Злокачествено новообразувание на костите и ставните хрущяли на крайниците МКБ C40
Костите на горните крайници се разделят на кости на раменния пояс и кости на свободния горен крайник, а тези на долния крайник на кости на тазовия пояс и кости на свободния долен крайник. Костите на раменния пояс включват ключица и лопатка. Костите на свободния крайник са раменна кост, кости на предмишницата - лакътна и лъчева кост, осем киткови костици, кости на ръката и пръстите (фаланги). Костите на долния крайник са тазова кост (тазов пояс), бедрена кост, кости на подбедрицата - голям и малък пищял, кости на ходилото и кости на пръстите на ходилото.
Подробна информация за анатомично устройство на кости и стави на горни и долни крайници може да прочетете при:
Етиологията на злокачествено новообразувание на костите и ставните хрущяли на крайниците все още не е изяснена. Приема се, че са резултат на полиетиологични фактори - ендогенни (генетични) и екзогенни (разнообразни канцерогенни агенти като йонизираща радиация, различни химични вещества).
Съществуват различни класификации на костните тумори, като една от удобните за клиничната практика е класификацията, която се основава на способността на малигномите да образуват една или друга тъкан при своя растеж. От костообразуващата тъкан се образуват злокачествени тумори като остеосарком, злокачествен остеобластом. От хрущялна тъкан - хондросарком. От съединителна тъкан - миксосарком, фибросарком. От ретикуларна тъкан - миелом, ретикуло сарком.
Хондросаркомът е злокачествен костен тумор, който се характеризира с бърз растеж и нахлуване в меките тъкани. Той може да бъде първичен в случаи, когато първоначално възниква в костта и вторичен - предшестван от доброкачествен хрущялен тумор (енхондром, екзостоза). При вторичните развитието е бавно и се появява в по-късна възраст след 35 години. Хондросаркомът се появява във всяка кост от хрущялен произход, но все пак по-честата му локализация е крайната долна част на бедрото и горната част на раменната кост.
Етиологията не е изяснена, счита се, че играят много фактори за развитието на хондросаркома.
Първият клинично проявен симптом е болката, която се засилва през нощта и в последствие става силна и непоносима. Когато туморът прорасне навън от костта, се явява болезнена при палпация подутина. Движенията на съседната става са затруднени и болезнени. При нарастване на тумора кожата става лъскава със засилена венозна мрежа.
Диагнозата се поставя на базата на промени в лабораторните кръвни показатели с увеличена утайка на червените кръвни клетки (СУЕ), ускорена алкална и кисела фосфатаза. Характерно е, че при радикална операция стойностите се нормализират и при отново появил се хондросарком се увеличават. Рентгеновата находка - установява се различна по големина туморна формация, нахлуваща в меките тъкани с типично разположение в епиметафизата. Периосталната реакция е невинаги силно изразена. Процесът не е ограничен, като се забелязва прекъсване на костните контури, което е белег за злокачественост и се явява под формата на "козирка".
Лечението при първичните форми е тотална резекция или ампутация. Туморът не е лъчечувствителен. Като туморната маса има бляскав и лобулиран изглед, изпълнена с калциеви включения, наподобяваща на рибе месо. При вторично развили се тумори се прилага широка резекция на костната пластинка.
Макар и по-бавно развитие прогнозата е лоша.
Друго злокачествено новообразувание на костите и ставните хрущяли на крайниците е остеосаркомът. Представлява най-злокачественият костен тумор, който се проявява във всички възрасти, но предимно към 20 годишна възраст, като се засягат всички кости, но най-често бедрената и раменната кост.
Остеосаркомът проявява способността да образува костна тъкан в различно количество. Различават се остеолитичен, остеосклеротичен и смесен тип тумор.
Етиологията е неизяснена. Основен симптом е местната болка, като 1/4 от случаите, освен болката се появява и подутина. Често болката се свързва с често предшестваща травма. Болката е разположена в дълбочина и се засилва при напрежение, движение и натоварване. Ако туморът е на долният крайник болният започва да накуцва. Постепенно подутината обхваща циркулярно крайника. Кожата в областта на тумора е лъскава и опъната, затоплена и със силно изразена венозна мрежа. В началото общото състояние на болният е добре, нос напредване на процесът се влошава. Той е отпаднал, със загубен апетит, блед, изтощен с висока температура, започва бързо да отслабва. В напредналите стадии туморът е значително разраснал и може да разязви кожата, да излезе извън нея и да придобие форма на "цветно зеле" с неприятна миризма. В такива случаи може да се разкъса кръвоносен съд и да се получи обилен кръвоизлив. Болният е изключително слаб.
Диагнозата се поставя чрез:
Лабораторните кръвни показатели установяват: увеличена утайка на червените кръвни клетки (СУЕ), ускорена алкална фосфатаза в серума, което е лош прогностичен белег. След ампутация, общото състояние на болния се подобрява и стойностите на алкалната фосфатаза се нормализират, като могат да се покачат при разсейки или повторна поява на тумора.
Рентгеновата диагноза на тумора - невинаги е лесна, в началото се наблюдава остеопороза на костта, прекъсване на костта и отслояване на надкостницата с образуване на характерната "козирка". Още по-типична е периосталната реакция под формата на лъчи (като спикули).
Изотопно изследване - показва прекалено натрупване на радионуклида.
Прогнозата е лоша. Рядко болните преживяват повече от 2-3 години. Белодробни разсейки се наблюдават след 7-8 месеца. Болните умират от изтощение и белодробните разсейки (метастази). Преживяемост над 5 години се счита за грешка в диагнозата.
Лечението е оперативно - ранна ампутация, но дори и след това преживяемостта е до 1 година. Други терапевтични методи са химиотерапия и лъчетерапия.
Саркомът на Юинг представлява злокачествен тумор, който възниква от клетките на костния мозък, т. е. не произхожда от костната тъкан. Този малигнен тумор се характеризира с изключително агресивен растеж. Засяга най-често деца и юноши, като в тази възрастова група е вторият по честота първичен злокачествен костен тумор. Един от основните симптоми е силната и постоянна болка.
Фибросаркомът е злокачествено новообразувание, произлизащо от съединителнотъканните обвивки около костите, може да засегне, освен костта и обвивка на костта (периоста), и близко разположените мускули.
Метастатичните злокачествени тумори на костите представляват 99% от малигнените тумори на костите. Голям брой злокачествени процеси могат да инвазират вторично (метастазират) в костите, едни от най-често срещаните са: белодробният рак, ракът на простатната жлеза, ракът на бъбреците, щитовидната жлеза и др. Този вид злокачествени тумори засягат по-често хора в по-напреднала възраст.
Подробна информация за отделните локализации на злокачествено новообразувание на костите и ставните хрущяли на крайниците може да прочетете при:
Коментари към Злокачествено новообразувание на костите и ставните хрущяли на крайниците МКБ C40