Болест, предизвикана от HIV, с прояви на хематологични и имунологични нарушения, некласифицирани другаде МКБ B23.2
СПИН (Acquired immunodeficiency syndrome, AIDS) се причинява от имунодефицитни вируси HIV-1 и HIV-2 и се характеризира с увреждане на всички органи и тъкани. СПИН представлява крайната (терминална) фаза на ХИВ инфекцията.
Причинителят се размножава предимно в периферните лимфоидни органи, като например слезката, лимфните възли и лимфоидната тъкан.
HIV-1 може да се прикрепи към всеки Т лимфоцит, който притежава CD4+ рецептори, независимо в кой орган се намира.
Прицелните клетки на вируса са не само зрелите CD4+ Т-лимфоцити, но и младите Т-клетки в тимуса, както и всички тъканни макрофаги, които експресират CD4+ рецептори.
Редица други клетки в организма, притежават на повърхността си подобни рецептори, като такива са например Лангхансовите клетки на кожата, глиалните клетки, Купферовите клетки в черния дроб и много други.
При болест, предизвикана от HIV, с прояви на хематологични и имунологични нарушения, некласифицирани другаде, се откриват различни и често пъти нехарактерни промени в клинико-лабараторните изследвания, вариращи от лека от умерена анемия до тежка неутропения особено в напредналите стадии, която се явява една от основните причини за развитието на опортюнистични инфекции.
Заразяването се осъществява по три основни механизма, които включват кръвен (венозна наркомания, чести хемотрансфузии, професионален контакт с кръв и кръвни продукти, контаминиран стоматологичен или медицински инстурментариум), полов (сексуални контакти без предпазни средства, честа смяна на половите партньори), вертикален (от инфектираната майка на плода).
Подробна информация за заболяването може да намерите на:
- раздел Заболявания: Болест, предизвикана от вируса на човешкия имунодефицит [HIV]
- раздел Здравни проблеми: СПИН
Клиничната картина се определя в зависимост от тежестта на инфекцията и многобройни допълнителни фактори, като общо здравословно състояние на пациента, наличие на подлежащи заболявания и други.
Анемията е нормохромна и има характер на хронична, като се характеризира с намаление на броя на червените кръвни клетки (еритроцити), намаление на хемоглобина и хематокрита. Клинично се проявява с изразена адинамия, лесна уморяемост, повишена сънливост, общо неразположение, бледи кожа и лигавици.
При част от болните се открива тромбоцитопения, която се дължи на имунно-медиирано разрушаване на тромбоцитите в периферните органи. Тя е налице в около 5 до 10 процента от пациентите в ранните стадии и в една трета от болните със СПИН.
В различните фази на болестта е възможно развитие на неутропения, което е една от причините за развитие на опортюнистични инфекции (микози, вирози, вторични бактериални инфекции, протозойни инфекции).
Диагнозата при болест, предизвикана от HIV, с прояви на хематологични и имунологични нарушения, некласифицирани другаде, се поставя въз основа на клиничните и епидемиологичните данни.
Окончателното потвърждение на заболяването се основава на вирусологичните изследвания.
HIV-1 инфекция трябва да се подозира при болни с необясними лимфопения, анемия, неутропения или идиопатична тромбоцитопения. В тези случаи епидемиологичните данни за поведение с повишен риск (честа смяна на половите партньори, сексуални контакти без предпазни средства, венозна наркомания, чести кръвопреливания) са ценни.
Подробна информация може да намерите в раздел Медицински изследвания:
Лечението включва приложение на антивирусни лекарства (обикновено в комбинация за продължителен период с цел намаляване на рисковете от възможно развитие на лекарствена резистентност), при необходимост се прилагат кортикостероиди, имуносупресивни лекарства, препарати за корекция на хематологичните нарушения и други.
Подробна информация може да намерите в раздел Лечения:
Коментари към Болест, предизвикана от HIV, с прояви на хематологични и имунологични нарушения, некласифицирани другаде МКБ B23.2