Големи кожни мехури с течност

› Причини
› Симптоми
› Лечение
› Прогноза
Какво представляват?
Големи кожни мехури с течност представляват повдигнати кожни лезии с диаметър над 5 мм, пълни с бистра течност (серум), гной или кръв. Образуват се в резултат на различни въздействия, които нарушават целостта на кожната бариера и водят до отделяне на слоевете й. Наричат се були.
Кожата се състои от три слоя: епидермис, дерма и подкожна мазнина. Под епидермиса се образува мехур (блистер), пълен с течност.
Големите кожни мехури, пълни с течност, могат да бъдат причинени от различни фактори - от леки раздразнения до по-сериозни медицински състояния, като изгаряния, инфекции, алергии или автоимунни заболявания като булозен пемфигоид.
За да бъде класифициран като була, мехурът трябва да е с диаметър по-голям от 0,5 см (5 мм). По-малките мехури се наричат везикули - с диаметър по-малък от 5 мм.
Изображение: Madhero88, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Булите често заздравяват сами в рамките на седмица, но е важно да се консултирате с лекар, ако булите са болезнени, ограничават движението или съдържат кръв.
Наличието на големи кожни мехури с течност винаги е индикация за някакво нарушение на целостта или функцията на кожата. Те могат да бъдат симптом на относително безобидно състояние (като нараняване от неудобна обувка) или проява на сериозно системно или кожно заболяване, което изисква медицинска намеса. Важно е да се определи причината за появата им, тъй като лечението зависи изцяло от подлежащото заболяване.
Причини за големи кожни мехури с течност
Булите са често срещани явления, които могат да бъдат причинени от различни медицински и външни фактори.
Триене и натиск
Една от най-честите причини за були е триенето, например при триене във вътрешната страна на обувка или използване на лопата или друг инструмент, причиняващи многократно триене в една и съща област. Мехурите от триене се появяват най-често по ръцете и краката.
Изгаряния
Термични, химически или слънчеви изгаряния е една от най-честите причини за поява на блистери. Изгаряния от втора степен води до образуването на мехури, пълни с бистра или жълтеникава течност.
Изображение: Themidget17, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Повече може да прочетете тук:
» Термични и химични изгаряния МКБ T20-T32
Контактен дерматит
При контакт на кожата с иритативни вещества, като латекс, козметика или отровен бръшлян, може да се развие състояние, наречено контактен дерматит. Това е алергична реакция, която също причинява були.
Повече за състоянието може да прочетете тук:
» Алергичен контактен дерматит МКБ L23
Бактериални инфекции
Импетигото е повърхностна кожна инфекция, която може да причини мехури (булозно импетиго), особено при деца.
Повече за състоянието може да прочетете тук:
Лекарства
Алергия към определени лекарства или техни компоненти може да причини були по кожата като част от лекарствената реакция. Тези були обикновено са сърбящи и червеникави и се появяват минути до дни след приема на лекарството.
Някои лекарства могат да предизвикат тежки кожни реакции с мехури, като синдром на Стивънс-Джонсън или токсична епидермална некролиза.
Повече може да прочетете тук:
» Синдром на Стивънс-Джонсън (Stevens-Johnson)
» Токсична епидермална некролиза [Lyell] МКБ L51.2
» Генерализиран кожен обрив от лекарства и медикаменти МКБ L27.0
Автоимунни булозни дерматози
Когато имунната система не успее да идентифицира структурите, които държат слоевете кожа или лигавици заедно, като свои, се развиват автоимунни булозни кожни заболявания. Естествената реакция на тялото е да създава антитела за борба със структурите, които погрешно разпознава като чужди.
Антителата атакуват тези структури, причинявайки разкъсване на кожните слоеве и образуване на мехури. Тези булозни заболявания не могат да бъдат заразени от друг човек.
Булозните кожни заболявания представляват набор от дерматози, някои от които могат да бъдат фатални. Мехурите и булите по кожата и лигавиците са най-честите клинични характеристики, които водят до ерозии на кожата и лигавиците при разкъсване. Когато тези були и ерозии засягат голяма телесна повърхност, рискът от дехидратация, електролитен дисбаланс и инфекция се увеличава заедно с това.
Въз основа на засегнатия слой на кожата и мястото, където се образува булата, булозните кожни заболявания могат да бъдат разделени на интраепидермални и субепидермални булозни кожни заболявания.
Пемфигус вулгарис и булозен пемфигоид са двете най-чести автоимунни булозни кожни заболявания.
Изображение: Mohammad2018, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Повече за заболяванията може да прочетете тук:
Симптоми
Лесно е да се установи наличието на були. Засегнатата кожа ще бъде леко повдигната и обикновено ще има бистра течност вътре.
Мехурите могат да се появят при различни дерматози. Някои от причините им са лесно разпознаваеми, докато други могат да изискват експертно мнение и подробни изследвания.
Най-честите симптоми на були включват:
- Увредената кожа е повдигната като мехурче и обикновено съдържа бистра течност
- Мехурът или булозната лезия може да се спука спонтанно, което ще доведе до отворена рана или ерозия
- Ако булите са инфектирани, течността в тях може да изглежда млечна или гнойна
- Някои були могат да съдържат и кръв
- Кожата около мехурите може да бъде нормална на цвят или зачервена
- Мехурите могат да сърбят или да са болезнени
Изображение: The original uploader was Scaldincident at English Wikipedia., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Как изглежда булозното заболяване?
Мехурите и разранената, сърбяща кожа са често срещани симптоми на булозни заболявания. Възможно е да има силен сърбеж и усещане за парене, преди да се появят мехури. Блистерите могат да се задържат седмици или месеци в зависимост от вида на булозното заболяване, което ги причинява. Мехурите в крайна сметка се пукат и се превръщат в ерозии. След това могат да заздравеят с хипер- или хипопигментация или с милиуми. Блистери често се появяват отново там, където предишните блистери са заздравели.
Храненето може да бъде изключително болезнено, когато булозните заболявания засягат лигавицата на устата. Особено киселинните и пикантни храни могат да причинят силно усещане за парене в устата. Когато носната лигавица е засегната от булозно заболяване, може да се появи неочаквано кървене от носа.
Кога да посетите лекар?
Обикновено булите от триене заздравяват сами. Важно е обаче да посетите лекар, ако областта е болезнена или ограничава движението, или ако булите съдържат кръв.
Консултацията с лекар е препоръчителна и при наличие на були и съпътстващи проблеми с кръвообращението или диабет. Тези състояния увеличават риска от инфекция на булите.
Понякога булите се образуват в реакция на лекарства или са придружени от треска. Тези случаи изискват незабавна медицинска помощ.
Състоянието, причиняващо булозните кожни лезии, може да бъде идентифицирано от дерматолозите въз основа на локализацията и размера на булите, както и на промените в булите, симптомите и медицинската история. Дерматологът може да препоръча кожна биопсия или допълнителни изследвания, за да се диагностицират точно автоимунните и наследствените булозни заболявания. Някои мехури може да бъдат дренирани по време на прегледа при дерматолога.
Лечение
Лечението зависи от конкретната причина и състояние, което е причинило булозните лезии:
- Булите, причинени от триене, обикновено могат да заздравеят по естествен път. За да се избегне по-нататъшно дразнене или влошаване на булите, е препоръчително да се постави защитна превръзка върху засегнатата област. Марлена подложка е най-подходяща, защото тъканта абсорбира влагата, като същевременно позволява на булите да дишат. Мехурите от триене могат да бъдат дренирани, ако са огромни или причиняват дискомфорт, а дерматологът ще препоръча превантивни мерки.
- Бактериалните и вирусните инфекции, причиняващи були, ще бъдат лекувани с курс от специфичните антибиотични и антивирусни лекарства, заедно с други мерки.
- Химическите и термичните изгаряния ще изискват антибиотици за предотвратяване на инфекцията, а може да се наложи превръзките да се правят ежедневно.
- Автоимунните булозни заболявания се нуждаят от дългосрочно и цялостно лечение. Много пациенти започват лечение с перорални или локални кортикостероиди. Това лекарство може да помогне на кожата да се възстанови, а също така да предотврати появата на нови мехури, като потиска имунната система. След това стероидите трябва постепенно да се намаляват, когато състоянието се стабилизира. При определени състояния може да са необходими други имуномодулиращи лекарства като метотрексат, циклофосфамид, азатиоприн или микофенолат мофетил, за да се контролира заболяването. Също така ще трябва да се посещава лекуващия дерматолог често, за да може да прецени дали лечението е ефективно, както и да наблюдава и променя съответно плана за лечение.
Усложнения
Булите обикновено са лесни за лечение. Те ще отшумят сами без лечение, ако не се дължат на заболяване или кожно състояние. В някои случаи обаче са възможни усложнения.
Ако са отворени или дренирани, булите имат потенциал да се инфектират. Инфекциите могат да бъдат особено опасни при хора с увреждане на нервите.
Някои медицински състояния увеличават вероятността от инфекции от мехури:
Прогноза
Прогнозата за големи кожни мехури с течност (були) зависи от причината, размера, локализацията и общото здравословно състояние на пациента. При леки причини (изгаряния, триене) прогнозата е добра с минимални усложнения при адекватна грижа. При сериозни причини (автоимунни заболявания, тежки инфекции) е необходима лекарска намеса, а прогнозата зависи от лечението и контрола на основното заболяване.
При причини, като изгаряне, триене, алергия, булите заздравяват за 1-3 седмици при правилна грижа. Поддържането на зоната чиста, суха и покрита може да помогне за предотвратяване на инфекция и да насърчи заздравяването. Покриването на булите с превръзки може да предотврати по-голямо раздразнение или неволно разкъсване.
Ако мехурите показват признаци на инфекция, са болезнени или придружени от треска, се консултирайте с лекар. Може да се нуждаете от антибиотици или други лечения. Трябва също да посетите Вашия лекар, ако булите се разпространят или не се подобрят.
При автоимунни заболявания прогнозата е по-сложна, изисква се дългосрочно лечение с кортикостероиди или имуносупресори. Ремисиите са възможни, но рецидивите са чести без контрол.
Фактори, влошаващи прогнозата, включват:
- Инфекция на мехурите (гной, зачервяване, треска)
- Хронични заболявания (диабет, отслабен имунитет)
- Неправилна грижа или пукане на мехурите
Превенция
Не всички були могат да бъдат предотвратени, особено тези, причинени от медицински състояния. Някои прости стъпки обаче могат да помогнат да ги избегнете.
- Използване на превръзки: За да предотвратите развитието на мехури от триене, поставете превръзка или защитно покритие върху раздразнената или склонна към були зона.
- Защита за краката: Носете чисти, сухи чорапи и добре прилепнали, удобни обувки. Мехури са по-вероятни при обувки, които не пасват добре или са твърди, като високи токчета. Чорапите, които регулират влагата, или честата смяна на чорапите могат да помогнат за предотвратяване на появата на мехури върху влажна кожа. Специално разработените спортни чорапи могат да помогнат за контролиране на изпотяването на краката по време на упражнения и спорт. Също така е важно да носите подходящи обувки за ходене или туризъм, преди да се впуснете в дълъг поход. Ако спортувате, има чорапи с допълнителна подплънка за областите на стъпалото, склонни към образуване на мехури.
- Защита за ръцете: Носенето на ръкавици при използване на оборудване, извършване на физически труд или спорт, който изисква хващане на бухалка, ще предотврати появата на повечето мехури. Превързването на ръцете с лепенка е полезна практика в няколко спорта, като гимнастика, вдигане на тежести и гребане. Талкът на прах също действа като средство за намаляване на триенето и може да се използва заедно с ръкавици и лепенка или самостоятелно.
- Избягване на слънчево изгаряне: Носенето на слънцезащитен крем или дрехи с дълги ръкави може да предотврати слънчево изгаряне.
Заглавно изображение: Frazzmatazz, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Заболявания при симптом Големи кожни мехури с течност
Библиография
https://www.healthline.com/health/bullae
https://dermnetnz.org/topics/blistering-skin-conditions
https://www.skymd.com/conditions/skin-lesions/bullae
Коментари към Големи кожни мехури с течност