Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Алтернативна медицина Как дигиталните устройства повлияват здравето на очите и как да ги предпазим

Как дигиталните устройства повлияват здравето на очите и как да ги предпазим

от 13 фев 2018г., обновено на 12 дек 2022г.
Автор: д-р Албена Ройдева
Как дигиталните устройства повлияват здравето на очите и как да ги предпазим - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Знаете ли, че средно човек прекарва пред електронно устройство повече от 11 часа всеки ден? Тези устройства са обхванали изключителна част от ежедневието на съвременния човек - от работата и образованието до развлеченията. Честото и продължително време пред екрана обаче, може да повлияе на очите по два основни начина:

Първият и най-честият нежелан ефект е дигиталното натоварване на очите. Ако някога сте имали леко замъглено виждане, главоболие, усещате очите си уморени, сухи или сълзящи, след като сте прекарали няколко часа пред компютъра - това е знак за дигитално натоварване на очите. Тези симптоми са толкова чести, че дори не ги разпознаваме като истински проблеми. И, докато дигиталното напрежение на очите е временно, ако не бъдат предприети мерки, то може да се превърне в хроничен проблем.

Най-лесният начин за справяне с дигиталното натоварване на очите е като се учести мигането. Това може да звучи прекалено простичко, но всъщност мигането помага да се предпазят очите от прекомерно изсушаване. Друг ефективен начин да избегнете или да помогнете за разрешаването на динамичното натоварване на очите е да следвате "правило 20-20-20" - на всеки 20 минути се взирате в нещо най-малко на 20 фута (5-6 метра) за най-малко 20 секунди. Това упражнение ангажира вашето далечно зрение и помага на окото да се възстанови.

Второто и по-сериозно въздействие, което прекаленото стоене пред екраните може да има върху нашите очи, е увреждането от действието на синята светлина.

Какво представлява синята светлина и защо е толкова различна от другите видове светлина?

Светлинен спектърПросто казано, синята светлина е една от най-кратките и най-енергичните дължини от целия видим спектър на светлината, която, когато се изолира от други дължини на вълните на светлината, изглежда синя. Естествените филтри в очите не предпазват достатъчно от вредното действие на тази светлина. Сините вълни, обаче, могат да се смесват с други дължини на вълната на светлината, за да произвеждат различни цветове - нещо като смесваща се боя. Например, светлият и ясен бял фон на смартфона, таблета или компютъра се получава чрез смесване на жълта светлина със силен компонент със синя светлина. Вие виждате бяло, но има много синьо, достигащо до очите ви. С течение на времето тази по-висока енергия има потенциал да претовари ретината (чувствителната към светлина нервна тъкан в задната част на окото), да произведе прекомерен нестабилен кислород (т.е. свободни радикали) и, в крайна сметка, да повреди ретината. След като фоторецепторните неврони в ретината са повредени или умрели, те не могат да бъдат ремонтирани или регенерирани.

Клетъчната смърт е най-лошият сценарий. Но има и няколко други здравословни проблеми, които възникват в резултат на излагане на прекомерна синя светлина, особено дългосрочното излагане на такава. Тези проблеми включват сухо око, умора на очите, главоболие, замъглено виждане и намалено качество на съня. Честотата на тези оплаквания е толкова висока в наши дни, че сега има състояние, наречено Синдром на компютърното зрение, което обединява тези симптоми.

Синдром на компютърното зрениеВъпреки че синята светлина не е нищо ново, най-големият проблем е количеството, което получаваме всеки ден чрез използването на електронни устройства. Повечето цифрови устройства, направени днес, смесват синя светлина с жълта, за да произведат богат, ярък цвят. Изследванията показват, че синята светлина е най-способна да накара човек да присвие очите си поради дискомфорт. Следователно изглежда, че някои от симптомите на синдрома на компютърното зрение могат да се получат от дългосрочно (повече от 4 часа на ден) присвиване на очите.

Когато става въпрос за отрицателните ефекти от експозицията на синя светлина, децата са тези, които са изложени на най-голям риск. В днешно време те имат достъп до дигитални устройства, на все по-ранна възраст. Разликата за децата е, че очите им все още се развиват и защитните пигменти в очите им не са напълно усъвършенствани. И макар децата да са най-податливи, възрастните също не са защитени от тези негативни ефекти. Това е свързано и с факта, че възрастните използват все повече и повече такива устройства, както в личния, така и в професионалния си живот.

Дете със смартфонПроучванията показват, че прекомерната експозиция на синя светлина. Ако не сте в състояние да ограничите използването на цифровото устройство, поне го намалете в часовете преди лягане и в леглото. Изследванията показват, че излагането на синя светлина няколко часа преди лягане може да наруши и нашия циркаден ритъм (модел на сън и бодърстване), тъй като потиска мелатонина и забавя дълбоката REM-фаза на съня значително. Така че намаляването на използването на технологии вечер означава по-добър сън, което прави хората по-продуктивни, както в работата, така и в училище.

Ето и някои факти относно синя светлина:

  • Повечето сини светлини се излъчват от смартфони и таблети, отколкото от друг източник на светлина
  • Средностатистическият възрастен прекарва повече от 11 часа на ден на електронни устройства.
  • Тийнейджърите прекарват средно по 9 часа на ден пред различни типове екрани, включително телевизори, мобилни телефони, компютри и таблети. Децата на възраст между 10 и 12 години средно около 6 часа.
  • 50% от офталмолозите съобщават за увеличение на случаите на т.нар дигиталното натоварване на очите и ефекти от експозицията на синя светлина сред пациентите.
  • Лутеинът и зеаксантинът са единствените два каротеноида, които тялото използва за защита в очите, но не може да ги синтезира естествено.

И така, какво можем да направим, за да намалим отрицателните резултати, свързани с прекомерното излагане на синя светлина от екрани?

Упражнявайте очите

Почивка в офисаПравете почивка на всеки 20 минути пред екрана, по време на която правете очни упражнения. Просто движете очите си наоколо, гледайки нещо далечно и близко, затваряйки и масажирайки очните ябълки, като повтаряте това пет до 10 пъти.

Излизайте по-често на разходка

Излизането навън и излагането на дневна светлина ще ви помогне да синхронизирате естествените си циркадни ритми, което ще подобри съня, настроението и бдителността Ви.

Обърнете внимание на настройките си

Отделете малко време, за да проучите настройките на вашите цифрови устройства. Използвайте по-голям размер на шрифта, увеличете контраста на екрана и намалете яркостта. Дръжте екрана на устройството си чист и променяйте разстоянието от лицето си, за да накарате очите ви да се фокусират от различни разстояния.

Добавете лутеин и зеаксантин в диетата си

Храни, богати на лутеин и зеаксантинИзненадващо, но храната, която консумираме също може да помогне значително. Специфични хранителни вещества, наречени лутеин и зеаксантин, които се намират главно в листни зелени зеленчуци и други цветни плодове и зеленчуци, се откриват във високи концентрации в ретината, където изпълняват две много важни функции:

  • Те са изключително мощни антиоксиданти, с което предпазват ретината от увреждане.
  • Благодарение на жълтия си цвят, лутеинът и зеаксантинът абсорбират синя светлина, преди да достигне до ретината.

Взети заедно, тези хранителни вещества защитават ретината и намаляват рисковете от увреждането й. Изследвания показват, че след шест месеца добавяне на лутеин и зеаксантин се наблюдават значителни подобрения в зрението, умората на очите и качеството на съня. Освен това е отбелязано и значително намаляване на честотата на тензионно главоболие. Извършеното проучване е плацебо-контролирано, а лицата, приемащи плацебо, не са получили нито една от тези ползи. Според изследването, ключова роля играе постоянният прием на лутеин и зеаксантин, при което тялото изпраща сигнал, че в кръвта има достатъчно количество и може да се извърши отлагане в други тъкани (например ретината).

Дозата, използвана в изследването е еквивалентна на консумацията на около две купички спанак. Всъщност, консумацията на много листни зелени зеленчуци и други цветни плодове и зеленчуци действа аналогично на постоянния прием на добавки. Проблемът е, че повечето от нас не консумират две купички спанак на ден или, ако го правят, то не е всеки ден. Проблем е и, че не ядем достатъчно здравословни, цветни плодове и зеленчуци и това ни пречи да получим достатъчно от тези важни хранителни вещества.

Какво е най-доброто дългосрочно решение? Консумацията на лутеин и зеаксантин, независимо дали става чрез диета или добавки, е доказан начин за подобряване на здравето на очите и намаляване на честотата на симптомите на синдрома на компютърното зрение.

Още по темата:
  • Натурални средства за лечение на конюнктивит Натурални средства за лечение на конюнктивит
  • Алтернативна терапия при глаукома Алтернативна терапия при глаукома
  • Подобрете зрението с алтернативни методи Подобрете зрението с алтернативни методи
  • Алтернативно лечение на синдрома на сухото око Алтернативно лечение на синдрома на сухото око
5.0/5 5 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НЕЙЧЪРС ЕЙД МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ДРОБ НА ТРЕСКА 500 мл
41.69лв.

НЕЙЧЪРС ЕЙД МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ДРОБ НА ТРЕСКА 500 мл

ДИВЕРТАЗА таблетки * 30
36.40лв.

ДИВЕРТАЗА таблетки * 30

ВИТАМАР ДЖУНИЪР капсули * 60
28.00лв.

ВИТАМАР ДЖУНИЪР капсули * 60

РЕТАВИТРОЛ ампули 10 мл * 30
83.20лв.

РЕТАВИТРОЛ ампули 10 мл * 30

БИОХЕРБА ЛУТЕИН + РИБОФЛАВИН капсули * 100
17.30лв.

БИОХЕРБА ЛУТЕИН + РИБОФЛАВИН капсули * 100

СУОНСЪН ПЛОДОВЕ ОТ ШИЗАНДРА ФУЛ СПЕКТРУМ капсули 525 мг * 90
38.40лв.

СУОНСЪН ПЛОДОВЕ ОТ ШИЗАНДРА ФУЛ СПЕКТРУМ капсули 525 мг * 90

Библиография

https://www.swansonvitamins.com/blog/lindsey/blue-light-and-eye-health
https://www.huffingtonpost.com/dr-matthew-alpert-od/blue-light_b_5570433.html
https://www.entrepreneur.com/article/248687
https://amazingwellnessmag.com/departments/computer-eye-strain

Коментари към Как дигиталните устройства повлияват здравето на очите и как да ги предпазим

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как дигиталните устройства повлияват здравето на очите и как да ги предпазим
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 15:32
    Коментирайте "Как дигиталните устройства повлияват здравето на очите и как да ги предпазим"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Натурални средства за лечение на конюнктивит
  • Защо се разширяват зениците при преглед?
  • Сетивни системи
  • Екранното време може да забави развитието на деца между 2 и 4 години
  • Капки за очи
  • Алтернативна терапия при глаукома
  • Алтернативно лечение на синдрома на сухото око
  • Подобрете зрението с алтернативни методи
  • Салак
  • Резене, Морач, Див копър, Сминд
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 77 дни, 18 часа и 8 мин.

Минерал шунгит-камъка на здравето

преди 969 дни, 23 часа и 55 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 2 дни, 3 часа и 33 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 23 часа и 43 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 16 часа и 24 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 23 часа и 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival