Кожно-лигавична лайшманиоза МКБ B55.2
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Заболяването кожно-лигавична лайшманиоза представлява кожна форма на лайшманиоза на Новия Свят или известна още като американска лайшманиоза. По същество представлява протозойна инфекция, с трансмисивен път на предаване (при ухапване от комари), с характерно клинично протичане и необходимост от своевременно лечение с оглед намаляване риска от възникване на различни по вид и тежест усложнения.
Причинител и особености
Заболяването показва ендемичен характер в някои географски ширини, като характерно за болестния процес е следното:
- причинител: причинители са представителите на род Leishmania, а именно Leishmania vianna с 4 подвида (L. braziliensis, L. guyanensis, L. panamensis, L. peruviana) и от Leishmania mexicana
- резервоар на инфекцията: резервоари на болестта са предимно различни видове гризачи, а преносители са флеботомусите. Ендемични огнища са описани предимно в страните от Южна и Централна Америка
- форми на паразита: различават се две форми на паразитите, а именно амастиготна или безкамшичеста (паразитира вътре в клетките на макрофагохистиоцитарната система) и промастиготна или камшичеста (наблюдава се в стомахчето на комарите от род Plebotomus)
- биологичен цикъл: биологичният цикъл на тези протозойни причинители протича последователно в хората и в комарите. Флеботомите се заразяват при кръвосмучене от болен човек (или животно), като в техния организъм паразитите се трансформират. При последващо ухапване на човек, лайшманиите попадат в кожната раничка и се размножават
- рискови фактори: рискови фактори, подпомагащи развитието на болестта са недохранването, ниският социален статус, обезлесяването, липсата на канализация и урбанизация
Симптоми
Инкубационният период (времето от момента на заразяване до появата на първите клинични белези на инфекцията) продължава от две седмици до три месеца.
Заболяването започва с изява на единични кожни поражения, обикновено под формата на възелчета с околен инфилтрат, които впоследствие разязвяват.
Според клиничното протичане се различават няколко отделни форми на заболяването:
- кожно-язвена: засяга се само кожата, обикновено на откритите части на тялото, протичането е доброкачествено
- дифузна кожна лайшманиоза: протича като кожна лайшманиоза на Новия свят
- кожно-лигавична: в хода на болестта се ангажират и лигавиците на носа, устата, ларинкса, фаринкса
При много пациенти се развива лимфангит и лимфаденит, както и вторично инфектиране на язвите. Обикновено се засяга кожата на лицето, шията, горните и долните крайници. При липса на лечение болестта бързо се разпространява и обхваща лигавиците на носа, устната кухина и горните дихателни пътища.
Улцерациите и ерозиите водят до прогресивно разрушаване на меките тъкани и хрущялите на назофарингеалната и устната кухина. При много пациенти се развиват гингивит и периодонтит, възможно е засягане и на очите и гениталиите.
Често се развиват усложнения под формата на сърдечна недостатъчност, кахексия, ентероколит, пневмония, сепсис, амилоидоза, различни вторични бактериални и гъбични инфекции.
Оздравителният процес е бавен и може да продължи повече от една година.
Диагноза
За поставяне на диагнозата при кожно-лигавична лайшманиоза е необходим обстоен разпит за посещение или пребиваване в ендемичен район, ухапване от комари, известни рискови фактори и други в комбинация с обстоен преглед и оценка на локализацията, размерите и особеностите на наличните кожно-лигавични лезии.
Клиничната диагноза се потвърждава след извършване на паразитологични изследвания и откриване на причинителя. Материал за изследването се взима от папула или от периферията на язвите.
Необходимо е изготвяне на натривка върху предметно стъкло, фиксиране с метилов алкохол и специфично оцветяване. Използват се различни имунологични методи, като ELISA, директна аглутинация и реакция имунофлуоресценция. От биомолекулярните методи широко приложение намира полимерната верижна реакция (PCR).
Тази форма на лайшманиоза е необходимо да се разгранични от редица други инфекции и системни заболявания, включително туберкулоза, сифилис, лепра, грануломатоза на Wegener, епителиоми, микотични заболявания, назофарингеален карцином, карцином на кожата и други.
Лечение
Терапевтичният подход при тази форма на инфекцията изисква комплексни, целенасочени и строго индивидуализирани мерки, като лечението може да продължи продължително време. Допълнителни затруднения създават наличните усложнения и подлежащи заболявания.
Лечението при кожно-лигавична лайшманиоза се състои в мускулно или венозно приложение на препарати от групата на петвалентните антимонови средства, в съчетание с антибиотични препарати и симптоматични агенти.
Основните мерки за осъществяване на превенция от болестта включват:
- лична профилактика: използване на репеленти, поставяне на мрежи по прозорците на домовете
- обществена профилактика: използване на инсектицидни средства срещу векторите, контролиране популацията на комарите от род Phlebotomus, своевременно диагностициране, третиране и диспансеризация на заболелите лица
Прогнозата е сериозна, като без терапия настъпват множество тежки усложнения с възможен летален изход.
Изображения: freepik.com, dermnetnz.org
Симптоми и признаци при Кожно-лигавична лайшманиоза МКБ B55.2
- Кожна лезия
- Зачервени кожни възли
- Локализирана лимфаденопатия
- Макуларен кожен обрив
- Плитки язви по кожата
- Лезии в лигавицата на устата
Библиография
https://dermnetnz.org/topics/leishmaniasis
https://www.healthline.com/health/leishmaniasis
https://en.wikipedia.org/wiki/Leishmaniasis
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/leishmaniasis
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22632641/
https://www.uptodate.com/contents/visceral-leishmaniasis-clinical-manifestations-and-diagnosis
https://en.wikipedia.org/wiki/Visceral_leishmaniasis
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/leishmaniasis#:~:text=Visceral%20leishmaniasis%20(VL)%2C%20also,Brazil%2C%20east%20Africa%20and%20India.
Коментари към Кожно-лигавична лайшманиоза МКБ B55.2