Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Инфекция и имунитет Имунитет Антитела - структура и функция Биологични свойства на антителата

Биологични свойства на антителата

от 04 авг 2017г., обновено на 24 юни 2022г.
Биологични свойства на антителата - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Антителата представляват гликопротеинови молекули, продукт на плазматичните клетки и играят изключително важна роля в осъществяването на имунния отговор чрез специфично разпознаване и свързване към определени антигенни детерминанти. Имунният отговор на антитялото е сложен и изключително специфичен процес. Различните класове и подкласове на имуноглобулините (многобройните изотипове) се различават по биологичните си особености, структура, специфичност и концентрация.
Имуноглобулините притежават следните специфични биологични свойства.

Специфично свързване с антигените

Антигенното свързване e силно специфично и се осъществява благодарение на различните вариабилни области на антялото и антигенните детерминанти на триизмерната структура. Молекулите на антитялото, които специфично се свързват с антигена могат да медиират различни физиологични и патологични ефекти in vivo. Свързването на антитялото с антигена чрез нековалентна връзка е обратимо и концентрацията на електролитите, РН и температурата могат да повлияят на способността на антителата да разпознават специфичните за тях антигени.

Активиране на комплемента

Когато молекулите на IgGl, IgG2, IgG3 и IgM антитела се свържат специфично към съответния антиген техните конформационни структурни области се променят, например IgM и IgG се свързват с Clq и системата на комплемента се активира от класическия път. За IgG са необходими поне две съседни IgG молекули за активиране на комплемента, IgG4 и IgA активират комплемента чрез алтернативни пътища. Молекулите на имуноглобулин G (IgG) могат да имат две напълно противоположни функции. От една страна, те предизвикват провъзпалителни реакции и сигнализират на вродените имунни ефекторни клетки, че в организма на гостоприемника се развива инфекция с патогенни микроорганизми или е налице автоимунно заболяване. От друга страна, интравенозната инфузия на високи дози IgG молекули (интравенозна IG (IVIG) терапия) представлява ефективно противовъзпалително лечение за много автоимунни заболявания.

Свързване на Fc рецептори

След свързването на съответния антиген през V областта, антителата могат да се свържат чрез Fc сегмента с различни Fc рецептори на клетъчната повърхност и да стимулират многобройни ефекторни функции.

Подпомагане на фагоцитозата (опсонизация)

Опсонизацията включва свързването на опсонин, например антитяло, с епитоп от повърхността на съответния патоген. След като опсонинът се свърже с мембраната, фагоцитите се привличат към патогена. Fab частта на антитялото се свързва с антигена, докато Fc частта на антитялото се свързва с Fc рецептора на фагоцита, улеснявайки фагоцитозата. Комплексът на рецептор + опсонин също създава странични продукти като C3b и C4b, които са важни компоненти за ефективната функция на системата на комплемента. Тези компоненти се отлагат върху клетъчната повърхност на патогена и спомагат за неговото унищожаване.

Клетката може също да бъде унищожена чрез процес, наречен антитяло-зависима клетъчно-медиирана цитотоксичност, при която патогенът не трябва да бъде фагоцитиран, за да бъде унищожен. По време на този процес патогенът се опсонизира и се свързва с антитялото IgG чрез своя Fab домен. Това позволява свързването на антитялото на имунната ефекторна клетка чрез своя Fc домен. Антитяло-зависимите клетъчно-медиирани реакции предизвикват освобождаване на лизиращи продукти от свързаната имунна ефекторна клетка (неутрофили, еозинофили и NK-клетки). Липсата на медиация може да предизвика възпаление на околните тъкани и увреждане на здравите клетки.

Роля в алергичните реакции

Алергичните реакции от тип I включват имуноглобулин Е (IgE), който е специфичен за конкретно лекарство, антиген или друг алерген и предизвиква алергична реакция. Алергенът се свързва с имуноглобулина върху специфични имунни клетки, известни като базофили и мастоцити. Това свързване води до освобождаване на медиатори на възпалението (хистамин, серотонин, протеази, брадикинин, хемотаксични фактори от различни имунни клетки, левкотриени, простагландини и тромбоксани) в рамките на 30 минути от експозицията. Тези химични медиатори причиняват симптоми на алергия, като уртикария, хрема, сълзене на очите, кихане, задух и сърбеж.

Преминаване през плацентарната бариера

Сред петте вида имуноглобулини IgG е единственият който може да бъде прехвърлен от майката към плода през плацентата, а имунитетът получен от плода по този начин се нарича естествен пасивен имунитет. Проучванията показват, че IgG на майката може да бъде транспортиран до фетуса чрез свързване към съответния рецептор на повърхността на плацентарния трофобласт - FcyR.

Имунна регулация

Антителата имат положителен и отрицателен регулаторен ефект върху имунния отговор. Най-голям интерес представлява интравенозната имуноглобулинова терапия.
Интравенозният имуноглобулин (IVIG) се използва в продължение на много години за лечение на пациенти с първични имунодефицити. Напоследък е доказано, че IVIG има противовъзпалителна активност, когато се използва при значително по-високи концентрации. Редица проучвания изследват ефикасността на IVIG при алергични заболявания. При пациенти с тежка астма, синузит, атопичен дерматит и уртикария, IVIG предлага алтернативна терапия с относително малко странични ефекти. Въпреки че механизмът, чрез който ИВИГ може да отслаби алергичния отговор, все още е напълно изяснен, клиничните проучвания показват, че имуноглобулиновата терапия може да понижи серумните нива на IgE и да повиши афинитета за свързване на глюкокортикоидите.

Още по темата:
  • Антитела - структура и функция Антитела - структура и функция
  • Имунитет Имунитет
  • Биосинтеза на имуноглобулините Биосинтеза на имуноглобулините
5.0/5 4 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МУРАКОЛ ПРОТЕКТ КИДС прах 120 г
62.00лв.

МУРАКОЛ ПРОТЕКТ КИДС прах 120 г

МУРАКОЛ ПРОТЕКТ прах 360 г
268.60лв.

МУРАКОЛ ПРОТЕКТ прах 360 г

Безплатна доставка за България!
ТЕРНИМАКС капсули * 120
80.10лв.

ТЕРНИМАКС капсули * 120

МУРАКОЛ ПРОТЕКТ прах 120 г
93.00лв.

МУРАКОЛ ПРОТЕКТ прах 120 г

КОЛАСТРА капсули * 60 ЗДРАВНИЦА
26.20лв.

КОЛАСТРА капсули * 60 ЗДРАВНИЦА

ВИТАУЪРЛД КОЛАСТРА капсули 400 мг * 60
56.90лв.

ВИТАУЪРЛД КОЛАСТРА капсули 400 мг * 60

Библиография

https://www.creative-diagnostics.com/blog/index.php/the-biological-function-of-antibodies/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2857938/
https://en.wikipedia.org/wiki/Antibody_opsonization
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10442521

Коментари към Биологични свойства на антителата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Биологични свойства на антителата
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 17:26
    Коментирайте "Биологични свойства на антителата"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Инфекция и имунитет
  • Имунитет
  • Антитела - структура и функция
  • Имуноглобулини
  • Имуноглобулин А (IgА)
  • Функции на плазмените белтъци
  • Имуноглобулин G (IgG)
  • Антитела - структура и функция
  • Имуноглобулини
  • Имуноглобулин D (IgD)
  • Имуноглобулин Е (IgЕ)
  • Имуноглобулин А (IgA) антиендомизиумни антитела (EMA)
  • Органични вещества в кръвната плазма
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 2 дни, 5 часа и 27 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 9 дни, 1 час и 37 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 18 часа и 18 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 23 дни, 1 час и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 23 дни, 8 часа и 11 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 27 дни, 28 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 27 дни, 23 часа и 53 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 30 дни, 5 часа и 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Имуноглобулин G (IgG) Имуноглобулин G (IgG)

Имуноглобулин G (IgG)

от 11 дек 2024г. Прочети повече
Подсилване на имунната система - имуномодулатори Подсилване на имунната система - имуномодулатори

Подсилване на имунната система - имуномодулатори

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Имуноглобулини Имуноглобулини

Имуноглобулини

от 06 юни 2022г. Прочети повече
Кои са здравословните страни на секса Кои са здравословните страни на секса

Кои са здравословните страни на секса

от 09 фев 2016г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival