пак животът е изпълнен с възходи и падения, но съществува разлика между това човек да изживява широк спектър от емоции и да реагира на всяко събитие по краен начин. Според експертите съществуват някои ранни признаци на емоционална нестабилност, които се проявяват. Не всеки, който изпитва широк спектър от емоции, непременно е емоционално нестабилен, но има основни характеристики, навеждащи на мисълта, че състоянието граничи с личностно разстройство.

Емоционалното нестабилно разстройство на личността, описва проблемите, които хората изпитват, ако са емоционално нестабилни, тревожни и имат модел на самоунищожително поведение. Болните могат да изпаднат в гранично психотично състояние, при което изпитват изключително съмнение в себе си и околните. Бързо сменят настроенията си и могат да преминат от отчаяние към еуфория за много кратко време.

Симптомите на емоционално нестабилнa личност включват:

  • импулсивност
  • промени в настроението
  • огромен страх от изоставяне
  • изключително безпокойство и раздразнителност
  • гняв
  • параноя и подозрение към други хора
  • чувства на празнота, безнадегнявждност и безполезност
  • мисли за самоубийство
  • самонараняване
  • бърза промяна на мнението за други хора
  • дисоциация - усещане, сякаш са загубили връзка с реалността

Към емоционално нестабилна личност спадат агресивна личност, гранична личност и експлозивна личност.

Агресивна личност

Агресията е вредно социално взаимодействие с намерението да нанесе вреда на човек. Може да възникне реактивно или без провокация. При хората агресията може да бъде причинена от различни провокиращи фактори - от неудовлетвореност поради непостигнати цели, до чувство на неуважение. Човешката агресия може да бъде класифицирана като:

  • пряка – характеризира се с физическо или словесно поведение, предназначено да причини вреда на някого
  • непряка – характеризира се с поведение, предназначено да навреди на социалните отношения на даден човек или група

Когато болният проявява агресивно поведение, се чувства раздразнителен, неспокоен или импулсивен. Понякога им е трудно да контролират поведението си. Не успяват да направят преценка кое поведение е социално подходящо. В други случаи може да действат агресивно съвсем умишлено. Например, да използват агресивно поведение, за да отмъстят или да провокират някого.Агресивното поведение причинява физическа или емоционална вреда на другите. To варира от вербално до физическо насилие и нарушава социалните граници. Това може да доведе до срив в отношенията.

Гранична личност

Граничното разстройство на личността е разстройство на психичното здраве, което влияе върху начина, по който болните мислят и чувстват за себе си и околните, причинявайки проблеми, функциониращи в ежедневието като:

  • затруднено управление на емоциите
  • затруднено контролиране на поведението
  • модел на нестабилни взаимоотношения

При гранично разстройство на личността болните изпитват силен страх от изоставяне или нестабилност на емоциите си. И все пак неподходящият гняв, импулсивността и честите промени в настроението отблъскват околните, въпреки че болният иска да има стабилни взаимоотношения.

Граничното разстройство на личността обикновено започва от ранна зряла възраст и постепенно може да се подобри с напредването на годините. To влияе върху това как болният усеща себе си и как се отнася към другите.

Признаците и симптомите могат да включват:

  1. Интензивен страх от изоставяне, дори се стига до предприемане на крайни мерки, за да се избегне реална или въображаема раздяла и отхвърляне.
  2. Модел на нестабилни взаимоотношения, като например болният да идеализира някого в един момент, а след това изведнъж да повярва, че човекът не се интересува достатъчно или е жесток спрямо него.
  3. Бързи промени в самоидентичността и представата за себе си, които включват изместване на целите и ценностите и виждане на себе си като човек, който сякаш изобщо не съществува.
  4. Периоди на параноя, свързана със стреса и загуба на контакт с реалността, продължаващи от няколко минути до няколко часа.
  5. импулсивностИмпулсивно и рисковано поведение, като пристрастяване към хазарт, безразсъдно шофиране, злоупотреба с наркотици или алкохол, внезапно напускане на добро работно място или прекратяване на успешна връзка.
  6. Широки промени в настроението с продължителност от няколко часа до няколко дни, които могат да включват интензивно щастие, раздразнителност, срам или безпокойство.
  7. Продължаващи чувства на празнота.
  8. Необоснован, интензивен гняв.

Експлозивна личност

Експлозивното личностно разстройство е поведенческо разстройство, което се характеризира с експлозивни изблици на гняв и насилие, често до тежка степен на жестока ярост, които са непропорционални на моментната ситуация (например импулсивни крясъци, предизвикани от сравнително нормални събития).

Импулсивната агресия не е преднамерена и се определя от непропорционална реакция на всяка провокация, реална или въображаема. Някои хора съобщават за афективни промени преди самия момент на избухване, например:

  • напрежение
  • промени в настроението
  • промени в енергията

Много психиатрични разстройства и някои разстройства на употребата на вещества, са свързани с повишена агресия и често са съпътстващи с експлозивната личност. Това затруднява диференциалната диагноза. Хората с експлозивно личностно разстройство са средно 4 пъти по-склонни да отключат депресивни или тревожни разстройства и 3 пъти по-вероятно да развият нарушения в употребата на вещества.

Биполярното разстройство е свързано с повишена възбуда и агресивно поведение при някои болни, но за тях агресивността е ограничена до маниакални или депресивни епизоди, докато хората с експлозивно личностно разстройство изпитват агресивно поведение дори в периоди с обичайно настроение.

Лечението се започва с когнитивно-поведенческа терапия. При по-тежки случаи се добавят психотропни лекарствени схеми, въпреки че фармацевтичните възможности показват ограничен успех. Трицикличните антидепресанти и селективните инхибитори на обратното захващане на серотонин (включително Fluoxetine, Fluvoxamine и Sertraline) изглежда облекчават някои патопсихологични симптоми.

Анксиолитиците спомагат за облекчаване на напрежението и могат да помогнат за намаляване на експлозивните изблици чрез повишаване на прага на поносимост към провокативния стимул и са особено показани при пациенти с коморбидни обсесивно-компулсивни или други тревожни разстройства.

Според критериите за поставяне на диагноза емоционално нестабилнa личност, болният трябва да има поне 5 от следните симптоми:

  1. Интензивен страх от изоставяне.
  2. Повтарящо се чувство на празнота.
  3. Обърканост или емоционална нестабилност.емоционална лабилност
  4. Рязко колебание между различните настроения - силно дразнене, страх или депресия, които могат да продължат от няколко часа до няколко дни.
  5. Бурни връзки, които варират между интензивно възхищение и крайно презрение.
  6. Интензивен, разгорещен гняв, който е непропорционален на всичко, което го задейства.
  7. Краткотрайни, прекомерно подозрителни идеи или временни чувства на откъсване от реалността.
  8. Импулсивност, която води до злоупотреба с наркотици, алкохол, храна, пари.
  9. Мисли за самоубийство.
3.8/5 9 оценки

Симптоми и признаци при Емоционално нестабилна личност МКБ F60.3

  • Тревожност
  • Поведенчески симптоми
  • Симптоми на депресия
  • Страх
  • Агресия
  • Промяна в настроението
Всички

Лечение на Емоционално нестабилна личност МКБ F60.3

  • Антипсихотични лекарства
  • Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия

Библиография

https://mind.se/en/information/psychiatric-diagnoses/emotionally-unstable-personality-disorder-eupd/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/borderline-personality-disorder/symptoms-causes/syc-20370237
https://www.psycom.net/depression.central.borderline.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Aggression
https://www.healthline.com/health/aggressive-behavior#causes
https://en.wikipedia.org/wiki/Intermittent_explosive_disorder
https://www.bustle.com/p/7-signs-someone-might-be-emotionally-unstable-8890589

Коментари към Емоционално нестабилна личност МКБ F60.3

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 26 June 2012 в 14:55

    plambo

    Здравейте!Интересува ме как трябва да се подхожда и реагира,когато се контактува с емоционално нестабилна личност.Комуникацията с тях е доста трудна.Желанието им да се налагат,агресията им към околните и опитите да обиждат и нараняват другите пречи на нормалната комуникация и наранява достойнството на хората около тях.Не знам докъде трябва да им се позволява да налагат мнението си,или трябва да се съгласяваме с всичко,което казват,за да е спокойна обстановката.Просто търся съвет.Благодаря!

    Най-добре е да потърсите мнението на психиатър.

  2. plambo 
    на 26 June 2012 в 10:17

    Здравейте!Интересува ме как трябва да се подхожда и реагира,когато се контактува с емоционално нестабилна личност.Комуникацията с тях е доста трудна.Желанието им да се налагат,агресията им към околните и опитите да обиждат и нараняват другите пречи на нормалната комуникация и наранява достойнството на хората около тях.Не знам докъде трябва да им се позволява да налагат мнението си,или трябва да се съгласяваме с всичко,което казват,за да е спокойна обстановката.Просто търся съвет.Благодаря!

googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Не мога да се справя с т.нар. „емоционално хранене“.

преди 2390 дни, 4 часа и 21 мин.

Любимата ви известна личност?

преди 4455 дни, 19 часа и 8 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 3 часа и 37 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 18 часа и 38 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 18 часа и 49 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 18 часа и 56 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival