Лечение при псориазис
Псориазисът е комплексно, полисистемно, хронично, възпалително заболяване, за развитието на което значение имат редица фактори и генетичната предиспозиция.
Заболяването е повсеместно разпространено, като засяга предимно хората в активна възраст.
Най-често се засягат кожата на лактите, коленете и окосмената част на главата, като основният клиничен признак са ясно ограничените, зачервени плаки и папули, покрити с люспи, които често рецидивират.
Съществуват различни форми на болестта въз основа на морфологичните особености на плаките.
Подробна информация за клиничното протичане и различните форми на псориазис може да прочете на:
»Здравен проблем: Псориазис
»Псориазис МКБ L40
Не е известно етиологично лечение при псориазис, прилага се симптоматична и патогенетична терапия, чиято основна цел е постигане на продължителна ремисия и намаляване на рецидивите.
Терапевтични методи
При избора на терапевтичен подход е необходимо определяне на стадия на болестта, морфологичните особености и локализацията на обрива, общото здравословно състояние на пациента.
Различават се следните основни терапевтични методи:
- локална терапия
- системна терапия
- физиотерапия
- диетотерапия
- балнеотерапия
- акупунктура
- фитотерапия (с растителни средства)
- хемодиализа
Най-често се използва комбинирано лечение, поради по-високата ефективност и постигането на по-добри резултати.
Изображение: Marnanel; The Wednesday Island (of the English Wikipedia) derivative work: James Heilman, MD, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Локална терапия
Външното медикаментозно лечение или така наречената локална терапия включва приложение върху засегнатите участъци на някои от следните препарати:
- индиферентни средства, обикновено на водна или маслена основа: водят до омекотяване и овлажняване на плаките
- салицилова киселина: при приложение в ниски процентни концентрации оказва противовъзпалително и кератолитично действие, значително намалява видимите псориатични люспи и се прилага самостоятелно или в комбинация с локални кортикостероиди и емолиенти
- катрани, най-често каменовъглен катран: широко използвани, относително безопасни средства, като имат резорбтивно действие, подобряват кожното кръвооросяване и намаляват възпалителните инфилтрати в псориатичните плаки
- дитранол: води до нормализиране на нарушената кератинизация, намаляване дебелината на плаките и заглаждане на кожата, като се прилага в постепенно покачващи се дози за кратък период, но е с ограничена употреба като самостоятелно средство, поради силно изразените си дразнещи свойства
- локални кортикостероиди: притежават изразен противовъзпалителен ефект, но при над 90 % водят до тежки рецидиви, а след продължителна употреба се развиват различни кожни нарушения (атрофия на епидермиса, стероидно акне, телеангиектазии)
- цитостатици: имат ограничена употреба поради честото развитие на нежелани лекарствени реакции, главно сърбеж, оток, зачервяване, еритродермия
- локална PUVA
- ретиноиди за лечение на псориазис (витамин А киселина): потискат възпалителните процеси, но са фотосенсибилизатори, имат силно дразнещо действие върху кожата. Можете да откриете повече информация на: »Ретиноиди за лечение на псориазис
- витамин D3 и аналози: намалява зачервяването и инфилтрата на псориатичните плаки, обикновено се прилага в комбинация с кортикостероиди
Локалната терапия е ефективна при леките форми на болестта и засягане на ограничени кожни участъци.
Системна терапия
Системната терапия се прилага при тежки, агресивни и резистентни форми на псориазис и включва вътрешно медикаментозно приложение на лекарствени средства от различни фармакологични групи, като най-често се използват следните:
- цитостатици (Methotrexat, Hydroxyurea, Cyclosporin A)
- ретиноиди (Etretinat)
- нестероидни противовъзпалителни средства
- антибиотични препарати (Rifampicin, Tubocin)
- витамини от група В, като с основно значение са витамин В9 и В12
Поради значителния риск от развитие на сериозни нежелани лекарствени реакции системната терапия се прилага за кратки срокове и единствено при агресивните форми на псориазиса.
Употребата на метотрексат се преустановява при липса на ефективност на препарата и поява на странични реакции. Най-честите и сериозни усложнения след употребата на метотрексат са развитието на левкопения, тромбоцитопения, хеморагични обриви, увреждане на черния дроб, тератогенно действие. Циклоспорин се използва периодично и води до тежко увреждане на бъбречната функция. Ретиноидите се понасят относително добре, но са противопоказани при увредена чернодробна или бъбречна функция, както и при бременни.
Най-съвременният метод за системна терапия при псориазис е лечението с биологични средства, които имат избирателно действие и инхибират на молекулно ниво определени етапи от патогенетичните механизми за развитие на болестта.
Прилагат се две основни групи:
- агенти, действащи срещу TNF-alfa: Infliximab, Adalimumab, Etanercept
- агенти, насочени срещу антиген-представящите клетки или Т-лимфоцитите: Efalizumab
Прилагат се при изключително тежки и резистентни на лечение форми на псориазис, както и при псориатичен артрит.
Физиотерапия
Физиотерапията се състои в изкуствена ултравиолетова радиация, фотохмиотерапия (PUVA-терапия) и таласотерапия.
Изкуствената ултравиолетова радиация включва живачно-кварцови облъчвания в достатъчно продължителни курсове, като добри резултати се получават след предварително отстраняване на хиперкератотичните сквами.
PUVA-терапията се провежда при едновременно приложение на фотосенсибилизатори (най-често псорален) и ултравиолетови А лъчи.
Фотохимиотерапията показва добри резултати при много пациенти, като трябва да се имат предвид възможните странични ефекти:
- сърбеж и силно зачервяване
- повишен риск от кожен карцином и меланом
- главоболие
- гадене
- отпадналост
Нов метод за провеждане на фототерапията е използването на лазер с определена дължина на вълната. Постига се третиране само на засегнатите зони с достатъчно висока концентрация.
Таласотерапията или морелечението показва редица предимства пред медикаментозната терапия и физиотерапията с изкуствена светлина. Комбинацията от слънце, морска вода и йодни изпарения показва много добри резултати при някои пациенти, главно при леките форми на заболяването.
Механизмът на действие е комплексен и включва нормализиране на кератопоезата, намаляване на възпалителните инфилтрати, подобряване на капилярния пермеабилитет и кръвообращението, повишава имунитета. Наблюдава се намаляване на броя на рецидивите и удължаване на периода на ремисия. Необходими са приблизително четири седмици или ежедневно по около три до четири часа слънчево облъчване.
Диетотерапия
Диетотерапията е съпътстващо лечение при псориазис, като се препоръчва намаляване на енергийната стойност на храната, прием на храни, богати на калций, калий и магнезий и ограничаване на съдържащите натрий и хлор хранителни продукти. Препоръчително е ограничаване на консумацията на животински мазнини и голямо количество въглехидрати. Необходимо е ограничаване на употребата на кафе, алкохол и газирани напитки.
Балнеотерапия
Балнеотерапията е ефективна при някои пациенти с леки форми на псориазис и единични плаки, особено при провеждане със сероводородни, серни и флуорни води.
Хемодиализа се прилага по строги показания и показва добри резултати и удължаване на ремисиите при някои форми на псориазис.
Фитотерапия
Фитотерапията или приложението на растителни дроги повлиява някои по-леко протичащи форми на заболяването, като се използват основно локално тинктура от зелени орехи и radix sarsaparillae. Използва се също бял трън, алое вера, масло от чаено дърво, куркума.
Подробности относно алтернативните методи за лечение при псориазис може да прочетете на:
»Алтернативни средства за контрол на псориазиса
»Рибите, които лекуват псориазиса
Други съвети
При постигане на ремисия е необходимо:
- избягване на употребата на медикаментозни средства, влошаващи състоянието на болните от псориазис, каквито са някои антибиотични агенти (тетрациклини), бета-блокери, системни кортикостероиди, нестероидни противовъзпалителни и други
- предпазване от травмиране на кожните участъци
- поддържане на оптимална хидратация на кожата
- влошаване на състоянието може да се наблюдава при развитие на някои инфекциозни заболявания
- стресът провокира появата на рецидиви
- отказване от тютюнопушенето и алкохола
- поддържане на оптимално телесно тегло
Коментари към Лечение при псориазис