Клинична патология при баланопостит
Баланитът описва възпаление на главата на пениса, а поститът означава възпаление на препуциума. На практика и двете области често са засегнати заедно и тогава се използва терминът баланопостит. Това е съвкупност от различни състояния с подобно клинично представяне и различни етиологии, засягащи конкретен анатомичен обект.
Епидемиология
Баланопоститът се среща само при мъже. Въпреки че са идентифицирани в широк възрастов диапазон, повечето проучвания са насочени към младежката популация (0-5 години) или при сексуално активни възрастни мъже. Баланопоститът може да се появи на всяка възраст. Той засяга приблизително 1 на всеки 25 момчета и 1 на 30 необрязани мъже през живота си. Момчета под 4 години и необрязани мъже са най-високата рискова група. Заболяването е по-вероятно да възникне, ако има фимоза. Данните от мета-анализи показват, че обрязаните мъже имат 68% по-ниска честота на баланопостит от необрязаните мъже и че индивидите с това заболяване имат увеличение в 3,8 пъти на риска от рак на пениса. Въпреки че данните не показват пряка причинно-следствена връзка, съществува връзка между неспецифичния баланопостит и необрязания пенис. Данните сочат, че обрязването предотвратява или предпазва от често срещани инфекциозни дерматози на пениса.
Етиология
Заболяванията на мъжките полови органи варират от възпалителни лезии до инфекциозни, пренопластични и злокачествени състояния. Топлата влажна среда при необрязани пениси благоприятства растежа на организмите, които причиняват баланопостит, предимно гъбички. Най-честата причина за заболяването е свързана с недостатъчна лична хигиена при необрязани мъже.
Гъбичните инфекции са най-честата идентифицируема инфекциозна етиология, особено дрождите Candida albicans. Този организъм обикновено присъства върху кожата на главичката на пениса. При правилните условия (дисбаланс между нормално наличната мая и базовото pH) се получава прекомерен растеж на бактерии. Съществуват обаче множество други потенциални причини. Те включват следните инфекциозни и неинфекциозни етиологии:
1.Инфекциозни етиологии:
- Кандидозни видове (най-често свързани с диабет)
- Група В и група А бета-хемолитични стрептококи
- Нейсерия гонорея
- Хламидийни видове
- Анаеробна инфекция
- Човешки папилома вирус
- Gardnerella vaginalis
- Treponema pallidum (сифилис)
- Видове трихомонади
- Borrelia vincentii и Borrelia burgdorferi
2.Неинфекциозни етиологии:
- Лоша лична хигиена (най-често)
- Химически дразнители (например спермициди, миещи препарати, парфюмирани сапуни и душ гелове)
- Едематозни състояния, включително застойна сърдечна недостатъчност (десностранна), цироза и нефроза
- Лекарствени алергии (например, тетрациклин, сулфонамид)
- Морбидно затлъстяване
- Алергична реакция (презерватив с латекс, контрацептивно желе)
- Обрив с фиксирано лекарство (сулфат, тетрациклин)
- Травма
- Неопластични състояния
Клинична картина
Изследването на главата на пениса и препуциума често разкрива червена, влажна макулна лезия. Отбелязва се свързан еритем и са описани участъци от жълто-черно обезцветяване. Наличието на лихенификация може да се наблюдава във връзка с баланопостит.
Улцерация и дълбока ерозия са наблюдавани при пациенти с напреднало заболяване, често във връзка с гъбични инфекции и при имунокомпрометирани пациенти. Признаците и симптомите обикновено включват:
- Стегната, блестяща кожа на главата на пениса
- Зачервяване
- Възпаление, болезненост, сърбеж или дразнене
- Плътен бял секрет под препуциума (смегма)
- Неприятна миризма
- Болезнено уриниране
Усложнения
Усложненията, свързани с баланопостит, включват развитието на болка, улцерозни лезии на главата/препуциума, фимоза, парафимоза и злокачествена трансформация на премалигнени лезии.
Фимозата е ненормално свиване на отвора на препуциума, което не позволява свободно да се открие главичката на пениса, в резултат на хронично възпаление и оток на препуциума. Развитието на фимозата често усложнява сексуалната функция и хигиената.
Парафимозата се получава при болни с фимоза (отворът на препуциума е стеснен и не позволява свободно да се открива главичката на пениса), когато главата на пениса се оголи насилствено и тесният отвор на препуциума се изтегли зад коронарната бразда на пениса и не може да се върне обратно. При тези обстоятелства стесняващата лента ще ограничи венозния и лимфния отток, като същевременно ще позволи продължаване на артериалния приток. В течение на минути до часове главата на пениса ще се увеличи по размер и ще стане изключително болезнена. Налага се спешна оперативна намеса, в противен случай има опасност от гангрена.
Патологични характеристики
Хистологичните находки имат неспецифичен и екзематозен характер. Дермиса съдържа лимфоплазматични инфилтрати. Обикновено причинителният организъм не се забелязва чрез рутинно изследване. Епителните промени като плоскоклетъчна хиперплазия и улцерация имат връзка с възпалението. Гъбични хифи могат да присъстват.
Библиография
https://emedicine.medscape.com/article/1124734-overview#a2
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/balanoposthitis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537143/
https://www.pathologyoutlines.com/topic/penscrotumbalanoposthitis.html
Коментари към Клинична патология при баланопостит