Бледост
Бледост: термин, който се използва за означаването на по-светъл от обичайния цвят на кожата, ноктите и видимите лигавици (на очи, уста). Бледостта може да засегне кожата на цялото тяло (генерализирана) или да се прояви в определени области (локализирана). Тя може да се наблюдава в рамките на няколко минути или да продължи седмици, месеци в зависимост от основната причина.
Истинската бледност на кожата е свързана с дебелината и плътността на кръвоносните съдове под кожата, а не с наличното количество меланин (пигмента на кожата). Някои хора обаче могат да объркат загубата на пигментация на кожата (както при албинизма) с бледността. При тъмнокожите хора бледността може да се прояви само при изследване на лигавиците. Бледата кожа обикновено е резултат от намаляване на притока на кръв – например при припадък или шок. Това може да е резултат и от намаляване на броя на червените кръвни клетки (анемия).
Какви други симптоми могат да се появят при бледост?
Бледостта може да се появи самостоятелно или с други признаци. Когато няма обяснима причина за появата й, е важно да се обърне голямо внимание на всички други съпътстващи симптоми. Това ще помогне да се определи и лекува основната причина.
Симптоми, които могат да се проявят заедно с бледата кожа са:
- виене на свят;
- прилошаване;
- сърцебиене;
- недостиг на въздух;
- слабост;
- умора;
- болки, изтръпване;
- затруднена концентрация;
- лошо зрение и други.
Бледостта може да бъде причинена от:
- Психични и поведенчески разстройства - стрес, паническо разстройство, нервна анорексия.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - треска, шок, припадък.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - морска болест, измръзване, топлинен удар.
- Болести на органите на кръвообращението - сърдечен удар, аритмия, феномен на Рейно (Raynaud's phenomenon), кръвоизлив, хипотония, първична хипертония, стенокардия, остър инфаркт на миокарда, кардиомиопатия, сърдечна недостатъчност.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - хипогликемична атака, дехидратация, хипопитуитаризъм, хипотиреоидизъм, акромегалия, микседем, скорбут, албинизъм, хипогликемия, автоимунен тиреоидит, недостиг на витамини и минерали.
- Болести на храносмилателната система - тежък гастроентерит, диария, малабсорбция, дъмпинг синдром (Dumping syndrome), перитонит, стомашен кръвоизлив.
- Новообразувания - левкемия, лимфом на Ходжкин (Hodgkin's lymphoma), чернодробен тумор, множествен миелом, миелофиброза.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - нарушения в съсирването на кръвта, апластична анемия, желязодефицитна анемия, хемолитична анемия, анемия с дефицит на фолиева киселина, злокачествена анемия, нарушена функция на тромбоцитите, витамин B12-недоимъчна анемия.
- Болести на дихателната система - белодробен оток, астматичен статус, емфизем, дихателна недостатъчност.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - ювенилен ревматоиден артрит.
- Болести на кожата и подкожната тъкан - витилиго.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - употребата на някои медикаменти и наркотични вещества.
- Болести на нервната система - менингит, мигрена, кластърно главоболие.
По-чести причини за бледост
Емоционален стрес
Стресът може да провокира внезапната бледост в рамките на няколко минути. Подобно състояние би могло да се наблюдава и при ниска кръвна захар, вазовагален синкоп (предизвиква припадък).
Изображение: CC0 Public Domain
Анемия
Анемията е водеща причина за бледост. Тя може да бъде остра с внезапно начало или хронична и да се развива бавно. Когато е тежка и се развива бързо симптомите са по-сериозни, тъй като организма не може да се адаптира към бързото спадане на кръвното налягане и недостатъчното наличие на кислород до клетките.
Острата анемия обикновено е резултат от бърза загуба на кръв от травма, операция или вътрешно кървене, често от стомаха или чревния тракт.
Хроничната анемия е по-често срещана. Тя може да бъде причинена от липсата на желязо, витамин В-12 или фолиева киселина. Съществуват и генетични причини за анемия, като сърповидно-клетъчна болест и таласемия. При тези състояния тялото произвежда неефективен хемоглобин. Това е протеинът в червените кръвни клетки, който носи кислород.
Изображение: CC0 Public Domain
Допълнителна информация за състоянието ще намерите в темата "Анемия".
Запушване на артериален кръвоносен съд
Това състояние обикновено е локализирано, тъй като засяга артериален кръвоносен съд в областта на ръката или краката. То предизвиква локализирана бледост на кожата в засегнатата област.
Други често по-често срещани причини за бледост са:
- недостатъчно излагане на слънце;
- продължителен престой на ниски температури (измръзване);
- опасно ниско кръвно налягане;
Кога да посетите лекар?
Потърсете веднага медицинска помощ, ако внезапно развиете генерализирана бледост. Тя се счита за спешна медицинска помощ, когато е придружена от симптоми като:
- припадък;
- треска;
- повръщане на кръв;
- ректално кървене;
- болка в корема.
Други сериозни симптоми, които изискват незабавна медицинска помощ, включват:
- задух;
- болка и студенина на крайник;
- болка в гърдите с внезапна поява на бледост.
Лечение
Лечението зависи от причината за появата на бледостта. Опциите могат да включват:
- спазване на балансирана диета;
- приемане на добавки с желязо, витамин В-12 или фолиева киселина;
- приемане на лекарства или лечение на текущи медицински проблеми;
- операция, обикновено само в тежки случаи на остра кръвозагуба или за лечение на артериална блокада.
Дългосрочна перспектива
Последиците от невзети навременни мерки зависят от основната причина. Острите случаи на бледост изискват незабавна медицинска помощ. Продължаващата бледост често може да се лекува с лекарства. Поставянето на правилната диагноза за това, което причинява вашата бледност, е от ключово значение за навременното и правилно лечение.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Бледост
- Grand mal припадъци (с малки припадъци [petit mal] или без тях), неуточнени
- Osteogenesis imperfecta
- Автоимунен тиреоидит
- Адреномедуларна хиперфункция
- Албинизъм
- Алвеолaрни и парието-алвеолaрни нарушения
Библиография
https://www.healthline.com/health/paleness
https://www.healthgrades.com/right-care/symptoms-and-conditions/paleness
https://www.medicinenet.com/pale_skin/symptoms.htm
Коментари към Бледост