Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Клинична патология на инфекциозни болести Клинична патология на морбили

Клинична патология на морбили

от 13 дек 2019г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Клинична патология на морбили - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Морбили, известно още като дребна шарка или брусница, е инфекция на дихателната система, имунната система и кожата, причинена от вируса на морбили, парамиксовирус от рода Morbillivirus. Морбили е изключително заразна вирусна инфекция със значителна степен на заболеваемост и значителна смъртност. Всъщност първото научно описание на морбили и разграничаването от едра шарка и варицела е приписано на персийския лекар Rhazes (860–932), „Книгата на шарката и морбили“.

Епидемиология

Епидемиологията при клинична патология на морбили е различна в целия свят и е свързана с нивата на имунизация, постигнати в определен регион. Преди прилагането на широко разпространени програми за ваксинация, заболяването е водило до приблизително 2,6 милиона смъртни случая. Въпреки ваксинацията през настоящата ера, Световната здравна организация съобщава, че през 2015 година са настъпили около 134 200 смъртни случая (15 смъртни случая/час) поради морбили.

Вирусът на морбили няма резервоар за животни и се среща само при хора. Той е силно заразен, способен да причини 14 до 18 вторични случая сред податливи популации. Морбили се предават от човек на човек чрез дихателни капчици, аерозоли с малки частици и при близък контакт. Инкубационният период е от 10 до 14 дни, въпреки че са докладвани по-дълги периоди. Неваксинирани малки деца и бременни жени са изложени на висок риск от заразяване с морбили, а морбили най-често засяга малки деца. Съвсем наскоро се наблюдава преминаване към по-големи деца и юноши поради увеличаващите се нива на имунизационно покритие и промени в нивата на имунитета на населението в различни възрасти. Кърмачета, родени от майки с придобит имунитет, са защитени от морбили поради пасивно прехвърляне на антитела, но тъй като тези антитела отшумяват, те стават податливи. Инфекциозността на случай е максимална през четирите дни преди и четири дни след появата на обрив, което съвпада с пиковите нива на виремия и характеристиките на кашлица, конюнктивит и ринит.

През 2013–2014 година е имало почти 10 000 случая в 30 европейски държави. Повечето случаи са на неваксинирани лица, а над 90% от случаите са в Германия, Италия, Холандия, Румъния и Обединеното кралство. Между октомври 2014 година и март 2015 година огнището на морбили в германската столица Берлин довежда до най-малко 782 случая. През 2017 година броят продължава да нараства в Европа до 21 315 случая, при 35 смъртни случая. По предварителни данни за 2018 година отчетените случаи в региона са се увеличили 3 пъти до 82 596 в 47 държави, със 72 смъртни случая. Най-много случаи има в Украйна (53 218), като най-високите случаи на заболеваемост са в Украйна (1209 случая на милион), Сърбия (579), Грузия (564) и Албания (500).

Етиология

Заболяването се причинява от вируса на морбили, едноверижен, обвит РНК вирус от рода Morbillivirus в семейството Paramyxoviridae. Вирусът е силно заразен и се разпространява чрез кашлица и кихане чрез близък личен контакт или директен контакт със секрети. Той е най-заразният трансмисивен вирус, известен до момента. Може да живее до два часа във въздушното пространство или на близките повърхности. Морбили е толкова заразно, че ако един човек е заразен, 90% от хората, които не са имунизирани наблизо, също ще се заразят. Хората са единствените естествени гостоприемници на вируса и не се знае, че съществуват други резервоари.

Рисковите фактори за инфекция с вируса на морбили включват:

  • имунодефицит, причинен от ХИВ или СПИН
  • имуносупресия след трансплантация на орган или стволови клетки
  • алкилиращи агенти или кортикостероидна терапия, независимо от имунизационния статус
  • пътуване до райони, където често се среща морбили или контакт с пътници от такава зона
  • загубата на пасивни, наследствени антитела преди възрастта на рутинна имунизация
  • недохранване
  • бременност
  • недостиг на витамин А

Патогенеза

Тъй като морбили е силно заразно, 90% от хората, които не са имунизирани срещу вируса, но споделят жизнено пространство със заразен човек, ще го развият. Вирусът се разпространява чрез дишане директно или чрез аерозол. Той навлиза в гостоприемника през горните дихателни пътища и заразява респираторния епител и/или циркулиращите имунни клетки, разположени на това място. Вирусът заразява гостоприемника, като се свързва конкретно със своите рецептори: SLAM (сигнализираща молекула за активиране на лимфоцитите), която се експресира върху имунните клетки, CD46 (мембранен кофакторен протеин), който се експресира в епителните клетки, и трети предполагаем рецептор, който показва, че позволява инфекцията с отсъствието на горните рецептори.

Вдишаният вирус от откритите капчици първоначално инфектира лимфоцитите на дихателния тракт, дендритните клетки и алвеоларните макрофаги. След това се разпространява в съседната лимфоидна тъкан и се разпространява в целия кръвен поток, което води до виремия и се разпространява в отдалечени органи. Вирусът, който се намира в дендритните клетки и лимфоцитите, се пренася в епителните клетки на дихателните пътища, които се хвърлят и изхвърлят като капки дихателни пътища по време на кашлица и кихане, заразявайки другите и продължавайки цикъла. Първоначалното възпаление води до симптоми на ринит, конюнктивит и кашлица. Появата на треска съвпада с развитието на виремия. Кожният обрив се появява след разпространение и се дължи на периваскуларни и лимфоцитни инфилтрати.

По време на продромалната фаза вирусът на морбили потиска имунитета на гостоприемника, като потиска производството на интерферон чрез неговите неструктурни протеини, V и С. Увеличаващата се вирусна репликация след това задейства както хуморални, така и клетъчни имунологични отговори. Първоначалният хуморален отговор се състои в производството на IgM антитела, което се открива 3 до 4 дни след появата на обрива и може да продължи 6 до 8 седмици. Впоследствие се произвеждат IgG антитела, предимно срещу вирусния нуклеопротеин. Клетъчните имунни отговори са от съществено значение за възстановяването, както се доказва от повишените нива на Th1-плазмен интерферон-гама по време на острата фаза и последващото повишаване на нивата на Th2-зависим интерлевкин 4, интерлевкин 10 и интерлевкин 13.

Известно е, че вирусът на морбили предизвиква имуносупресия, която може да продължи седмици до месеци, дори години. Това причинява повишена чувствителност към вторични бактериални и други инфекции. Въпреки че механизмите, причиняващи това явление, са неясни, хипотезата е, че инфекцията предизвиква пролиферация на лимфоцити, специфични за морбили, които заместват установените по-рано клетки от паметта, причинявайки "имунна амнезия". Това води до повишена чувствителност на гостоприемника към вторични инфекции, което води до по-голямата част от заболеваемостта и смъртността, свързани със заболяването. Неутрализиращите IgG антитела срещу хемаглутинин са отговорни за имунитета през целия живот, тъй като те блокират рецепторите на клетките на гостоприемника да се свържат с вируса.

Клинична картина

Историята на пациента се отличава с експозиция на вируса. Инкубационният период от излагане на симптоми на морбили варира от 7 до 14 дни (средно 10-12 дни). Пациентите са заразни от 1-2 дни преди появата на симптомите. Здравите деца също са заразни през периода от 3-5 дни преди появата на обрива до 4 дни след появата на обрив. От друга страна, имунокомпрометираните индивиди могат да бъдат заразни по време на продължителността на заболяването.

Първият признак на морбили обикновено е висока температура (често повече от 40 C), която обикновено продължава 4-7 дни. Тази продромална фаза е белязана от неразположение, треска, анорексия и класическата триада от конюнктивит, кашлица и ринит. Други възможни асоциирани симптоми включват фотофобия, периорбитален оток и миалгии.

Характерният енантем обикновено се появява 2-4 дни след началото на продрома и продължава 3-5 дни. По време на този ранен етап вътре в бузите могат да се видят малки петна (петна на Коплик). Екзантемът обикновено се появява 1-2 дни след появата на петна от Коплик, може да се свърже лек сърбеж. Средно обривът се развива около 14 дни след експозицията, започвайки от лицето и горната част на шията и се разпространява до крайниците. Имунокомпрометираните пациенти може да не развият обрив.

Целият курс на неусложнено морбили, от късната продромална фаза до резолюцията на треската и обрива, е 7-10 дни. Кашлицата може да бъде последният симптом, който трябва да се появи.

Патологични характеристики

Основните изменения при клинична патология на морбили са по кожата, конюнктивите и в дихателната система. При настъпване на смъртта обикновено обривът е отзвучал. Лигавицата на трахеята и бронхите е зачервена и частично покрита със слузно-гнойна материя. При развитие на некротичен панбронхит на срез стените на малките бронхи изпъкват с белезникавия си цвят и сух вид. В белите дробове се намират казеозо-подобни огнища. Лимфните възли на шията са увеличени, сочни, със сивочервеникав цвят. В средното ухо понякога се намира гной (гноен отит).

Петната на Филатов-Коплик и обривът по кожата се дължат на огнищен оток и хиперемия, понякога с кръвоизливи и периваскуларни инфилтрати в папиларния слой на дермата. Клетките на епидермиса са вакуолизирани, една част са некротични, а други с паракератоза.

Цилиндричният епител на трахеята и бронхите е с вакуолна дегенерация и некроза. Характерно е много бързото заместване на некротичния епител от регенерирал плосък епител, тоест наблюдава се ранна плоскоклетъчна метаплазия. микроскопско изследване на морбилиВъзпалителният процес обхваща цялата дебелина на бронхиалната стена. Отначало се развива некротичен панбронхит, а по-късно продуктивен панбронхит. В резултат от тежкото увреждане на бронхиалните стени значително по-късно могат да се развият бронхиектазии. В междуалвеоларните прегради се намират струпани лимфоцити, плазмоцити, хистиоцити, а понякога и многоядрени гигантски клетки (фигура 1). Това е картината на така наречената гигантоклетъчна морбилозна интерстициална пневмония.

В сливиците, лимфните възли, слезката и лимфните образувания на стомашно-чревния тракт има хиперплазия на фоликулите с плазматизация, понякога с появата на гигантски клетки. Най-тежка проява на заболяването е морбилозен енцефалит.

Прогноза

Прогнозата за морбили като цяло е добра, като инфекцията е само понякога фатална. Въпреки това могат да се развият много усложнения и последствия, а морбили е основна причина за детска слепота в развиващите се страни.

Смъртността на случаите е по-висока при деца, по-малки от 5 години. Най-високата степен на смъртност е при бебета на възраст 4-12 месеца и при деца, които са имунокомпрометирани поради инфекция с човешки имунодефицитен вирус (ХИВ) или други причини.

Усложненията от морбили са сравнително чести, вариращи от леки като диария до сериозни такива като пневмония, ларинготрахеобронхит, отит, остро възпаление на мозъка и язва на роговицата (водещо до белези на роговицата). В допълнение, морбили може да потисне имунната система в продължение на седмици до месеци и това може да допринесе за бактериални суперинфекции като отит и бактериална пневмония.

5.0/5 2 оценки

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Measles
https://emedicine.medscape.com/article/966220-overview#a7
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448068/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4514292/
https://www.pathologyoutlines.com/topic/lungnontumormeasles.html


Коментари към Клинична патология на морбили

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Клинична патология на морбили
    www.framar.bg 
    на 25 May 2025 в 05:59
    Коментирайте "Клинична патология на морбили"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Клинична патология на инфекциозни болести
  • Морбили (дребна шарка)
  • Дребно обичниче, Демир бозан
  • Джел, Самодивски чемшир, Остролист, Остролистен джел, Илекс
  • Ваксина морбили паротит рубеола
  • Хранене при морбили
  • Примери за важната роля на ваксините в борбата с болестите в миналото
  • Проф. д-р Кантарджиев: Регистрираните случаи на морбили в страната са 1158
  • Има опасност от епидемия от морбили в страната
  • В Румъния отново има много заболели от морбили
  • Как да разпознаем заболяването морбили? - доц. д-р Маргарита Господинова – ръководител Клиника по инфекциозни болести при УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Притеснявате ли се от морбили в България?

преди 2693 дни, 17 часа и 4 мин.

Притеснявате ли се, че епидемия от морбили може да стигне и до България?

преди 3741 дни, 18 часа и 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

TEMU Coupon Code 40% Off [ACY181644] For First Time User

преди 6 часа и 57 мин.

Услуги в България на speedybook.pro

преди 8 дни, 18 часа и 3 мин.

Какво представлява прозяването

преди 13 дни, 9 часа и 3 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 13 дни, 9 часа и 15 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МЕНТА ГЛОГ ВАЛЕРИАНА + Mg таблетки * 30 СОФАРМА

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ ДАБЪЛ капсули * 60

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ капсули * 30

ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 6 мм * 100 бр.

РЕД ПАНДА НАТОКОМБО таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВЕНИПЕРФЕКТ КОМПЛЕКС капсули 425 мг * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:42:02

I23.6 Тромбоза на предсърдие, предсърдно ухо или камера като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:32:38

ПРИМ ОЙЛ капсули 505 мг * 60 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:26:58

АДЕНУРИК таблетки 80 мг * 28 BERLIN CHEMIE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:04:10

РЕСТИВ дъвчащи таблетки * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 17:36:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival