Подуване на устните
Подуване на устните: натрупване на течност в тъканите около устата, което видимо се проявява като подпухналост или оток на устните. Придружаващи симптоми могат да бъдат: зачервяване, усещане за болка, повишена чувствителност при допир, затруднено дишане. Състоянието може да се прояви във всяка възраст и при всеки пол. То може да е ограничено или да обхваща и голяма част от лицето.
Причините за подуването на устните са различни и варират от безобидни до потенциално опасни.
Подуването на устните може се наблюдава при:
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - алергични реакции (ангиоедем), термично изгаряне, химическо изгаряне, отравяне.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - ухапване от насекоми, страничен ефект от медикаменти.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - микседем, мукополизахаридоза, тип II, акромегалия.
- Болести на кожата и подкожната тъкан - контактен дерматит, екзема, слънчево изгаряне.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - дефицит на С1 естеразен инхибитор.
- Болести на нервната система - синдром на Мелкерсон-Розентал (Melkersson–Rosenthal syndrome).
- Болести на храносмилателната система - болест на Крон (Crohn disease).
- Инфекциозни и паразитни болести - херпес вирусен стоматит.
Най-честите причини за подуване на устните
Наранявания
Травмите в областта на устата, челюстта и лицето могат да причинят подуване на устните. Причините за нараняване могат да са ухапване, изгаряне, порязване, травма с тъп предмет и други. В зависимост от вида на нараняването може да има синини, ожулвания, кървене.
Терапията при подуване на устните зависи от конкретното нараняване. При леките травми прилагането на лед може да е достатъчно. Ако, обаче, нараняването е по-дълбоко, вероятно ще изисква първо да се спре кървенето, след което да се предприемат подходящите методи за лечение.
Изображение: freepik.com
Повече информация в раздел заболявания "Повърхностна травма на устните и устната кухина МКБ S00.5".
Гландуларен хейлит
Възпалително състояние, което засяга слюнчените жлези разположение по вътрешната повърхност на долната устна. Точните причини за появата му не са изяснени, но като рискови фактори се считат излагането на ултравиолетови лъчи, нараняванията и тютюнопушенето. Възпалението се характеризира с повишена чувствителност на устните при допир, подуване на устните, лезии и язвички по повърхността на устните (покрити с гнойни или кървави струпеи).
Източник: healthfreefor.blogspot.com
Грануломатозен хейлит
Възпаление на устните, което по-често е локализирано в областта на горната устна. Състоянието започва в ранната си фаза с преходен оток, който в рамките на няколко седмици се появява и изчезва. Постепенно започва подуване на устната, което не е рязко ограничено, не е болезнено, консистенцията е меко-еластична.
Алергии
Алергиите са реакции на тялото към определени вещества. При контакт с подобен агент в тялото се отделя вещество наречено хистамин. Под негово влияние се проявяват класическите алергични симптоми като: кихане, сърбеж, отоци. Алергиите, които се проявяват с оток на устните могат да са към плесени, домашен прах, домашни любимци, цветен прашец, храни и други.
Повече за алергичните реакции в раздел заболявания "Алергия, неуточнена МКБ T78.4".
Ангиоедем
Бързо развиващо се състояние, което се характеризира с оток на кожата. То най-често се причинява от алергии, непоносимост към медикаменти или наследствени състояния. Подуването може да засегне всяка част на тялото, но най-често се проявява в областта на устните или очите. Съпътства се от усещане за сърбеж, болка и копривна треска. Обикновено симптомите преминават в рамките на 24-48 часа. Необходимо е и приложение на някои медикаменти като: антихистамини, кортикостероиди или епинефрин.
Изображение: natural-health-news.com
Повече информация за състоянието ще откриете в раздел заболявания "Ангионевротичен оток МКБ T78.3".
Анафилаксия
Сериозна алергична реакция, която може да доведе до анафилактичен шок. Тази реакция може да бъде опасна и дори фатална. При нея се проявяват признаци на: хриптене, болка в гърдите, затруднено дишане и преглъщане, слаб пулс, ниско кръвно, уртикария, подуване, сърбеж, обрив, гадене, спазми, повръщане, диария. Състоянието изисква незабавна медицинска помощ.
Допълнителна информация по темата в раздел заболявания "Анафилактичен шок, неуточнен МКБ T78.2".
Химични изгаряния
Някои химикали, които се включват в състава на почистващите препарати могат да причинят изгаряния. Обикновено това се случва по невнимание. Характеризира се с поява на зачервяване, оток и мехури. Ако кожата е само зачервена и оточна може да се използва студен компрес, но при наличие на рани и поява на мехури потърсете медицинска помощ. Това е признак на изгаряне от трета степен и изисква медицинска грижа.
Кога да потърсите лекарска помощ
Има различни причини за подуването на устните, но повечето от тях не са сериозни и преминават в рамките на няколко дни без лечение.
Ако състоянието, обаче е съпроводено и от други признаци е необходимо да направите консултация с лекар.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Подуване на устните
- Акромегалия и хипофизарен гигантизъм
- Анафилактичен шок, предизвикан от патологична реакция към храна
- Ангионевротичен оток
- Антибиотици със системно действие
- В друго(-и) изядено(-и) растение(-я)
- В личната анамнеза има алергия към други вещества, освен лекарствени средства и биологични вещества
Библиография
https://www.healthline.com/health/swollen-lips
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321080.php
https://www.medicinenet.com/swollen_lip/symptoms.htm
https://www.verywellhealth.com/what-causes-swollen-lips-1192167
Коментари към Подуване на устните
Стоянка Миланова
На какъв лекар трябва да отида? Все по-често ми се подуват или горната или долната устна. Не ме боли, твърда е, все едно съм си слагала силикон.
Здравейте! Може да се консултирате с личния си лекар за оценка на състоянието, въз основа на която и здравния Ви статус (евентуално придружаващи заболявания и терапия) да Ви насочи.
На какъв лекар трябва да отида? Все по-често ми се подуват или горната или долната устна. Не ме боли, твърда е, все едно съм си слагала силикон.