Повишено протромбиново време
Повишеното протромбиново време е резултат от кръвно изследвание, което установява удължено време за съсирване на кръвта. Нормално средния интервал е около 10-14 секунди. По-дългия интервал от време означава по-бавно съсирване на кръвта.
С терминът протромбиново време се означава времето, което е необходимо кръвта да бъде образуван кръвен съсирек. Обикновено това става в рамките на 10 - 14 секунди. Този кръвен тест се извършва, за да се установят налични ли са проблеми с процеса на кръвосъсирване или дали е ефикасен използван медикамент.
Повече информация за изследването може да намерите в:
На какво може да се дължи повишеното протромбиново време?
Повишеното протромбиново време може да се дължи на:
- Инфекциозни и паразитни болести - хроничен хепатит В, хроничен хепатит С.
- Болести на храносмилателната система - стеатоза, автоимунен хепатит, цьолиакия.
- Болести на органите на кръвообращението - нарушения в процеса на кръвосъсирване (наличие на вещества (инхибитори), влияещи на факторите на кръвосъсирване; ниски нива или липса на факторите на кръвосъсирване).
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - хемохроматоза, болест на Уилсън (Wilson's disease), дефицит на алфа 1-антитрипсин, дефицит на витамин К.
- Прием на медикаменти - лекарства разреждащи кръвта (варфарин).
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - злоупотреба с алкохол.
- Други - физическо натоварване.
Какво представлява кръвосъсирването?
Кръвосъсирването е защитен механизъм на организма, участващ в хемостазата. Този процес може да се осъществява вътре или извън съдовете. Той представлява ензимна каскадна реакция. Отключващите фактори за кръвосъсирването са освободените от увредените тъкани тромбоцитни фактори. Участниците в процеса произлизат от плазмата, тъканите, ендотелните клетки и тромбоцитите. Кръвосъсирването протича в следните етапи: образуване на протромбинов активатор, превръщане на протромбина в тромби, превръщане на фибриногена във фибрин, ретракция на съсирека. В тези етапи участват факторите на кръвосъсирването. По-голяма част от тях се синтезират в черния дроб. За образуването на някои от факторите на кръвосъсирването е необходимо наличие на витамин К.
Прочетете повече за процеса на кръвосъсирване тук:
По-чести причини за повишено протромбиново време
Дефицит на витамин К
Витамин К е мастноразтворим витамин, който още се нарича антихеморагичен хормон и филохинон. Той е един от основните витамини, които участват в минерализацията на костите и кръвосъсирването. Най-важното значение на витамин К се изразява в участието му в процеса на кръвосъсирване. Това се дължи на наличието на витамин К зависими фактори на кръвосъсирването. Това са фактори II, VII, IX, X. Витамин К има и синтетична форма, която се нарича фитонадион. Той се използва при по-силно менструално течение, за лечение и предпазване от кървене.
Дефицитът на витамин К е рядко срещано заболяване при хората. Среща се по-често при новородени и при хора с персистиращи чревни проблеми. Дефицитът на витамин К е по-често срещан при кърмачета. Основният симптом на заболяването е прекомерното кървене. Други оплаквания са лесно образуване на синини, наличие на малки кръвни съсиреци под ноктите, кървене в лигавиците, черни изпражнения, мозъчен кръвоизлив. От кръвните изследвания се наблюдават промени в хемостазните показатели, заедно с повишаване на протромбиновото време. Лечението е заместително с фитонадион.
Изображение: freepik.com
Прочетете повече тук:
» Физиологично значение на витамин К
Хроничен хепатит
Хроничният хепатит е състояние на чернодробно възпаление, което продължава повече от шест месеца. Етиологията на хроничния хепатит е много разнообразна – може да бъде автоимунна, вирусна (при инфекция с хепатит В или хепатит С), с алкохолна или токсична нокса. Продължителното възпаление на черния дроб води до намаляване на чернодробните функции. Повишеното протромбиново време може да бъде отчетлив симптом за нарушения в чернодробната функция. То се дължи на дефицит на факторите на кръвосъсирването. По-голяма част от тези фактори се синтезират в черния дроб. При нарушения в чернодробната функция и при дефицит на някой от факторите, се нарушава целия процес на кръвосъсирването. Това води до промени в хемостазните показатели, в това число и на протромбиновото време.
Изображение: freepik.com
Прочетете повече тук:
» Хроничен хепатит, неуточнен МКБ K73.9
Прием на медикаменти за разреждане на кръвта
Медикаментите за разреждане на кръвта и за забавяне на процеса на кръвосъсирване се наричат антикоагуланти. Те са няколко групи индиректни инхибитори на тромбин, директни инхибитори на фактор Ха, директни тромбинови инхибитори и кумаринови антикоагуланти. Към кумариновите антикоагуланти се причисляват варфарин и аценокумарол. Фармакологичното действие на тези лекарства се изразява в инхибиране на витамин К зависимите коагулационни фактори. По време на терапията е необходимо да се наблюдават стойностите на протромбиновото време и на международното нормализирано съотношение (INR). Терапевтичната област на е между 2-2,5.
Прочетете повече тук:
Как да си помогнете сами?
При наличие на повишено протромбиново време не е добра идея да търсите методи за самолечение. Съществува риск от тежки усложнения.
Кога да потърсите лекар?
Винаги когато има промяна в някои от хемостазните показатели в частност във стойността на протромбиновото време е необходимо да се консултирате с лекар.
Заглавно изображение: freepik.com
Коментари към Повишено протромбиново време
Лора
Здравейте, Вчера бях в спешното заради болки в гърдите, които в последствие се оказаха Междуребрена невропатия. В кръвните изследвания обаче, Д-Димерът излезе леко завишен 0.55 при норма 0.50. Възможно ли е Д-Димер да се завиши при обилен цикъл? Вчера ми бе второ ден и имах много обилно кървене.
Здравейте! Няма данни нивата на D-димер да се повлияват от менструалния цикъл.
Препоръчително е да се консултирате и с лекаря си.
Здравейте, Вчера бях в спешното заради болки в гърдите, които в последствие се оказаха Междуребрена невропатия. В кръвните изследвания обаче, Д-Димерът излезе леко завишен 0.55 при норма 0.50. Възможно ли е Д-Димер да се завиши при обилен цикъл? Вчера ми бе второ ден и имах много обилно кървене.