Повърхностна травма на устните и устната кухина МКБ S00.5
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Травма на устните и устната кухина е често срещано явление. Меките тъкани на устните и техните открити части ги прави уязвими към нараняване. Всеки удар по лицето може да причини повърхностна травма на устните и устната кухина и води до контузии и охлузвания. Нараняването може да обхване всяка част от устната кухина устните, френулума, езика, вътрешността на бузите, пода на устната кухина, твърдо и меко небце, и задната част на устата (сливиците и гърлото).
Оралните лезии, свързани с травма, са често срещани в клиничната практика на зъболекарите. Такива лезии могат да нарушат нормалната орална функция на пациентите и да причинят болка при хранене, дъвчене или говорене. След получаване на диагноза с анамнеза може да се приложи лечение, ако се отстрани причинителя. нараняването на устната лигавица може да бъде резултат от физическа, химическа или термична травма.
Такива наранявания могат да бъдат резултат от случайно ухапване от зъби, твърда храна, гореща храна или прекомерно миене на зъбите. Някои наранявания могат да бъдат причинени и от ятрогенно увреждане по време на стоматологично лечение или други процедури, свързани с устната кухина.
Честота и причини
Наличието на травматични язви е сравнително често срещана находка в денталната практика. Такива лезии възникват от травма, свързана с ухапване на букалната лигавица, страничната граница на езика или устните по време на дъвчене. Травматичните язви, наблюдавани в мукобукалните гънки и гингивата, са свързани с различни дразнещи фактори като твърди храни и неподходящо твърдо четкане. По време на ортодонтско лечение могат да се появят травматични язви, особено по лигавицата на устната кухина поради дразнене.
Причини за повърхностни травми на устните и устната кухина са:
- Падане върху лицето
- Лек удар с тъп или режещ предмет
- Удар с юмрук
- При пътнотранспортни произшествия
- Спортни травми
- Промишлени аварии
Симптоми
Симптомите на повърхностна травма на устните и устната кухина включват:
- Образуване на хематом (подкожен кръвоизлив)
- Оток
- Кървене поради богатото кръвоснабдяване на устната кухина
- Локална болезненост
Потърсете медицинска помощ, ако:
- Кръвоизливът не може да се контролира с прилагане на студен компрес.
- Дълбока рана с обилно кървене.
- Ако нараняването се намира на границата между устните и кожата на лицето.
- Данни за вторична инфекция - признаците на инфекция обикновено се появяват около четири дни след нараняване. Те включват най-често зачервяване, треска, изтичане на гной от раната, болка и др.
- При разхлабване или счупване на зъб.
Диагноза
Диагностицирането на повърхностна травма на устните и устната кухина не представлява трудност за лекарите и няма нужда от допълнителни изследвания, ако няма проявена симптоматика. Подробната анамнеза и статус на пациента са достатъчни за определяне вида на травмата и нейната тежест.
За лекарите от значение е начинът за възникване на травмата. Обикновено не са необходими някакви допълнителни изследвания, освен оглед на засегнатата зона и устната кухина. По-дълбоките наранявания говорят, че раната има евентуална нужда от хирургична обработка.
Лечение
Повърхностните травми са леки наранявания и често не се налага лекарска помощ. Въпреки това лекар трябва да прегледа пациента за счупвания на кости и зъби и по-силни кръвотечения. При повърхностни наранявания у дома можете да измиете увредените повърхности със сапуна и вода и да почистите с мека кърпа. При повърхностни охлузвания в устната кухина изплакнете със солена вода или разтвор на водороден пероксид разреден с вода 1:1 (важно за пациентите е да знаят, че този разтвор не трябва да се преглъща).
При оточни или насинени устни се прилагат студен компрес. Ако има кървене, се прилага натиск с чиста кърпа за най-малко пет минути. Използването на лед помага за ограничаване подуването, кървенето и дискомфорт. Увийте натрошен лед в чиста марля или чиста кърпа и го задръжте върху засегнатата област.
По-дълбоки охлузвания и по-тежки контузии се лекуват от лекар, който почиства старателно раната с физиологичен разтвор или водороден прекис. С това почистване се премахват бактерии, както и чужди тела като прах, които може да са влезли в раната. Устата съдържа много бактерии. Поради тази причина, често се предписва антибиотик след нараняване на устните или езика, за да се предотврати инфекцията.
Усложнения и прогноза
Повърхностна травма на устните и устната кухина може да възникне и от някои хронични дразнители при пациентите. В основата на лечението стои отстраняване на дразнителя като при почти всички пациенти след това се наблюдава пълно заздравяване с или без образуване на цикатрикс (белег), в зависимост от степента на настъпилото увреждане.
Прогнозата на повърхностна травма на устните и устната кухина е добра. Устата има богато кръвоснабдяване и раните бързо зарастват без белези.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Повърхностна травма на устните и устната кухина МКБ S00.5
Библиография
https://www.intechopen.com/chapters/65714
https://www.msdmanuals.com/professional/dental-disorders/lip-and-tongue-disorders/tongue-trauma
https://www.healthhub.sg/a-z/diseases-and-conditions/100/topics_dental_trauma
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8333674/
Коментари към Повърхностна травма на устните и устната кухина МКБ S00.5