Лющеща се кожа
Лющеща се кожа: състояния, при които кожата е суха, напукана, без блясък и се залющва. Може да се наблюдава в различни части на тялото, въпреки че най-често засегнати са ръцете и краката. Залющването представлява отпадането на външния горен слой на кожата, наречен епидермис. Състоянието в медицината се означава като десквамация.
Лющещата се кожа може да се дължи на въздействието на факторите на околната среда или да бъде част от нормалния процес на стареене на кожата.
Сърбежът и възпалението често съпътстват залющването на кожата.
Лющещата се кожа може да е резултат от:
- Болести на кожата и подкожната тъкан - екзема, ихтиоза, псориазис, дискоиден лупус еритематозус, лихен планус, парапсориазис, дерматит, себореен дерматит, питириазис розеа, атопичен дерматит, контактен дерматит, акне, слънчево изгаряне, розацея, ексфолиативен дерматит, дерматит от пелени, ксерозис кути, розов лишей, недоимък на есенциални мастни киселини, актинична кератоза
- Инфекциозни и паразитни болести - гъбична инфекция, дерматофитози, разноцветен лишей, кожна туберкулоза, тения, краста, скарлатина, варицела, инфекция с херпес зостер, вирусна инфекция, характеризираща се с увреждане на кожата и лигавиците, микоза на стъпалото.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - пелагра, недоимък на калций в храната, недоимък на цинк в храната, недостиг на витамини и минерали, хипопаратиреоидизъм, хипотиреоидизъм.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - болест на Боуън (Bowen's disease).
- Новообразувания - лимфом, неходжкинов лимфом.
- Болести на органите на кръвообращението - разширени вени, периферно съдово заболяване, периферна венозна инсуфициенция, хронична венозна инсуфициенция.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - синдром на Сьогрен (Sjogren's syndrome), системен лупус еритематозус, болест на Кавазаки (Kawasaki disease).
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини – алергична реакция.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност – страничен ефект от прием на медикаменти.
По-чести причини за лющеща се кожа
Контактен дерматит
Състояние, което се развива часове след като кожата е била в контакт с определен алерген. Характеризира се с поява на обрив, който има видими граници там, където кожата е била в досег с дразнещото вещество. Контактният дерматит може да се развие навсякъде по тялото, но обикновено най-често се наблюдава по откритите части – ръце, крака, лице, шия. Засегнатата кожа е зачервена, суха, лющеща се и е възможна появата на мехури, които по-късно се пукат и се образуват крусти.
Изображение: dermnetnz.org
Повече информация за състоянието в темата: "Контактен дерматит".
Екзема
Екземата е често срещано състояние, което се наблюдава по ръце, крака, лакти, колене, бузи, шия. Засегнатите места са зачервени, а кожата в зависимост от вида на екземата може да е суха, напукана, омазнена или с наличие на мехури по нея.
Изображение: richmondhillcc.ca
Още по темата в: "Дерматит и екзема".
Псориазис
Псориазисът е автоимунно заболяване, което се проявява със зачервени или сребристи, сърбящи и люспести изменения по кожата – псориатични плаки. Най-често се установяват по лактите, коленете, скалпа, гърба.
Изображение: MediaJet / CC BY-SA
Още по темата в раздел здравни проблеми "Псориазис" и раздел заболявания "Псориазис МКБ L40".
Трихофития
Това е гъбична инфекция, която засяга горния слой на кожата. Характеризира се с червени и люспести обриви, които могат да се разпространяват по тялото. Гъбичната инфекция засяга: краката, слабините, зоната на бедрата, нокътното легло, лицето, шията.
Изображение: James Heilman, MD / CC BY-SA
Акнитична кератоза
Актиничната кератоза, известна още като слънчева кератоза, се характеризира с появата на червени или кафяви петна по кожата. Кожата е груба и много често се наблюдава залющване. Състоянието се проявява на места, които хронично се излагат на слънце (лице, гърди, ръце).
Хората могат да развият актинична кератоза след излагане на ултравиолетова светлина от слънцето или изкуствен тен. Необходимо е състоянието да се следи, тъй като може да бъде първият признак на рак на кожата.
Изображение: James Heilman, MD, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Повече за състоянието може да прочетете в темата: "Актинична кератоза МКБ L57.0".
Микоза на стъпалото
Това е инфекция на стъпалото, която се причинява от гъбички. Сред хората е известна като "крак на атлета" или "крак на спортиста". Характерно за нея е усещането за парене между пръстите на краката и по стъпалата, сърбеж и поява на мехурчета. Кожата в засегнатите области е суха и лющеща се. Ноктите също са засегнати - те придобиват по-тъмен цвят, удебелени са, но и лесно чупливи.
Изображение: James Heilman, MD, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Допълнителна информация може да намерите в статията: "Микоза на стъпалото МКБ B35.3".
Кога да потърсите лекар?
Ако залющването на кожата продължава дълго време е необходимо да потърсите лекар, защото това състояние би могло да се дължи на по-сериозни причини. Рядко лющенето на кожата е симптом на спешно състояние. Понякога обаче може да е признак на алергична реакция, която да се окаже фатална, ако се пренебрегне. Ако лющенето на кожата се придружава от следните признаци, незабавно потърсете медицинска помощ:
- копривна треска;
- подуване;
- затруднено дишане;
- гадене и повръщане;
- повишена температура;
- силна слабост;
- зачервяване;
- внезапна поява на мехури.
Лечението на сухата кожа най-често се състои в промяна на начина на живот и хигиенния режим - измиване с вода, използване на измивни продукти с нежно действие, приложение на емолиенти (овлажняващи продукти).
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Лющеща се кожа
- Chondrodysplasia punctata
- Epidermolysis bullosa
- Epidermolysis bullosa dystrophica
- Epidermolysis bullosa simplex
- Pityriasis lichenoides et varioliformis acuta
- Акне
Библиография
https://www.healthgrades.com/right-care/skin-hair-and-nails/scaly-skin
https://www.healthline.com/health/scaling-skin
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323967
Коментари към Лющеща се кожа