Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Доброкачествени новообразувания Доброкачествено новообразувание на пикочните органи Пикочен мехур

Пикочен мехур МКБ D30.3

от 10 март 2010г., обновено на 08 дек 2022г.
Пикочен мехур МКБ D30.3 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари
Свързаност

Пикочният мехур представлява кух мускулест орган с резервоарна функция, в който се събира урината. Стената на пикочния мехур се състои от 4 слоя. Вътрешната страна (луменът) е облицована от уроепител, който се състои от седем слоя плоски клетки.
По-повърхностните слоеве съдържат големи клетки с големи ядра. Tези клетки са гъвкави и могат да променят формата си от кубична до плоска, откъдето идва и терминът преходен епител.

Вторият слой под епитела е ламина проприя (lamina propria), която е много добре кръвоснабдена. Дълбоко под нея е третият слой, състоящ се от гладка мускулатура. От мускулния слой е изграден детрузора на пикочния мехур на пикочния мехур. Мускулните влакна на отделните мускулни слоеве обикновено са разположени в различни надлъжни равнини. Мускулатурата на детрузора се слива с капсулата на простатата или с мускулатурата на влагалището и таза.
Четвъртият слой е образуван от съединителна тъкан. Пикочният мехур е екстраперитонеално разположен и перитонеума покрива само купола му.

Подробна информация за анатомичното устройство на пикочния мехур ще намерите в:

»Анатомия на пикочен мехур (vesica urinaria)

В пикочния мехур могат да се открият тумори със злокачествен и доброкачествен характер.
Доброкачествените новообразувания на пикочния мехур
се класифицират като доброкачествени епителни тумори и доброкачествени мезенхимни тумори, като над 95% са епителни.

Неоплазмите, произлезли от мезенхим, се диференцират спрямо мускули, нерви, хрущялна тъкан, фиброзна тъкан, кръвоносни съдове и др. Доброкачествените тумори са лейомиом, параганглиом, фибром, плазмоцитом, хемангиом, единичен фиброзен тумор, неврофибром и липом.

Лейомиом

лейомиомТова е най-често срещаният доброкачествен тумор на пикочния мехур. Хистологично се представя като неинфилтративен тумор на гладката мускулатура, при който липсват митотична активност, атипични клетки и некроза.

Лейомиомът възниква в субмукозата, но растежът може да бъде субмукозен (7%), интравезикален (63%) или екстравезикален (30%).

Изображение: www.sciencedirect.com

Епидемиология

Лейомиомите се срещат еднакво често при мъже и жени. Обхващат възрастта от 22 до 78 години.

Клинична картина

Повечето от тях са малки и безсимптомни и се откриват случайно. Големите обаче се проявяват със симптоми като хематурия, обструкция на пикочния мехур, натиск от обем заемащия процес.

Диагноза

При цитоскопия лигавицата на мехура покрива тумора. Макроскопски се описва като гладка вдлъбнатина на стената на пикочния мехур или абнормна маса в лумена му. Туморът е гладък, твърд и хомогенен (с еднаква плътност навсякъде). При ЯМР цялостно изображението на тумора е по-добро. Лейомиомът е без злокачествен потенциал, но хистологичната оценка е от съществено значение за разграничаването му от добре диференцираният лейомиосарком.

Лечение

Лечението е оперативно.

Неврофибром

неврофибромТова е рядко срещано заболяване, като пикочният мехур е най-честата локализация от отделителната система за този тумор. Неврофибромът може да е изолирано заболяване или да се прояви в комбинация с неврофиброматоза.

Неврофибромът възниква от нервните плексуси, които се намират в близост до пикочния мехур. Неврофибромите могат да бъдат локализирани, дифузни и плексиформни. Плексиформните се състоят от възелчета по нерва или разклоненията му, напомнящи торба с червеи или възли върху въже. Тези възелчета могат драстично да уплътнят стената на пикочния мехур, да запушат уретралния отвор и да причинят хидронефроза.

Изображение: www.semanticscholar.org

Клинична картина

Най-честите симптоми са хематурия, често уриниране и обструкция на пикочния мехур.

Параганглиом

параганглиомТова е много рядък тумор на пикочния мехур.

Епидемиология

Възрастовият диапазон, който засяга, е от 10 до 78 години, като се среща по-често при жени. Характеризира се с освобождаване на катехоламини по време на уриниране при 50% от пациентите с това заболяване.

Изображение: www.sciencedirect.com

Клинична картина

Симптомите включват силно главоболие, тревожност, изпотяване, хематурия, тремор и високо кръвно (хипертония).

Диагноза

Параганглиомът възниква от клетки в мускулния слой (детрузора) и може да се появи навсякъде в пикочния мехур. При цитоскопия се откриват малки, единични уплътнения на субмукозата или възелчета на субмукозата. Биопсията може да причини отделяне на катехоламини и да доведе до хипертонична криза.

Параганглиомът на пикочния мехур обикновено е твърда хомогенна или лобулирана, добре очертана маса.

Лечение

Лечението се състои в локална ексцизия, последваща адренергична блокада с лимфаденектомия ако лезията е инвазивна. До момента няма надеждни хистологични критерии за отдиференциране на доброкачествена лезия от злокачествена, затова се препоръчва наблюдение на пациента в дългосрочен план.

Хемангиом

ХемангиомХемангиомът на пикочния мехур е рядко заболяване, което се среща във всички възрасти, но около 50% се срещат в ранна детска възраст. При възрастните средната възраст е 58 години, като по-често засяга мъжете. Заболяването се презентира с болезнена макроскопска хематурия.

Макроскопски туморите са малки, със среден размер от 0,7 см. Повечето са единични, широко разположени маси на съдовете на пикочния мехур. При цитоскопия се откриват като лобулирана синкавочервена лезия. Хемангиомите са хиперваскуларни маси, диагнозата им се поставя след извършването на биопсия.

Изображение: www.scielo.br

Единични фиброзни тумори

Единични фиброзни тумориПредставляват изключително редки мезенхимни тумори с фибробластна диференциация. По-малките тумори могат да са безсимптомни, но големите е възможно да се проявят с често уриниране или усещане за абнормна маса.

Изображение: www.scielo.br

Когато пикочният мехур съхранява урина, неговото затваряне се осигурява от външни и вътрешни сфинктери. Вътрешният сфинктер е продължение на мускулния слой на пикочния мехур. Когато пикочният мехур е пълен симпатиковите нерви карат сфинктера да се свие и да затвори уретрата. Външният сфинктер е играден от мускулна група, разположена на разстояние на вътрешния сфинктер.

При съхранение на урина налягането в проксималната част на уретрата трябва да бъде по-високо от налягането в пикочния мехур, за да се предотврати инконтиненцията (неволево изпразване на мехура). Когато трябва да започне изпразване на мехура започва инхибиция на сигналите от симпатиковата нервна система, настъпва отпускане на сфинктера, което води до по-ниско уретрално налягане, след което и мехура се изпразва.

Съществува разнообразие от аномалии в регулацията на детрузора и сфинктера.

  • При диссинергия от хипорефлекторен тип се наблюдава намалена релаксация на сфинктера по време на микция и повишена активност на пикочния мехур. Резултатът е трудно изпразване на пикочния мехур, болните се оплакват от чести позиви за уриниране и инконтиненция.
  • При диссинергия от хипорефлекторен тип се характеризира с увеличен обем на пикочния мехур и нарушената му контракция по време на уриниране. В мехура има остатъчна урина вследствие, на, което често се откриват бактерии в урината. Пациентите уринират трудно, като след уриниране остава чувството за неизпразнен мехур.
  • При детрузорната хиперрефлексия се наблюдават нормотонични и синергични сфинктери. Характеризира се с дневна инконтиненция на урина и намален обем на пикочния мехур.
  • При детрузорната хипорефлексия се наблюдава рядко уриниране, голям пикочен мехур с различно по количество остатъчна урина. Диагнозата се поставя вследствие на множество вторични инфекции.


Заглавно изображение: DBCLS ??TV, CC BY 4., via Wikimedia Commons

3.8/5 5 оценки

Симптоми и признаци при Пикочен мехур МКБ D30.3

  • Кръв в урината
  • Невъзможност за уриниране

Библиография

http://pubs.rsna.org/doi/full/10.1148/rg.262055172
http://www.mdguidelines.com/bladder-polyps-benign
http://www.cancer.ca/en/cancer-information/cancer-type/bladder/bladder-cancer/non-cancerous-tumours/?region=on
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2226060
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4739973/

Коментари към Пикочен мехур МКБ D30.3

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Пикочен мехур МКБ D30.3
    www.framar.bg 
    на 09 May 2025 в 19:41
    Коментирайте "Пикочен мехур МКБ D30.3"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Отделителна система
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

ТЕСТ ПОМ -АМНИШУЪР ТЕСТ ЗА ПРЕЖДЕВРЕМЕННОТО ПУКАНЕ НА ОКОЛОПЛОДНИЯ МЕХУР

преди 2973 дни, 9 часа и 42 мин.

Какво да очакваме след отстраняване на жлъчния мехур?

преди 3376 дни, 22 часа и 23 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 11 дни, 6 часа и 4 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 19 дни, 22 часа и 17 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 30 дни, 8 часа и 50 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 35 дни, 5 часа и 12 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ГРАНДЕ МАСКАРА ЧЕРНА СПИРАЛА ЗА МИГЛИ 11.5 г

ДЕРМАКОД ФЛУИД С ДИНАЛИФТ 7% 50 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМЕН ЕНЗИМ С ЦВЕТНИ КИСЕЛИНИ 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ С ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 1.5 % 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ СЪС САЛИЦИЛОВА КИСЕЛИНА 10 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:04:29

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:01:29

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: Яни от 09 май 2025г. в 17:42:32

БЕТЪР МИ БЛЕНД 250 г

Коментар на: Velina от 09 май 2025г. в 17:22:35

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: Красимира от 09 май 2025г. в 17:03:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival