Ци гун
Ци гун или чи гун, също чигун (в превод от китайски — работа с ци, ци или чи на китайски език - дъх, дихание) е древна китайска медитативна система, използваща комбинацията между специфични физически упражнения и дихателни техники. Чи гун задвижва жизнената енергията „Чи” в тялото и подобрява цялостното здраве на организма. Чи гун често е отнасян към бойните изкуства или тай чи, но това не е правилно, защото, за разлика от бойните изкуства Чи гун си служи с бавни двигателни движения, а съзнанието е фокусирано към вътрешната ни „чи” енергия.
История на Ци гун
Ци гун е описан в „Хуанди Нейдзин“ — Наръчник по вътрешна медицина на Жълтия император, който е най-старият трактат в Китай, посветен на медицината. Смята се, че е написан през Периода на воюващите царства. Терминът не е широко използван и познат до 1980 - а това е период, наричан от някои "Чи гун вълната", през който групи от 10 000 - 40 000 души регулярно се събират на китайските стадиони, за да практикуват чи гун заедно.
Ползи от прилагането на Ци гун
- подобряване на общото състояние на човек, действайки тонизиращо на всички мускули;
- повишаване на физическата и психическата издържливост;
- намаляване на стреса;
- възможно е да води към регресия на някои хронични заболявания;
- овладяване на енергията „чи”, с възможност за предаване на тази енергия на други хора (алтернативно лечение с енергията „чи”, което се прилага от много лекари по алтернативна медицина дори от много голяма дистанция);
- може да се използва за придобиване на телепатични и ясновидски способности;
- помага са самоопознаване на тялото ни и подсъзнанието ми;
- подобрява концентрацията на вниманието;
- води до самодисциплинираност;
- повишава интелигентността, чрез повишаване на броя на невронните връзки между дясната и лявата хемисфера;
- може да подпомогне отварянето на всички чакри;
- подпомага усъвършенстването на професионалните умения;
- има релаксиращ ефект;
- повишава жизнената енергия „чи”;
- увеличава способността ни за самозащита, като майсторите по Чи гун имат способността да обезоръжат човек искащ да ги нападне. Те постигат тази цел като въздействат на врага на подсъзнателно нива, без никакъв физически контакт с тях. Затова прилагането на Чи гун подобрява бойните умения и много често се използва като част от различни бойни изкуства;
- повишава интуицията;
- увеличава способността за учене;
- засилва творческите способности;
- повишава сетивността: подобрява зрителната острота, засилва възприемането на аромати (подобрява функцията на обонятелния рецептор), подобрява слуховата острота и други;
- намалява пристъпите на паника, поради получаване на вътрешен спокойствие и мир;
- намалява болките в гърба и кръста;
- подпомага за получаване на правилна стойка, затова се препоръчва на хора със сколиоза.
Позиция кон – една от базисните позиции в Ци Гун
Тази поза е една от най-прилаганите, защото води до съхраняване на жизнената енергия и по-добрата й циркулация. Това упражнение е универсално и се прилага също и в бойните изкуства. Ако сте начинаещ, в началото това упражнение може да ви се стори трудно и да предизвиква дискомфорт, но с течение на времето упражнението ще ви носи много ползи и дискомфорта ще изчезне.
Стъпалата са застопорени здраво за земята, като разстоянието между тях е равно на дължината на раменете. Колената са леко присвити, като върхът на капачките може да достигне пръстите на краката. Ръцете са повдигнати до нивото на талията. Лактите са доближени до торса. Дланите на ръцете са обърнати към земята. Гърбът трябва да е изправен и мускулите да са напълно отпуснати, по време на цялото упражнение, за да може енергията „Чи” да се движи свободно през енергийните канали.
На психично ниво трябва да си представяте, че енергията „Чи” се извлича от земята, преминава през стъпалата, възкачва се нагоре по краката ви и се движи по гръбначния стълб до мозъка. На нивото на раменете жизнената енергия се разклонява и преминава по ръцете и пръстите.
С това универсално упражнение може да започне всеки начинаещ. С помощта на позата кон може да придобиете голяма част от ползите изброени по-горе в статията. Продължителността на упражнението с поза кон определяте вие, като използвате границата на комфорт – правите упражнението докато почувствате дискомфорт. Може да стартирате с 10 или 15 минути и да увеличите времето на 1 час.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КИТАЙСКА МЕДИТАЦИЯ ДЖИ ГУАН - ДЖИ И - ШАМБАЛА
ДВАДЕСЕТ И ОСЕМ ТИБЕТСКИ МЕДИТАЦИИ
СКЪПОЦЕННИ КАМЪНИ ТЕХНИКИ ЗА МЕДИТАЦИЯ И ЛЕЧЕНИЕ
ЛЮБОВТА РАЖДА СЛЪНЦА - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
ОСЪЗНАТИЯТ ПЪТ ПРЕЗ ДЕПРЕСИЯТА - ДЖОН КАБАТ-ЗИН, МАРК УИЛЯМС, ДЖОН ТИЙСДЕЙЛ, ЗИНДЕЛ СЕГАЛ - ИЗТОК - ЗАПАД
ТИБЕТСКОТО ИЗКУСТВО НА ЖИВОТА - КРИСТОФЪР ХАНСАРД - ХЕРМЕС
Библиография
http://bg.wikipedia.org
СТАТИЯТА е свързана към
- Практики за ума и тялото
- Йога, тай чи, чигонг
- Мудри - силата на йога, събрана в ръцете
- Активни точки, използвани в китайска медицина при грип и простудни заболявания
- Пайда Ладжин-пляскане и разтягане за здраве
- Медитация и мантри
- Акупресура
- 7 йога асани срещу остеопороза, които ще ви помогнат да сте здрави на всяка възраст
- Акупунктура
- Значението на чакрите
- Кой съм аз? Въпросът, който възразява на eгото
- Йога практика срещу гръбначни изкривявания, лоша стойка и болки в гърба (част 1)
Коментари към Ци гун