Челядник, Бодлив челядник
Челядник, Бодлив челядник (Echinops ritro) е многогодишно тревисто растение, което спада към семейство Сенникоцветни (Apiaceae). Друти наименования, с които е известно са: кълбест челядник, челядниче, главесто тръне, ехинопс, таралеж, ежоглавка, самоглавче, страшник, гръбнак, бодлив челядник.
Друг представител на това семейство е Кръглоглав челядник / Echinops sphaerocephalus/ - има общостимулиращо действие, използва се след тежко боледуване, съпроводено с изтощение, при стресови състояния, при главоболие. Смята се, че извлича радиацията в тялото.
Устройство на челядник
Изображение: Alvesgaspar, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Челядника има бяло влакнесто стебло, достигащо на височина 30 - 80 см, което в горната си част е с цилиндрична форма, а долната е плоска. Листата на челядника са с дължина от 5 до 20 сантиметра. Горната им повърхност е гладка, без косми и оцветена в тъмно зелен цвят, а долната е бледа и влакнеста. Краищата на листата на челядниче са назъбени. Имат жилава консистенция.
Съцветията на челядника са разположени поединично по върховете на стъблата и представляват кълбовидни разноцветни главички, с диаметър от 2 до 5 сантиметра. Цветовете му са хермафродити (имат мъжки и женски органи) сини, с тръбесто, нарязано по-дълбоко от средата венче, достигащи на дължина 2 см. Плодът на челядника е продълговата плодосемка с хвърчилка от власинки. Цъфти юли-август месец.
Разпространение на ежоглавка
Среща се на сухи, неплодородни, каменисти, добре огрявани от слънцето почви. Вирее при надморска височина до 1500 метра.
Използваема част на страшник
Употребяват се плодовете на растението. Те се събират през юли и август месец.
Химичен състав на челядник
- рутин - спад на отоци, забавяне на сърдечен ритъм, понижаване на кръвното налягане;
- мастни масла - намаляват възпалението и водят до подмладяване на клетки и тъкани;
- витамин С - засилва имунната система,;
- танини - подобряват храносмилането;
- флавоноиди - регулират кръвното налягане;
- стероиди - засилват имунитета, премахват токсините и нормализира обмяната на веществата;
- кумарини - помагат за по-бързото излекуване на рани;
- сапонини - увеличават действието на хормоните.
Плодовете на растението съдържат алкалоиди - в-ехинопсин и а-ехинопсин и тлъсто масло.
Изображение: Bachelot Pierre J-P, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Лечебни свойства и приложение на ехинопс
Свойства на челядник
- общотонизиращо;
- повишава работоспособността - физическа и умствена;
- тонизира скелетната мускулатура;
- повишава артериалното налягане;
- усилва сърдечната дейност;
- прилага се за успокояване при стрес.
Поради способността да толерира работата на мускулите, билката се препоръчва за употреба и при неврити, парези и парализи.
Фармакологично изследване на челядник
Направените изследвания показват, че в малки дози действието на ежоглавката е общостимулиращо, но при повишаване приема на билката се стига до обратен ефект, изразяващ се в обща подтиснатост на организма, съпроводено с конвулсни състояния, подобни на тези, които се наблюдават при отравяния със стрихнин. Биологичната активност на растението е целта на фармакологичното изследване. За тази цел, обект на проучване са алкалоидите ехинопсини.
Изображение: Smihael, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Изследванията показват, че нитратният ехинопизин, приеман дори в малки дози, води до възбуда при животинските модели, изразяваща се в повишена моторна активност, засилен мускулен тонус и болева чувствителност. Всекидневното нарастване на приеманите дози довело до силно изразена депресия, а засилената болева чувствителност до тонични конвулсии. Въвеждането на ехинопизин в организма води до повишена възбудимост на нервната система.
Ехинопсинът подсилва биоелектричната активност на изолирания седалищен нерв. Следователно се предполага, че повишената възбудимост и процесите на проводимост под въздействието на този алкалоид се дължат на повишено производство на енергия, което води до разделяне на АТФ.
Приложението на обикновения епинопин нитрат е при лечението на различни неврологични заболявания - периферна парализа, мускулна атрофия, хипотензия, атрофия на зрителния нерв и др. В момента обаче той е изключен от обхвата на лекарствата, но разработването на негови продукти продължава.
Начин на употреба
- извлек - 1 супена лъжица леко счукани семки се заливат с 250 милилитра вряща вода, престояват 10 минути, следва прецеждане. Пие се на гладно, в рамките на три дни.
- тинктура - вземат се глави от билката, натрошават се и се взема една чаена лъжица, смесват се със 100 мл етилов алкохол. Така направена смес отлежава 2 седмици в тъмно помещение. На всеки 3 дни се разклаща. След преминаване на двуседмичния период, тинктурата е готова и се приема по 10 капки, двудневно, преди хранене. Следва почивка от един месец.
Най-често, с лечебна цел, се прилага чистият алкалоид ехинопсин, който е синтетичен продукт и се отпуска по лекарско предписание.
Внимание!
Самоглавчето не трябва да се приема по време на бременност.
Приемът му се осъществява само по лекарско предписание и контрол.
Заглавно изображение: Espandero, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
КОРОЛЕН капки 30 мл ENERGY GROUP
БИЛКОВИТА БИЛКОВА СМЕС ЗА ИМУННА СИСТЕМА 2 200 г
КОМПЛЕКТ МАСКИ ЗА ЛИЦЕ + НЕСЕСЕР + ПОЧИСТВАЩА КЪРПА 7TH HEAVEN
НовБИОНИКЕ DEFENCE ОСВЕЖАВАЩ ТОНИЗИРАЩ ЛОСИОН ЗА ЧУВСТВИТЕЛНА И НЕТОЛЕРАНТНА КОЖА 200 мл.
ЗЕВ ИЗМИВЕН ГЕЛ ЗА ЛИЦЕ ЗА МАЗНА КОЖА 100 мл
ВИКТОРИЯ БЮТИ ИЗМИВАЩ ГЕЛ ЗА ЛИЦЕ С РОЗА И ХИАЛУРОН 200 мл
Библиография
https://it.wikipedia.org
http://www.pfaf.org
http://www.missouribotanicalgarden.org
https://floridata.com
http://omedicine.info
http://omedicine.info
Коментари към Челядник, Бодлив челядник