Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Протозойни болести

Протозойни болести МКБ B50-B64

от 15 май 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Протозойни болести МКБ B50-B64 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Коментари
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Коментари

Протозоийните заболявания се причиняват от едноклетъчни паразити, които са сложно устроени еукариотни организми в резултат на дълга еволюция.

Произлезли са от прокариотни предшественици (от рода на бактериите и синьо-зелените водорасли), с които имат значителен брой общи белези.

Тялото им е изградено от цитоплазма, ядра, различни органели, осигуряващи хранителни, двигателни и делителни функции.

Отличават се с характерен жизнен цикъл, като при отделните представители се наблюдават известни различия.

Отделните протозойни болести се различават значително по отношение на епидемиологията, патогенезата, клиничното протичане, терапевтичните подходи и прогнозата.

Маларията е едно от най-честите тропически заболявания в световен мащаб, протичащо с характерната клинична триада, включваща анемичен синдром, пристъпен фебрилитет и хепатоспленомегалия.

Причинява Anophelesсе от представители на рода Plasmodium. Представлява трансмисивна антропоноза с природно ендемичен характер, като вектори на болестта са комарите от род Anopheles.

Хората се заразяват най-често след ухапване на женски комар, като е възможно предаване на заразата и по трансплацентарен път, при кръвопреливане, при органна трансплантация и посредством контаминиран медицински инструментариум.

Различават се следните основни форми на болестта:

  • Малария, предизвикана от Plasmodium falciparum, се нарича още тропическа малария и е една от най-тежко протичащите форми на това заболяване. Освен характерната клинична триада често се наблюдават и неврологични признаци и усложнения. Често се развиват енцефалит, припадъци, гърчове, промяна в психичния статус, когнитивни нарушения.
  • Малария, предизвикана от Plasmodium vivax, се нарича още тридневна малария. Характерно в клиничното протичане на тази форма е тежкото увреждане на слезката и високият риск от травматична или спонтанна руптура на слезката. Възможни усложнения на състоянието са различни гастроинтестинални нарушения, сепсис, остра бъбречна недостатъчност.
  • Малария, предизвикана от Plasmodium malariae, се нарича още четиридневна малария. Тази форма се отличава с характерни увреждания, ангажиращи отделителната система и изразяващи се в развитие на нефропатия, остър гломерулонефрит, бъбречна недостатъчност, нефротичен синдром, в резултат от настъпилата протеинурия и хипопротеинемия.
  • Други видове паразитологично потвърдена малария включва малария, предизвикана от Plasmodium ovale (отличава се с ниска честота, леко протичане и изключително благоприятна прогноза), малария със смесена генеза и малария, предизвикана от маймунски плазмодии (отличава се с тежко протичане и развитие на животозастрашаващи усложнения).
  • Малария, неуточнена

Друго високо разпространено в тропическите страни протозойно заболяване е болестта лайшманиоза. Причинява се от едноклетъчните протозои от род Leishmania, тип Sarcomastigophora.

Въз основа на географското разпространение се различават лайшманиоза на Стария и на Новия свят.

Основният механизъм на заразяване на човека е посредством ухапване от векторите на болестта (флеботоми).

В зависимост от клиничното протичане се различават няколко основни форми на болестта:

  • висцерална, наричана още черна болест или Кала-азар и протичаща с развитие на анемия, панцитопения и хепатоспленомегалия
  • кожна, протичаща с формиране на характерни розови папули, които впоследствие нарастват и разязвяват
  • кожно-лигавична, при която се засягат и лигавиците на устната кухина и назофаринкса, с развитие на деструктивни и обезобразяващи нарушения

GlossinaАфриканска трипанозомоза представлява трансмисивна антропоноза, предизвикана от паразитите от род Tripanosoma. Нарича се още сънна болест и в зависимост от конкретния причинител се различават две основни форми, а именно гамбийска или западноафриканска сънна болест и родезийска или източноафриканска сънна болест.

Основните преносители на болестта са мухите цеце от род Glossina.

Клиничното протичане е характерно, с развитие първоначално на генерализирана паразитемия и лимфаденомегалия. Впоследствие се развиват различни по тежест неврологични нарушения, идентични на хроничен менингоенцефалит.

Дървеници от род TriatominesАмериканска трипанозомоза или наричана още болест на Chagas, се причинява от Trypanosoma cruzi.

Преносители са дървениците от род Triatomines, а заразяването обикновено се осъществява при проникването на паразитите през увредена кожа, лигавици или конюнктива, трансплацентарно или при хемотрансфузия.

Различават се остра и хронична форма, като първата е по-характерна за детската популация, а втората се развива предимно при възрастните пациенти.

Клиничните прояви са полиморни, възможно е увреждане на миокарда, храносмилателната система, нервната система, по-рядко се засягат белия дроб и бъбреците.

Космополитно разпространената зооантропоноза токсоплазмоза, се причинява от Toxoplasma gondii. Най-важни от епидемиологична гледна точка крайни гостоприемници на паразитите са домашните котки, като стотици видове бозайници и птици са възприемчиви и са междинни гостоприемници.

Заразяването се осъществява най-често по алиментарен път след консумация на контаминирани храни или вода, при недостатъчна топлинна обработка на съдържащо цисти месо и при лоша лична хигиена. Възможно е заразяване и от майката на плода, при хемотрансфузия и лабораторно.

Заболяването обикновено протича латентно или субклинично, но при пациенти с имунен дефицит е възможно развитие на тежки нарушения. Възможно е засягане на очите, най-често под формата на хориоретинит, засягане на белия или черния дроб, на централната нервна система.

При инвазия с Pneumocystis carinii се развива пневмоцистоза, протичаща като интерстициална плазмоклетъчна пневмония при пациенти с изразена имуносупресия. В клиничната картина доминират изразен фебрилитет, диспнея, суха и непродуктивна кашлица. Тежки усложнения са асфиксията и острият респираторен дистрес синдром.

Други протозойни болести, некласифицирани другаде, включват заболяванията, причинени от едноклетъчните паразити от родовете Babesia, Acanthamoeba и Microspora.

При невъзможност за идентифициране на конкретния причинител се касае за протозойна болест, неуточнена.

Диагнозата при различните протозойни болести се основава на информацията, получена от:

  • епидемиологична анамнеза
  • физикален преглед
  • параклинични показатели
  • паразитологични изследвания
  • инструментални и образни изследвания

Терапията обикновено се състои в перорално или парентерално приложение на антипротозойни агенти, при необходимост се включват и антибиотични и симптоматични средства.

Основните профилактични мерки се изразяват в повишаване на личната и битовата хигиена, подобряване на здравната култура, използване на репеленти и противоинсектицидни средства, контрол над популацията на векторите на заболяванията, ранно диагностициране и терапия на заболелите лица.

4.5/5 10 оценки

Видове Протозойни болести МКБ B50-B64

  • B50 Малария, предизвикана от Plasmodium falciparum
  • B51 Малария, предизвикана от Plasmodium vivax
  • B52 Малария, предизвикана от Plasmodium malariaе
  • B53 Други видове паразитологично потвърдена малария
  • B54 Малария, неуточнена
  • B55 Лайшманиоза
  • B56 Африканска трипанозомоза
  • B57 Болест на Chagas
  • B58 Токсоплазмоза
  • B59 Пневмоцистоза
  • B60 Други протозойни болести, некласифицирани другаде
  • B64 Протозойна болест, неуточнена

Симптоми и признаци при Протозойни болести МКБ B50-B64

  • Главоболие
  • Умора
  • Повишена телесна температура
  • Поведенчески симптоми
  • Атаксия
  • Тремор
Всички

Коментари към Протозойни болести МКБ B50-B64

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Протозойни болести МКБ B50-B64
    www.framar.bg 
    на 22 March 2023 в 17:06
    Коментирайте "Протозойни болести МКБ B50-B64"

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Заразни болести? Открих хлебарка в лещата...

преди 1768 дни, 13 часа и 59 мин.

Болести при децата - онлайн консултация с педиатър

преди 1868 дни, 1 час и 40 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

преди 16 дни, 7 часа и 2 мин.

Леко горчив вкус на брюкселско зеле

преди 22 дни, 22 часа и 16 мин.

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 51 дни, 21 часа и 37 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 54 дни, 3 часа и 40 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Ще разчитате ли на пенсията когато остареете

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах