Хистоплазмоза, неуточнена МКБ B39.9
При хистоплазмоза, неуточнена, е налице развитие на инфекция с Histoplasma capsulatum, като локализацията на процеса не е идентифицирана.
Етиологичният агент представлява диморфна гъбичка от род Histoplasma, която съществува в почвата под формата на сапрофит, а при попадане в човешкия организъм съществува като паразит.
Заболяването е повсеместно разпространено, като са описани редица ендемични райони в много области на Европа, Азия, Африка, Америка, главно в страните с умерен климат.
Причинителите се нуждаят за развитието си от влажна почва, богата на органични съединения, като особено подходящи са районите, разположени в близост до речни корита, пещери, строителни обекти.
Боледуват в еднаква степен представителите на различните етнически групи, без съществени различия в честотата на засягане между мъжкия и женския пол.
Изложени на по-висок риск са крайните възрастови групи, към които спадат ранната детска възраст и старческата възраст. Това се дължи на непълноценност на имунната защита, клетъчния и хуморалния имунитет.
Значително по-често боледуват лица с намалена активност на имунната система, в резултат от продължителна терапия с имуносупресивни медикаменти, след органна трансплантация, както и при вроден или придобит имунен дефицит.
Заразяването се осъществява предимно по въздушно-капков и алиментарен път, като човек се заразява след консумация на контаминирани с почва хранителни продукти или вода или след инхалиране на спори на гъбичките, пренасяни с въздушните течения в ендемичните райони.
Важна особеност е, че приблизително 90 % от заразените лица са напълно безсимптомни. При повторно инфектиране рискът от клинично проявено заболяване и тежко протичане нараства значително.
Инкубационният период варира при отделните пациенти в зависимост от степента на инвазивност и общото им здравословно състояние. При повечето заразени лица първите клинични симптоми са налице до две седмици след експозицията.
Заболяването най-често протича с неспецифични и общи симптоми, като обикновено се наблюдават някои от следните:
- фебрилитет
- слабост и уморяемост
- общо неразположение
- кашлица и диспнея
- наличие на кръв в храчките
- болка и дискомфорт в гърдите и коремната област
- кожни промени
- увеличение на регионалните лимфни възли
- спленомегалия
- хепатомегалия
- миалгия и артралгия
- редукция на теглото
Тежестта на симптоматиката зависи от много фактори и трудно може да се прогнозира.
Необходимо е разграничаване на заболяването главно от туберкулоза, саркоидоза, различни неопластични заболявания, аспергилоза, кокцидиоидомикоза и някои други, идентично протичащи състояния.
Диагнозата се основава на данните от разпита и прегледа на болния, проведените параклинични, микробиологични и образни изследвания.
Епидемиологичната анамнеза за посещение или престой на ендемичен район е от съществено значение при поставянето на диагнозата. Физикалните находки са оскъдни и много често са неспецифични.
Лабораторно при относително голяма част от болните се установява анемичен синдром, тромбоцитопения и повишение на определени ензими, най-често алкална фосфатаза и лактат дехидрогеназа.
Образната диагностика включва извършване на рентгенография, ехокардиография и компютърна томография.
За потвърждаване на диагнозата е необходимо изолиране на етиологичните агенти, като обикновено се използва материал от кръв, храчка и други телесни течности.
Терапията при пациенти с хистоплазмоза, неуточнена, включва приложение на системни антимикотични средства, главно амфотерицин В и представители от групата на азолите, както и симптоматични агенти.
Лечението продължава няколко месеца, като е необходимо продължително проследяване на състоянието на болните, поради повишен риск от развитие на рецидив.
Прогнозата обикновено е благоприятна и рядко се наблюдава развитие на тежки последици в дългосрочен план.
Коментари към Хистоплазмоза, неуточнена МКБ B39.9