Епидемична миалгия МКБ B33.0
При болест на Bornholm, известна още като епидемична миалгия, се наблюдават характерни клинични прояви в резултат от инфекция с определени вирусни причинители.
Най-често изолираните причинители са коксаки В вирусите (Human coxackieviruses B), малко по-рядко се изолират коксаки А (Human coxackieviruses B) и еховируси (ECHO-вируси).
Наименованието на болестта се свързва с остров Борнхолм в Дания, където са описани първите случаи на инфекцията.
Заболяването е повсеместно разпространено, като честотата трудно може да бъде определена. Засягат се в еднакви отношения представителите на двата пола, без особено съществени различия по отношение на раса и етническа принадлежност.
Боледуват всички възрастови групи, като изложени на по-висок риск са представителите на ранната детска и юношеската възраст.
Резервоар и източник на инфекцията са болните хора или здравите носители на вирусите, при които не се наблюдават обективни клинични признаци.
Механизмът на предаване на инфекцията е контактен, като главният предразполагащ фактор са ниската лична хигиена и здравна култура.
Контагиозният индекс е относително висок, като е възможно възникване на епидемични взривове в малки затворени общества, като например детски градини, училища, общежития.
Във високи концентрации вирусите се откриват във фекалните маси, като особено благоприятни за разпространението и развитието на вируса са топлите и влажни географски райони.
Инкубационният период (времето от заразяването на индивида до първите обективни и видими клинични признаци) на вирусната инфекция е с вариабилна продължителност при отделните пациенти, като обикновено варира между няколко дни и два месеца (най-често няколко дни), като лицата са най-заразни към края на инкубационния период.
Клиничните прояви при повечето пациенти започват остро, като при малък процент са възможни грипоподобни продромални прояви няколко дни преди съществените.
Симптоматиката при болест на Bornholm най-често включва:
- повишение на телесната температура
- главоболие
- болка в корема
- характерен болков синдром: най-често е налице силна болка ниско в гръдния кош, гърдите или гърба, най-често едностранно, като дори леко движение причинява нетърпима болка в ребрата и затруднено дишане
- болка в мускулите по цялото тяло (миалгия)
- общо неразположение
Поставянето на диагнозата при тази вирусна инфекция се основава на данните, получени при обстойния физикален преглед и разпит на пациента, като провеждането на вирусологични и серологични изследвания служи за потвърждаване на диагнозата. Необходимо е изследване на дихателния капацитет, тъй като силния болков синдром може да предизвика диспнея.
Диференциалната диагноза налага разграничаване на инфекцията от други, идентично протичащи състояния с вирусен, бактериален или неопластичен характер, пневмония, гръдна травма, пневмоторакс. При наличие на болка в корема състоянието трябва да се отдиференцира от язвена болест, холецистит, холелитиаза, хепатит.
Лечението при епидемична миалгия е предимно симптоматично, като се прилагат различни обезболяващи и противовъзпалителни медикаменти, най-често от групата на нестероидните противовъзпалителни средства. Прилагат се затоплящи компреси, като се наблюдава добър ефект при много от пациентите.
Инфекцията рядко води до усложнения, като при проникване на вирусите в системната циркулация е възможно засягане на различни органи и системи, най-често се описват развитие на перикардит, миокардит, менингит, орхит, увреждане на дихателната система.
Някои автори свързват коксаки В вирусите със синдрома на хроничната умора.
Основните профилактични мерки за предпазване от заразяване включват често измиване на ръцете, висока лична и битова хигиена, избягване на споделяне на общи прибори за хранене, напитки и други.
Симптоми и признаци при Епидемична миалгия МКБ B33.0
- Главоболие
- Повишена телесна температура
- Затруднено дишане
- Болка в гръдната област
- Грипоподобни симптоми
- Болка в епигастриума
Коментари към Епидемична миалгия МКБ B33.0