Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Специална микробиология Вирусология Пикорнавируси Полиомиелитни вируси

Полиомиелитни вируси (Virus poliomyelitidis)

от 16 юни 2017г., обновено на 24 юни 2022г.
Полиомиелитни вируси (Virus poliomyelitidis) - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Обща характеристика

Human poliovirus принадлежи към род Enterovirus на семейство Picornaviridae и е причинител на острото инфекциозно заболяване - полиомиелит (детски паралич). Вирусната етиология на детския паралич е доказана през 1909г. от К.Ландщайнер и Е.Попер, а през 1949г. Ж.Ендерс успешно култивира полиовирусите в клетъчни култури.

Структура и култивиране

Вирусът на полиомиелита е един от най-малките вируси, с размери от около 28 nm. Вирусът притежава иксоаедрична симетрия, няма вирусна обвивка, но има капсид, който обгражда неговия едноверижен положителен РНК геном с дължина около 7,500 нуклеотида. Капсидът е съставен от 60 копия на четири структурни протеина - VP1, VP2, VP3 и VP4. Структурните протеини VP1, VP2 и VP3 съдържат антиген-свързващи места (известни също като епитопи). Четвъртият протеин, VP4, се намира изцяло вътре в капсида и не играе роля при индуцирането на антитела. VP1 играе важна роля в имунния отговор при трите полиовирусни серотипа. VP1, както и другите три вирусни протеина също участват в свързването на вируса с неговия рецептор, намиращ се по повърхността на клетките на гостопримника. И трите серотипа се свързват с един и същ рецептор на клетъчната повърхност - CD155. Този рецептор присъства само в човешки епителни клетки, поради което няма други резервоари за полиовируса.

Най-широко приложение за култивиране на вирусът на детския паралич намират еднослойните кретъчни култури от маймунски и човешки произход, върху тяхполиовирусите предизвикват характерни цитопатични промени, изразяваще се с дребнозълнеста клетъчна деструкция.

Антигенна структура

Съществуват три серологични типа полиовируси - 1, 2 и 3. От трите серотипа на вируса серотип 2 е изкоренен през 1999 г., докато останалите два серотипа (1 и 3) остават. Полиовирус тип 1 предизвиква най-гежки паралитични форми и се изолира в 60-90% от случаите, докато останалите два типа в около 30%.

Резистентност

Полиовирусите са едни от най-устойчивите спрямо действието на физични и химични въздействия вируси. Във фецес, питейна вода и хранителни продукти могат да се запазят до 6 месеца, а в замръзено състояние се съхраняват с години. При нагряване до 100 градуса се унищожават моментално. Особено чувствителни са към действието на хлор, хлорна вар, калиев перманганат и други окисляващи вещества.

Епидемиология

В естествени условия животните не боледуват от полиомиелит, засяга се само човека. Единствени източници на инфекцията са болните, пациентите в оздравителния период и транзиторните носители. Вирусът с разпространява с фецеса, а заразяването се осъществява по алиментрен и контактно-битов път. Въздушно-капковият механизъм е възможен, но не притежва голямо епидемиологично значение.

През 70-те години рутинната имунизация е въведена в световен мащаб като част от националните програми за имунизация, като по този начин подпомага борбата с болестта в много развиващи се страни. През 1988 г., когато запова инициативата за глобална полиомиелитна ерадикация. Оттогава повече от 2,5 милиарда деца са имунизирани срещу полиомиелит благодарение на сътрудничеството на повече от 200 страни и 20 милиона доброволци. В момента има само 3 държави, които никога не са спрели предаването на полиомиелит, а глобалната честота на случаи на полиомиелит е намаляла с 99%. Има успех и при изкореняването на някои щамове на вируса - от трите вида полиовируси, последният случай от тип 2 е съобщен през 1999 г. и елиминирането му е обявено през септември 2015 г., последният случай от тип 3 датира от ноември 2012 г. Въпреки това, справянето с последните 1% от случаите на полиомиелит все още се оказва трудно. Конфликтът, политическата нестабилност, труднодостъпните популации и лошата инфраструктура продължават да представляват предизвикателства за изкореняване на болестта. Всяка страна предлага уникален набор от предизвикателства, които изискват местни решения.

Патогенеза и клинична картина

След попадане на вируса на детския паралич в човешкия организъм, той започва да се размножава в сливиците, епителя на тънкото черво, пайеровите плаки и лимфните възли, от където попада в кръвообръщението. По кръвен път вирусът може да достигне централната нервна система и да засегне двигателните неврони в предните рога на гръбначния мозък. Това довежда до дегенаративно-възпалителен процес и последващата поява на вяли парализи. Няколко дни преди появата на симптомите на заболяването вирусът се отделя с гарления секрет, в ранния период (около 4ти ден) на заболяването вирусът се открива в кръвта особено при апаралитичния полиомиелит. Виремията (наличие на вируси в кръвта) изчезва за 1-2 дни, като 20 дни по-късно се появява парализата.

Началото на полиомиелитната инфекция се характеризира с:

  • повишаване на температурата;
  • главоболие;
  • болка в гърлото.

Няколоко дни по-късно температурата се понижава и общото състояние на болния е подобрява, но този период единствено предшества вторичният пристъп.

Симптомите на вторичния пристъп включват:

  • фибрилитет;
  • повръщане;
  • вратна ригидност;
  • вяли парализи.

При засягане на нервната система полиомиелита може да заърши лeтално.

Инфекцията също може да протече и атипично - без възникване на парализи или асептичен менингит.

Имунитет и специфична профилактика

Вируса на детският паралич притежава слаба контагиозност. Възприемчивостта на човека към вируса е около 80%, преболедувалите от полиомиелит, както и прекаралите инапарентна инфекция придобиват траен, напрегнат, типовоспецифичен имунитет. Характерна особеност на полиомиелитния имунитет е образуването на местна резистентност в чревния тракт поради наличието на локално секретиращи IgA антитела. Съществуват два вида полиомиелитна ваксина - инактивирана (прилагаща се инжекционно) и атенюирана - прилагаща се перорално. В Бългрия имунизации слещу полиомиелит се извършват съгласно имунизационния календар.

Микробиологична диагностика

Изследват се:

  1. гърлен секрет;
  2. фецес;
  3. ликвор;
  4. кръв.

Преди изследване е необходимо отстраняването на ненужната за изследването микрофлора. Това се постига чрез обработката на материалите със стрептомицин и пеницилин. Изолирането на вируса се извършва върху специфични клетъчни култури, най-подходящи от които са кожно-мускулната ембрионална тъкан и бъбречна тъкан. За доказване на вирусните частици се използват вируснеутрализираща реакция или реакция преципитация в агаров гел. Поради масовата имунизация против полиомиелит в серума на почти всички подрастващи се съдържат антитела. Затова при диагностиката на полиомиелита се използва и реакция за свързване на комплемента. При заболяване комплемент-свързващите антитела се появавят още в първата седмица от зболяването.

Лечение

Няма антивирусни лекарства за лечение на полиомиелит. Използват се антипиретици, витамини от група В, антихолинестеразни лекарства и кортикостероиди. Профилактиката на детския паралич се извршча чрез спазване на имунизационният календар и прилагане на всички предвидени имунизации.

5.0/5 5 оценки

Библиография

https://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Poliovirus_and_its_three_serotypes
http://polioeradication.org/polio-today/history-of-polio/

https://en.wikipedia.org/wiki/Poliomyelitis

Коментари към Полиомиелитни вируси (Virus poliomyelitidis)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Полиомиелитни вируси (Virus poliomyelitidis)
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 23:04
    Коментирайте "Полиомиелитни вируси (Virus poliomyelitidis)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Специална микробиология
  • Вирусология
  • Пикорнавируси
  • Създаване на първата ваксина срещу полиомиелит (детски паралич)
  • Франклин Д. Рузвелт и личната му борба с полиомиелита и хипертонията
  • Полиомиелитна ваксина
  • Създаването на "железен бял дроб" спасява хиляди хора в началото на 20 в.
  • 8 факта за една от най-важните ваксини в света – тази против детски паралич
  • Психиатричният комплекс Лечуорт: от прогресивна за времето си утопия, към експериментите с деца
  • Джонас Солк: създателят на ваксината против полиомиелит
  • Открит е полиовирус в отпадъчните води на Лондон
  • Създаване на живата ваксина срещу полиомиелит
  • Завръщането на полиомиелита – възможна последица от неоснователния страх от аутизъм след ваксинация
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 11 часа и 9 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 2 часа и 9 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 2 часа и 20 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 2 часа и 27 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 7 дни, 2 часа и 34 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 17 часа и 23 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 17 часа и 23 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 8 дни, 2 часа и 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Полиомиелитна ваксина Полиомиелитна ваксина

Полиомиелитна ваксина

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Завръщането на полиомиелита – възможна последица от неоснователния страх от аутизъм след ваксинация Завръщането на полиомиелита – възможна последица от неоснователния страх от аутизъм след ваксинация

Завръщането на полиомиелита – възможна последица от неоснователния страх от аутизъм след ваксинация

от 24 окт 2022г. Прочети повече
Клинична патология на полиомиелит Клинична патология на полиомиелит

Клинична патология на полиомиелит

от 10 май 2022г. Прочети повече
Една история за остър вял миелит, много трудности и не по-малко надежда Една история за остър вял миелит, много трудности и не по-малко надежда

Една история за остър вял миелит, много трудности и не по-малко надежда

от 20 окт 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival