Злокачествено новообразувание на гръбначния мозък, черепномозъчните нерви и други части на централната нервна система МКБ C72
Злокачествените новообразувания на гръбначния мозък са 8-9 пъти по-редки от туморите на главния мозък.
Те се подразделят на интрамедуларни - произхождащи от веществото на гръбначния мозък, и екстрамедуларни - произхождащи от мозъчните обвивки (менинги) и от коренчетата на гръбначния мозък.
Екстрамедуларните тумори от своя страна биват:
- епидурални - такива, които се локализират над твърдата мозъчна обвивка, т.е. - между нея и костния канал на гръбначния стълб;
- субдурални - такива, които се локализират под твърдата мозъчна обвивка, т.е. - между нея и паяжиновидната мозъчна обвивка.
Тези тумори предизвикват натиск върху коренчетата, които излизат от гръбначния мозък, и върху самия гръбначен мозък, а доста често и върху артериите на коренчетата, като смущават кръвоснабдяването на гръбначния мозък.
В началото заболяването протича като невралгия (с нервни болки). Болките се разпространяват в съответните кожни зони, инервирани от засегнатия гръбначно-мозъчен невросегмент и имат стрелкащ характер. В началото те са едностранни, а по-късно стават двустранни. Кашлянето, кихането и физическото напрежение усилват болките.
Понякога настъпва и изтръпване на хода на притиснатите нервни коренчета. Болките се усилват също при натиск странично от гръбначния стълб, при притискане на шийните вени и навеждане главата напред.
Установяват се и сетивни симптоми - с намалена или повишена сетивност, които в началото са едностранни, а след това двустранни.
Отначало сетивните нарушения започват от най-периферните учатстъци на тялото (под нивото на тумора) и постепенно се разпространяват до нивото на тумора.
Следващият стадий е компресионен. Когато туморът започне да притиска странично гръбначния мозък се развива пареза на крайниците и разстройство на дълбоката сетивност от страната на тумора и разстройство на усета за болка и температурата в противоположната телесна половина.
Следващият стадий (параплегичен) започва с притискане на целия напречник на гръбначния мозък и протича със спастична парапареза или параплегия (отсъствие на двигателна активност) най-често на двата крака. Тазоворезервоарните нарушения протичат с изпускане или задържане на урината. Установяват се сетивни разстройства на всички видове сетивност (болка, допир, температура). При недостатъчни грижи се развиват декубитуси (рани от залежаване).
При интрамедуларните тумори началните симптоми са тъпа болка и изтръпване. При локализация на тумора в задните стълбове на гръбначния мозък се наблюдава разстройство на дълбоката сетивност и на ставно-мускулния усет. Страничното притискане довежда до разстройство на усета за болка и температура.
Противоположно на екстрамедуларните тумори, тук ставните нарушения започват на нивото на тумора и се разпространяват в низходяща посока към периферията.
При тумори в поясно - кръстцовата област се развива вяла (с понижен мускулен тонус) пареза. При тумор в шийната област се развива вяла пареза на горните крайници и спастична пареза (с повишен мускулен тонус и контрактури) на долните крайници. Често настъпва пълно обездвижване. Рано се появяват разстройства в тазовите резервоари. Нерядко усложнение е развитието на урологична инфекция.
Единствен метод за лечение на доброкачествените тумори на гръбначия мозък е оперативният - отстраняване на тумора. При злокачествените тумори на гръбначния мозък се прилага също лъчелечение и химиотерапия.
Видове Злокачествено новообразувание на гръбначния мозък, черепномозъчните нерви и други части на централната нервна система МКБ C72
Симптоми и признаци при Злокачествено новообразувание на гръбначния мозък, черепномозъчните нерви и други части на централната нервна система МКБ C72
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Повишена телесна температура
- Гърчове
- Затруднено дишане
- Промени в зрението
- Поведенчески симптоми
Коментари към Злокачествено новообразувание на гръбначния мозък, черепномозъчните нерви и други части на централната нервна система МКБ C72