Алтернативни приложения на кърмата
Понякога майките на кърмачета стигат до положение, при което фризерът е пълен с кърма, която детето не желае да приема (най-често поради факта, че предпочита първоизточника, а не шише) и започват да мислят как да оползотворят тази безценна течност. Всъщност, кърмата е полезна не само за бебетата. Тя има още редица други приложения, за които може би не знаете.
Лечебни приложения на кърмата
Средство за лечение и превенция на подсичане: кърмата може да е от полза за справяне с обрива от пелените. Нанесете малко количество върху засегнатите участъци и оставете да изсъхне на въздух. Ако Вашето бебе е склонно към подсичане, нанасяйте всеки ден превантивно кърма като предпазна мярка.
Изчистване на бебешко акне и екземи: втрийте малко количество кърма върху лицето на бебето, ако то има бебешко акне.
Млечни корички: стар метод за справяне с бебешките крусти по скалпа е втриването на кърма в скалпа.
Облекчаване на болката: ендорфините в кърмата може действително да намалят болката, когато се използва локално, под формата на компрес.
Ушни инфекции: Според д-р Меркола (Dr. Joseph Mercola) съществува просто решение за инфекции на ушите – „просто сложете няколко капки кърма в ушния канал на всеки няколко часа. Обикновено са необходими 24-48 часа за справяне с инфекцията.
Варицела: облекчаване на сърбежа и подпомагане на лечението.
Предотвратяване на детски болести: тъй като имунната система на бебето не е зряла, антителата налични в кърмата може да го защитят срещу различни детски болести, включително ушни инфекции, заболявания на горните и долните дихателни пътища, чревни разстройства, алергии, настинки, ювенилен ревматоиден артрит, инфекции на пикочните пътища, синдром на внезапната детска смърт, астма и други.
Предотвратяване на заболявания при възрастни: изследванията показват, че кърменето може да помогне за предпазване от някои заболявания като улцерозен колит, някои лимфоми, инсулинозависим диабет, рак на гърдата и рак на яйчника, остеопороза, множествена склероза и други.
Предотвратяване на заболявания при кърмеща майка: кърменето намалява риска от рак на гърдата, ендометриума и рак на яйчниците. Също така, защитава майката от анемия и може да потисне развитието на ендометриоза.
Порязвания и охлузвания: кърмата всъщност е естествен антисептик и може да се използва, за да успокои и насърчи лечението на одрасквания и охлузвания.
Инфектирани рани: прилагане на кърма към инфектираното място действа антисептично и подпомага справянето с инфекцията.
Ухапвания и ужилвания от насекоми: антисептичните и антибактериални свойства на кърмата могат да намалят сърбежа и да насърчат възстановяването на кожата след ухапване и ужилване от насекоми.
Кожни обриви и контактен дерматит: кърмата притежава антимикробни и антисептични свойства, които могат да бъдат използвани за облекчение и терапия на болката и сърбежа от обривите при контактен дерматит. Нанасяйте кърма с помощта на памучен тампон върху засегнатите зони. Това ще облекчи дразненето и възпалението.
Запушени слъзни канали: съществуват множество доклади, че кърмата може да помогне за отпушването на запушени слъзни канали. Ако прочетете някои от научните доклади свързани с това състояние, ще откриете, че накапване на кърма в окото е наистина безопасно и потенциално лечебно средство за запушени канали.
Конюнктивит: докато все още не са правени много проучвания, доказващи, че кърмата може да излекува конюнктивит, много кърмещи майки са установили, че това на практика е полезно.
Подпомагане на съня на бебето: някои от съставките в кърмата действително насърчават настъпването на съня и подобряват качеството му при бебетата.
Промивка на носната кухина при по-големи деца и възрастни: при натрупване на обилно количество секрети в носните кухини и синусите, може да използвате кърма в каничка нети под за промиване. Ако не разполагате с каничка нети под, може просто да накапвате по няколко капки кърма в носа, подобно на физиологичен разтвор.
Възпалено гърло: гаргара с кърма помага за облекчаване на болките в гърлото.
Раздразнени зърна: изследвания показват, че втриването на кърма в раздразнени зърна ускорява заздравяването им.
Кърма и рак: според някои учени, в кърмата се съдържа вещество, което проявява известна активност срещу раковите клетки.
Херпес: налагане на памучен тампон напоен с майчино мляко върху херпес насърчава лечението и облекчава болката.
Изгаряне: смес от кърма и боровинки е изключително ефективен лек срещу изгаряне на кожата. Може да се използва и при слънчево изгаряне за облекчаване на болката и по-бързо възстановяване на кожата.
Папиломи: поставянето на напоен с кърма памучен тампон върху брадавиците за няколко минути, два пъти дневно в продължение на няколко дни, ще доведе до изсъхване на брадавиците.
Козметични и практични приложения на кърмата
Акне при възрастни: използвайте смес от кърма и кокосово масло върху памучен тампон, за да се справите с неприятното акне при тийнейджъри и възрастни.
Разтвор за контактни лещи: ако Ви се налага спешно да почистите контактни лещи, а нямате разтвор под ръка, подходяща алтернатива е да използвате малко прясно изцедена кърма за тази цел.
За премахване на грим: използвайте памучен тампон, върху който има няколко капки кърма за почистване на грима и омекотяване на кожата.
Зачервени и подпухнали очи: ако не разполагате с филийки краставици за подпухнали очи, напоете две памучни тампона със студена кърма и ги използвайте аналогично.
Срещу напукани устни: втриването на малко кърма върху устните ще Ви помогне бързо да се избавите от сухите и напукани устни.
Лосион за тяло: смесете малко кърма с малко овес и мед и ще получите чудесен натурален лосион за тяло.
Сапун: кърмата е изтъквана като иделана съставка за продукти за грижа за кожата, тъй като съдържа важни протеини, аминокиселини и витамин А, които подхранват кожата. Млечната киселина в нея е отговорна за свойствот да почиства и омекотява.
Използване на кърма за приготвяне на храна
Сладолед: тъй като кърмата притежава леко сладък вкус, много майки споделят, че успешно я включват в различни рецепти за сладолед.
Ледена близалка: замразете малко кърма във форми за ледена близалка, като може да добавите някакъв плодов шейк, за да приготвите полезна и вкусна близалка за вашето дете.
Кубче за успокояване при никнене на зъбките: замразете малко кърма във форма за лед и след това използвайте кубчетата като ги поставяте в предназначени за тази цел мрежички.
Бебешка храна: ако приготвяте на Вашето бебе домашни пюрета и каши, добавяйте малко кърма към тях.
Сметана за кафе: кърмата всъщност е мляко, а тя е и сладка. Това я прави перфектна добавка към Вашето кафе.
Хляб: може да добавяте малко кърма към рецептата за домашен хляб.
Супа: може да използвате млякото като заместител на кравето мляко при приготвянето на крем супи за Вас и Вашето дете.
Във всяка една домашна рецепта, в която се използва мляко, може да използвате кърма – от макарони до пържени филийки.
Кърма за баня
След като Вашето дете категорично отказва да приема кърмата с шише и сте изправени пред дилемата как да я оползотворите, може да я използвате и за „млечна баня. Ето при кои състояния може да прилагате вана с кърма и как тя е полезна:
- овлажнява сухата кожа
- при подсичане
- успокоява зачервена и раздразнена кожа
- при надрасквания и по-малки охлузвания по кожата
- облекчава сърбежа при ухапване от насекоми
Как да направим баня с кърма?
Всъщност, в приготвянето на банята няма нищо сложно:
Стъпка 1: Вземете една или две торбички замразена кърма и я оставете на стайна температура да се размрази.
Стъпка 2: Налейте достатъчно кърма във водата, за да тя да стане леко мътна! Не е нужно много, но, ако разполагате с по-големи количества, не е проблем!
Стъпка 3: Накиснете засегнатото място, колкото е възможно. Най-добре е детето (или възрастният) да полегне във ваната. Колкото по-голяма площ от кожата е потопена, толкова по-добре.
Стъпка 4: След добро накисване, подсушете кожата с леко отупване.
Стъпка 5: За да задържите кърмата по кожата, използвайте добър овлажнител като кокосово масло. Важно е да не пропускате тази стъпка.
Ако разполагате с ограничено количество кърма, помислете за използване на кухненската мивка за вана, тъй като тя изисква по-малко вода и съответно, по-малко кърма.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БОИРЕР РЪЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА BY 15
ЛАНСИНОХ УНИВЕРСАЛЕН АДАПТЕР ЗА ПОМПИ ЗА КЪРМА * 2
ЛАНСИНОХ КОМПЛЕКТ ИЗПОМПАЙ - СЪХРАНИ - НАХРАНИ
Безплатна доставка за България!ЧАЙ ФИЛТЪР ЛАКТЕСА ПЛЮС ЛАКТОГОНЕН * 20
ЛАНСИНОХ РЪЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА
АВЕНТ НАЧАЛЕН КОМПЛЕКТ ЗА КЪРМЕНЕ С РЪЧНА ПОМПА NATURAL MOTION
Безплатна доставка за България!Библиография
http://www.motherrisingbirth.com/2016/11/breast-milk-bath.html
http://codenamemama.com/2012/02/20/medicinal-cosmetic-alternative-uses-breastmilk/
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- храни и пробиотици
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Лечение при мастит
- Диария при кърмени бебета
- Запек при бебета и деца - лечение у дома
- Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
- Необичаен цвят на кърмата
- Адаптирано или краве мляко - кое е по-полезно за бебето?
- Лекарства по време на кърмене
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Ланолин: приложение и полезни ефекти
Коментари към Алтернативни приложения на кърмата