Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Вирусен хепатит Остър хепатит В Остър хепатит В с делта-агент (коинфекция) с хепатална кома

Остър хепатит В с делта-агент (коинфекция) с хепатална кома МКБ B16.0

от 14 март 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Остър хепатит В с делта-агент (коинфекция) с хепатална кома МКБ B16.0 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Хепатит D вирусът (делта-агент, HDV) е причинител на вирусен хепатит D, който може да се развие само в присъствие на хепатит В инфекция и тази комбинация от патогенни агенти води до бързо хронифициране на процеса с развитие на чернодробна цироза.

Хепатитен вирус D представлява дефектен вирус (вироид), който за съществуването си изисква задължително външната обвивка на HBV-HbsAg.

Хепатит В вирусВирусът на хепатит В съдържа ДНК и принадлежи към семейството на Hepadnaviridae, притежава сложен антигенен строеж и характерна морфология.

При остър хепатит В с делта-агент (коинфекция) с хепатална кома е налице увредено общо състояние на болния с развитие на различни по тежест усложнения в резултат от вирусната инфекция.

Вирусният хепатитит D е световно разпространена инфекция. Зоните на най-висока ендемичност са Средиземноморският басейн (предимно Южна Италия), Средният Изток и някои части на Южна Америка и Африка. Той е рядък в Азия, Западна Европа и Северна Америка.

Хепатит D се среща най-много (50 % и повече) сред интравенозните наркомани, хемотрансфузираните болни, по-рядко се открива при хемодиализирани болни.

Хепатит В инфекцията принадлежи към антропонозите с единствен източник болният човек или безсимптомните носители на вируса (във високи концентрации вирусите се откриват в кръвта и половите секрети).

Различават се няколко основни вида носителство на вирусния хепатит В, а именно инкубационно (през инкубационния период), реконвалесцентно (до един месец от началото на заболяването) и здраво носителство, с най-високо епидемиологично значение, което може да продължи до края на живота.

Болестта се разпространява по няколко основни механизма, а именно:

  • полов път
  • кръвен или трансмисивен път
  • вертикален път (заразяване на новороденото от болната или здрава носителка на вируса майка
  • пряк контакт (плод на дискусии)

Възприемчивостта на населението е висока, като най-често се засяга кърмаческата възраст и младата активна възраст между 20 и 45 години. Инкубационният период варира от 45 дни до шест месеца.

Подобно на инфекцията с остър хепатит А и тук заболяването преминава през три фази, включваща предиктерна, иктерна и реконвалесцентна фаза.

През предиктерната фаза се наблюдава грипоподобна симптоматика с изразена адинамия, артралгия, диспептични оплаквания, кожни промени (макулопапулозен или уртикоподобен обрив).

Иктерната фаза протича с развитие на пожълтяване на кожата, склерите и лигавиците, хепатомегалия (увеличение размерите на черния дроб), по-рядко спленомегалия (увеличение размерите на слезката).

През реконвалесцентната фаза клиничните прояви постепенно стихват за период от около десет дни.

Според тежестта на клиничното протичане се различават лека, средна, тежка и фулминантна форма, като при коинфекция с делта-агент заболяването обикновено протича като средна до тежка форма, а при суперинфекция като фулминантна форма.

Коинфекцията на хепатит В с делта-вирус представлява инфекция едновременно на HBV и HDV у пациенти, които преди това не са били инфектирани с HBV.

В случаите с коинфекция острият D хепатит е обикновено самоограничаващо се заболяване, завършващо в масовия процент от случаите с оздравяване. Клиничната картина обикновено е неразличима от тази на HBV.

Клинично изявената HDV коинфекция е обикновено остра и иктерична, с пълна, но транзиторна експресия на двата вируса, но макар и по-рядко в някои случаи може да протече и тежко с развитие на чернодробна недостатъчност и чернодробна кома.

Острата чернодробна недостатъчност и хепаталната кома могат да се проявят във всеки стадий на вирусния хепатит, но най-често това се наблюдава в началото на иктерната фаза. Развиват се характерни промени, които постепенно прогресират и в рамките на няколко дни водят до леталитет.

Наблюдават се промени, означавани като предвестници на комата, като водещите най-ранни са проявите на енцефалопатия, включващи:

  • промяна в поведението
  • нарушения на цикъла сън-бодърстване
  • намалени когнитивни възможности, забавяне на речта, забавяне на мисловния процес
  • диспраксия до апраксия, промяна в почерка
  • тахикардия
  • тежка интоксикация, влошено общо състояние
  • изразено главоболие
  • гадене, повръщане, пълна загуба на апетит
  • раздразнителност, дезориентация

Следва така нареченият стадий на прекома, който се характеризира с психомоторна възбуда, повишени рефлекси, наличие на патологични рефлекси, характерен дъх, специфичен тремор на пръстите (известен като астериксис). Наблюдава се намаление на размерите на черния дроб в резултат от процесите на некроза.

В последния стадий (пълна кома) е налице угасване на рефлексите, пълна липса на реакция на зеницата, мидриаза, силно изразен специфичен мирис (foetor hepaticus), интензивен иктер. Налице е хеморагичен синдром, вариращ от дискретни хеморагии по кожата и лигавиците на устната кухина до тежки, масивни кръвоизливи (хематемеза, мелена).

Най-честата причина за летален изход са общата интоксикация и мозъчният оток.

Чести усложнения, които се развиват в хора на инфекцията, са остър пролиферативен гломерулонефрит, остър реактивен полиартрит, увреждане на хемопоезата, патологични увреждания на жлъчните пътища, серозен менингит, миелополирадикулоневрит и други.

Диагностициране

Поставянето на диагнозата при остър хепатит В с делта-агент (коинфекция) с хепатална кома се базира на епидемиологичните данни и характерните клинични прояви, като се подкрепя от лабораторните и вирусологични изследвания.

В хемограмата се наблюдават леки отклонения за сметка на промените във функционалните чернодробни проби, в които е налице повишен билирубин, промени в бета-липопротеините, повишени трансаминази.

Настъпването на хепаталната кома се бележи от изчезване на уробилиногена в урината, характерни промени в хемограмата (левкоцитоза с олевяване, токсични гранулации в неутрофилите), рязко намаление на бета-липопротеините, понижение на серумните трансаминази, изчезване на Hbs-антигена.

Диагнозата се потвърждава след вирусологично изследване и доказване на специфичните антигени и съответните антитела към тях.

Образната диагностика включва извършване на ехография, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс.

Подробна информация може да намерите в раздел Медицински изследвания:

  • Тест за хепатит В

Диференциалната диагноза е широка и включва други вирусни заболявания, инфекциозна мононуклеоза, с механичен иктер настъпил поради екстрахепатална холостаза, алкохолна болест на черния дроб, с придобити хемолитични състояния, различни интоксикации и други.

Терапията при пациентите с остър хепатит В с делта-агент (коинфекция) с хепатална кома е комплексна, като се подхожда индивидуално при всеки пациент в зависимост от тежестта на клиничните прояви, наличието на подлежащи заболявания и общото състояние.

Етиологичното лечение се провежда с интерферони и противохепатитен В имуноглобулин. Необходим е постелен режим и спазване на рестриктивна диета на фона на етиологичното и патогенетично лечение.

Прилагат се хепатопротектори (глюкоза, левулоза, витамини от група В, витамин С), необходими са вливания с инсулин.

Своевременното приложение на кортикостероиди, особено при прояви на заплашваща хепатална кома и силно изразена интоксикация, подобрява състоянието на пациента и подобрява прогнозата.

При настъпила хепатална кома се налага парентерално хранене с помощта на стомашна сонда и чревна промивка. Прилагат се и симптоматични средства, препарати за корекция на електролитния дисбаланс и хеморагичния синдром.

Профилактиката е специфична, с противохепатитните ваксини за вирусен хепатит В, тъй като засега се смята, че те предпазват и от хепатит D.

Неспецифичната профилактика включва повишаване на здравната култура и информираност на населението.

Прогнозата е много сериозна, предвид риска от развитие на хепатална кома от една страна и повишения риск от хронифициране на чернодробния процес от друга.

4.3/5 12 оценки

Библиография

http://www.healthline.com
http://emedicine.medscape.com
http://www.mayoclinic.org
http://www.who.int
http://www.webmd.com

Коментари към Остър хепатит В с делта-агент (коинфекция) с хепатална кома МКБ B16.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Остър хепатит В с делта-агент (коинфекция) с хепатална кома МКБ B16.0
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 17:05
    Коментирайте "Остър хепатит В с делта-агент (коинфекция) с хепатална кома МКБ B16.0"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Черен дроб
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Остър сърбеж при кожата около ануса и перинеума

преди 4013 дни, 22 часа и 35 мин.

Лечение с Карсил при хроничен хепатит - невирусен

преди 4867 дни, 2 часа и 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 5 часа и 9 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 20 часа и 9 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 20 часа и 21 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 20 часа и 28 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival