Конска опашка (кауда еквина) МКБ C72.1
Гръбначният мозък е част от централната неврна система. Проксимално той се свърза посредством продълговатия мозък с главния мозък и дистално завършва на нивото на първи лумбален прешлен със специално образувание, наречено cauda equina. Cauda equina(лат. – конска опашка) представлява колекция от интрадурални нервни корени в края на гръбначния мозък, в субарахноидалното пространство, дистално от conus medullaris.
Cauda equina осигурява сензорна инервация в областта на сакрума, моторна инервация в областта на сфинктерите, парасимпатикова инервация в областта на пикочния мехур и частта от flexura lienalis до ниво ректум. Нервните корени в региона на конската опашка дават усещанията от долните крайници, както и от перинеалните дерматоми. Cauda equina рядко е място, в което възникват първични тумори. Въпреки това, различни неопластични процеси могат да доведат до засягане или пряко ангажиране на cauda equina.
Според хистологичния си вариант първичните малигнените неоплазми на кауда еквина биват:
- Интрадуралните спинални малигнени периферно-нервни тумори(MPNST)
- Хемангиобластом
- Астроцитом
- Спинални PNET(Primary central nervous tumors)
Вторичните малигнени неоплазми в областта на кауда еквина представляват интрадурални метастази на дистантни първични огнища.
Първичните тумори на cauda equina спадат към групата на интрадуралните спинални малигнени периферно-нервни тумори(MPNST). Това са изключително редки злокачествени новообразувания с честота под 0,001% от популацията, произхождащи от покривния слой на периферните нерви във вътрешността на dura mater. По своята същност представляват саркоми. Около половината от случаите са при пациенти с придружаваща неврофиброматоза тип 1. Рядко MPNST са в резултат на малигнена дегенерация на неврофибром, шваном, ганглионевром или феохромоцитом.
Причините, отговорни за появата на MPNST, не са напълно изяснени. Въпреки това е установено, че най-често се дължат на неврофиброматоза тип 1(40-50%), около 10% от слуаите са в условия на предхождаща лъчетерапия, останалите случаи са идиопатични. Предразполагащи фактори са радиационно увреждане, генна мутация, фамилна обремененост.
Клиничната картина при туморите на кауда еквина се владее предимно от болковия синдром, придружен с различни неврологични дефицити като парестезии в областта на крайниците, единична или двустранна парапареза, отслабени рефлекси. Всички тези симптоми влизат в симптомокомплекса на синдрома на кауда еквина.
Синдромът на cauda equina се класифицира като клиничен синдром на гръбначния мозък и представлява комплекс от симптоми, появяващ се в резултат на първични или вторични неопластични процеси, травматични увреждания, инфекциозни състояния, артериовенозна малформация и т.н., т.е. причинява се от всяко стеснение на гръбначния канал, компресиращо нервните корени под нивото на гръбначния мозък. Клиничната картина на синдрома се манифестира с болков синдром и парестезии, мускулна хипотония, отслабени рефлекси и тазово-резервоарни нарушения. Повече информация за синдрома на конската опашка може да прочетете подробно на:
Диференциална диагноза за масите, намиращи се в региона на cauda equina, може да се направи с:
- Миксопапиларен епендимом
- Шваном
- Параганглиом
- Менингиом
- Липом
- Дермоидна киста
- Епидермоидна киста
Изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Конска опашка (кауда еквина) МКБ C72.1
Библиография
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28722908/
emedicine.medscape.com/article/1148690-overview#a3
Коментари към Конска опашка (кауда еквина) МКБ C72.1