Пикорнавируси (Picornaviridae)
Обща характеристика
- Human polioviruses 1,2 и 3;
- Human coxsackieviruses A1-22, 24;
- Human coxsackieviruses B1-6;
- Human echoviruses 1-9, 11-27, 29-34;
- Human enteroviruses 68-71.
Род Rhinovirus
- Human rhinoviruses;
Род Cardiovirus
- Encephalomyicarditis virus;
Род Heparnavirus с представител вирусът на хепатит А.
Род Aphtoviruses - шапни вируси.
Много пикорнавируси причиняват заболявания при човека от тежка парализа до асептичен менингит, миокардит, везикуларни кожни лезии, мукокутанни лезии, респираторни заболявания, фебрилитет, конюнктивит и тежки генерализирани заболявания при кърмачета. Ентеровирусите са преходни жители на храносмилателния тракт и могат да бъдат изолирани от гърлото или дебелото черво. Най-сериозното заболяване, причинено от род ентеровирус е полиомиелита. Риновирусите се изолират главно от носа и гърлото и предизвикват инфекциозен ринит (хрема). Автовирусите причиняват заболяването шап при животни и по-рядко у човека. Род хепарнавирус влючва причинителя на хепатит А.
Структура
Представителите на семейство Пикорнавириде са РНК вируси с кубична симетрия и размери от порядъка на 20-30 nm. Вирионът се състои от капсидна обвивка от 60 субединици, всеки от четирите капсидни белтъка (VP1-VP4) са подредени с икосаедрална симетрия около единична верига от положителна РНК. Вирусната РНК е инфекциозна и репликацията се осъществява в цитоплазмата.
Обща характеристика на причинените от пикорна вирсуси заболявания
Род Enterovirus
- Ентеровирусни екзантеми;
- Остър хеморагичен конюнктивит;
- Шап;
- Полиомиелит;
- Енцефалит;
- Летен грип;
- Ангина;
- Миокардит;
- Перикардит;
- Асептичен менингит.
Най-голямо клинично значение се отдава на инфекцията предизвикана от полиовирусите - полиомиелит. Останалите представители на рода също предизвикват сериозни инфекциозни заболявания, проявяващи се с различни клинични форми.
Коксаки-вирусните инфекции се предават по въздушно-капков и фекално-орален механицъм и предизвикват различни заболявания. Най-често срещани са:
- летен грип;
- асептичен менингит;
- миокардит у новороденото;
- екзантема;
- везикулозен стоматит.
Източник на инфекцията са болният и заразоносителите.
Резервоар за ехо-вирусните инфекции е човекът, а механизмът на разпространение е фекално-орален или въздушно-капков. Ехо вирусите причиняват конюнктивити и гастро ентерити в детска възраст, както и недиференцирани фебрилни състояния.
Род Риновирус
Риновирусите са причинители на една от най-разпространените инфекции в света - инфекциозен ринит. Източник на риновирусната инфекция е боният човек, а входната врата са горните дихателни пътища. Обикновено се изолират от носен секрет, но могат да се открият и в гърлото. Причиненото от тези вируси заболяване се характеризира с кихане, хрема, ангина и фебрилитет.
Род Хепатовирус
Хепатовирусът е единствен представител на собствения му род. Вирусът се предава по фекално-орален път и е причинител на хепатит А.
Род Автовирус
Автовирусите причиняват заболяването шап, характеризиращо се с появата на везули, превръщащи се в авти и фебрилитет. Везикулите поразяват лигавицата на устната кухина и носа. Основен резервоар и източник на инфекцията са болните животни.
Род Кардиовирус
Към този род принадлежи Encephalomyicarditis virus, причиняващ не само миокардит и енцефалит, но и неврологични заболявания, репродуктивни разстройства и диабет при много видове бозайници. Вирусната инфекция възниква при поглъщане на заразена храна и вода.
Профилактика и лечение
За профилактика срещу вируса на полиомиелита се използва живата полиомиелитна ваксина, която се прилага на деца, навършили два месеца, две години и на шестата година. За останалите заболявания, причинени от пикорна вируси не е разработена специфична профилактика при човека и лечението е асимптоматично.
Подраздели на Пикорнавируси
Библиография
https://web.stanford.edu/group/virus/picorna/2004flynn/Picornaviridae2.htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3478238/
Коментари към Пикорнавируси (Picornaviridae)