Къси кости на долен крайник МКБ C40.3
Късите кости на долен крайник изграждат скелета на ходилото. Човешкото стъпало представлява силно развита, биомеханична сложна структура, която носи тежестта на тялото и участва осъществяване на акта на ходене. 26 кости осигурява структурна основа на ходилото. Те могат да бъдат групирани в три групи: тарзални кости, които са 7 на брой, метатарзални - 5, и кости на пръстите на ходилото (фаланги) - 14.
Злокачествените новообразувания на къси кости на долен крайник са редки и представляват само 3-6% от всички костни тумори. Те са доброкачествени в 75-85% от случаите и злокачествени в 15% до 25%. Костта, която се засяга най-често е петната кост (os calcaneus), последвана от метатарзалните и костите на пръстите на ходилото. Хондросаркомът е най-честият злокачествен тумор на късите кости на стъпалото, последван от сарком на Юинг и остеосарком.
Клиничната картина на костните тумори на ходилото включва болка, поява на подутина в дадена област от стъпалото и възникване на патологични костни фрактури, които се получават при минимлана травма. В повечето случаи на рак на костите, един от основните симптоми е болка на мястото на възникване на тумора. В началото, тази болка може да се усети по време на продължителна двигателна активност (ходене, скачане, тичане) или през нощта. Болка постепенно става все по-изразена и по-силна, като при прорастване на злокачественото новообразувание извън костта, се появява болезнена при допир туморна маса. Кожата над туморната формация става опъната, лъскава с разширена венозна мрежа.
При хондросарком осъществяването на движенията в съседната става са ограничени и силно болезнени. Ракът на костите нарушава структурният им интегритет и може да доведе до поява на фрактури (счупвания). Дори преминаване от седнало в изправено положение може да бъде достатъчно да причини фрактура на определена кост. Наличието на възпаление и болка в ставите също може да се дължи на рак костите.
Диагнозата на злокачествено новообразувание на къси кости на долен крайник се основава на данни от рентгеновото изследване, ядрено-магнитен резонанс, инцизионна биопсия и хистологично изследване. Въпреки че в областта на стъпалото няма дебел мекотъканен слой, се установява сравнително дълго забавяне на диагнозата при такива тумори.
Лечението на малигнените тумори на къси кости на долен крайник зависи от хистологичния тип на тумора, неговото местоположение и степента на агресивност. Химиотерапевтичното лечение и лъчевата терапия се използват по отделно или в комбинация по точно определени показания. В случаи, когато заболяването е напреднало се налага ампутация на ходилото или подбедрицата.
Коментари към Къси кости на долен крайник МКБ C40.3