Защитно облекло
При голяма част от професиите носенето на защитно облекло (ЗО) е задължителна предпазна мярка за безопасността по време на работа. То запазва здравето на човека, като го защитава от сериозни наранявания, увреждания и от възникване на т.нар. професионални заболявания.
Защитното облекло служи като бариера между носещия го и работната среда, на която е изложен. Опасностите, обхванати от предпазните средства включват физически, електрически, топлинни, химически вещества и пари, биологични опасности, неблагоприятни микроклиматични условия, вредни лъчения, шум, вибрации, ултразвук, механично действащи фактори, биологични вредности, прахови частици във въздуха.
Съществуват различни видове защитно облекло - ръкавици, ботуши, престилки, костюми, каски и други. Те предпазват от топлина, огън, искри, твърде ниски температури, куршуми, химически вещества, вредни газове, вода. Използват се разнообразни материи, в зависимост от характеристиката на средата.
Според антропологичната класификация (според частите на тялото, които предпазва) видовете защитно облекло са: ЗО за долните крайници, ЗО за горните крайници, ЗО за торса и корема, ЗО за главата, ЗО за очите, ЗО за слуха, ЗО за цялото тяло.
Защитно облекло за долните крайници
За предпазване на долните крайници от нараняване се използват:
- обувки - половинки, боти, високи обувки, обезопасяващи боти;
- обувки, които могат да бъдат бързо развързани или разкопчани;
- обувки с допълнително защитно бомбе (метално);
- устойчиви на топлина обувки, боти и надботи;
- термични (за защита от студ) обувки, боти и надботи;
- обувки, боти и надботи, устойчиви на вибрации;
- антистатични обувки, боти и надботи;
- изолиращи обувки, боти и надботи;
- защитни обувки за оператори на верижен трион;
- обувки с дървени подметки;
- наколенници;
- подвижни ортопедични стелки;
- гамаши (кожени панталони с дължина до коленете);
- подвижни ходила, устойчиви на топлина, пробождане или подхлъзване;
- подвижни котки за поледица, сняг или хлъзгава почва.
Защитно облекло за горните крайници
Използват се от електроженисти, оксиженисти, редачи на тухли, пещари зидари, в химическата промишленост, при работа с киселини и основи. Според необходимостта се изработват от брезент (строители), гума (химическа промишленост), винтяжен плат, док, кожа, азбест (при топлина), трикотаж и др.
Различните видове ръкавици предпазват от:
- механични въздействия (пробождане, порязване, вибрации и др.);
- химически вещества;
- електричество и топлина (специално импрегнирани).
Защитно облекло за торса и корема
Средствата, предпазващи торса (гърдите и горната част на гърба) и корема включва:
- защитни жилетки, куртки и предни престилки за защита от механични въздействия (пробождане, порязване, пръски разтопен метал и др.);
- защитни жилетки, куртки и предни престилки за защита от химически вещества;
- загряващи жилетки;
- спасителни жилетки;
- предни престилки за защита от Х-лъчи;
- предпазващи колани за кръста и корема.
Защитно облекло за главата
Предпазването на главата е от жизнено важно значение. В редица производства е необходимо да се защити главата от механични травми, електрически ток, изгаряния, метални пръски, лъчиста енергия, студ, измокряне, захващане на косите от машините. Срещу механични травми и увреждания от електрически ток се използуват:
- защитни каски за промишлеността (минна, строителна, в монтажната и други дейности);
- различни шапки (металургичната, химическата, стъкларската промишленост, при пожари, аварийни работи и др.);
- платнени барети със или без козирка (най-широко използвани - за прибиране на косата и срещу замърсяване с прахове и отровни вещества);
- филцова шапка с широка периферия (в металургичните заводи);
- азбестов капишон (при ремонт на горещи пещи - с монтирани прозорчета от нечупливо стъкло);
- миньорска каска (минното производство и строително-монтажните работи);
- бонета, кепета, качулки и др. от плат, от плат с покритие и др.).
Предпазване на очите
Травмите на очите в производствените условия най-често (около 70 %) се дължат на механични увреждания от стружки, песъчинки, по-рядко от киселини, основи и инфрачервени ултравиолетови лъчи. За да се предпазят, се използват предпазни очила. Важно е да не намаляват зрителното поле, да не дразнят и да не притискат кожата, да не се запотяват, да са сравнително леки и да не са лесно запалими.
Предпазните очила се разделят на два основни типа: открити (подобни на очилата за корекция на зрението) и закрити — съставени от две отделни очни кутийки или с една рамка (моноблок) с общо стъкло. В зависимост от устройството и предназначението се различават следните видове очила:
- срещу механични увреждания;
- срещу химични увреждания;
- против механични и химични увреждания;
- противопрашни;
- светофилтърни;
- за защита на очите от електромагнитни вълни.
Предпазване на слуха
За предпазване на слуха се използват специално изработените вътрешни антифони са конусообразни тела от ебонит, каучук или други синтетични материи. Поставят се във външния слухов проход с по-тесния си заоблен край. На външната страна има кръгъл отвор, закрит с фина мрежичка. Заглушаващата способност на вътрешните антифони зависи от честотата на шума. Те имат недостатъчна заглушаваща способност и при много интензивен шум трябва да се комбинират с външни заглушители.
Външните антифони (наушници), представляват "чашка" от твърда материя и вътрешна мека част за уплътняване, плътно прилягаща около ухото. Прикрепват се за главата чрез еластична лента или чрез шлем, който покрива изцяло главата. Използуват се при много силен шум (авиомонтьори, ръководители движение на аерогари).
Защитно облекло за цялото тяло
Защитното облекло за цялото тяло предпазва работниците от висока и ниска температура, основи, киселини, пръски метал, прах, механично нараняване, влага, заразяване с инфекциозен материал, облъчване с йонизираща радиация и др. В някои случаи употребата му се налага с цел да не се замърсява продукцията от личните дрехи на работниците.
Разновидност на защитното е т.нар. санитарно облекло. То се използва с цел спазване на хигиенните изисквания и спретнат вид на работниците.
Специфични видове работно облекло за цялото тяло са
- Водолазни костюми - защитно облекло при водолази. Предпазва тялото от измръзване при гмуркане на по-голяма дълбочина, предпазва водолаза от механично нараняване, включва пособия за защита на дихателните органи.
- Скафандри - защитават изцяло цялото тяло и главата от проникване на компоненти от околната среда (газове, прахови частици и вода).
- Костюми за химическа защита - изработени от изключително здрави и подсилени материи, ламинирани отвътре и отвън, защитаващи от химически вещества и газове.
Предпазване на дихателните органи
Според начина на действие, предпазващите средства за дихателните органи се делят на филтриращи и изолиращи. Според предназначението си биват противопрашни респиратори и противогази, а според конструкцията - маски, полумаски и шлемове.
Към филтриращите предпазни средства се отнасят противопрашните респиратори и промишлените противогази. Противопрашните предпазват дихателните органи от прах, който се задържа от филтри, изработени от вълнена, памучна или синтетична материя, филц, лигнин, порьозна материя и др.
Промишлените противогази и кислородните апарати се използуват за защита на дихателните органи от вредни газове и пари. Употребяват се при почистване и ремонт на апаратура, при аварийни случаи, работа в цистерни, резервоари, газоопасни кладенци, канализационни люкове и др. Противогазът трябва да отговаря на следните изисквания:
- да осигурява ефективна защита от вредни вещества;
- да оказва малко съпротивление при дишане;
- да е лек;
- да е просто устроен;
- да намалява минимално зрителното поле.
Най-трудно изпълнимо, но и много важно е изискването да се създаде маска с малко съпротивление на дишането.
Шлангови противогази се отнасят към изолиращите средства. На работника се подава чист атмосферен въздух от разстояние посредством шланг или се нагнетява чрез компресори. Маската има клапани за вдишване и издишване, а лицевата и част може да бъде полу- или цяла маска.
Много от работниците гледат на защитното облекло като пречка за извършване на рутинните задължения, при което преустановяват носеното му. Това обаче е свързано с излагане на сериозен риск от травми, фрактури, увреждане на телесните органи и дори смърт.
Добрият ергономичен дизайн може да спомогне за намаляване на неудобството и следователно да осигури безопасни и здравословни условия на труд, чрез правилното използване на защитното облекло.
Изображения: freepik.com
Заболявания, при които се прилага лечението Защитно облекло
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕДНОКРАТНА ПРЕДПАЗНА ПРЕСТИЛКА СИНЯ
БИОХЕРБА ГАЗ, МАС, ОЦЕТ ЛОСИОН ПРИ ВЪШКИ И ГНИДИ 75 мл
ОСТРОВИТ БОКСОВА КАСКА
ХИМИЯ И ХАОС - НИК АРНОЛД И ТОНИ ДЕ СОЛ - ЕГМОНТ
VIKING - T ТУНИКА С КЪС РЪКАВ И ПАНТАЛОН ERIK GREEN 010902 12
VIKING-T ТУНИКА С КЪС РЪКАВ И ПАНТАЛОН ERIK PLUS 010905
СТАТИЯТА е свързана към
- Профилактика и хигиена
- Химическа кастрация
- Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
- 40 вдъхновяващи мисли за всеки ден, с които работната ви седмица да мине по-лесно
- Функции на кръвта
- Как да бъдете по-добър колега на работното място
- Брюкселско зеле
- НАРЕДБА № 28 от 9.12.2008 г. за устройството, реда и организацията на работата на аптеките и номенклатурата на лекарствените продукти
- Защитни действия във футбола – шпагат
- Седем златни правила, за да предпазите бъбреците си
- Целта на пръстовия идентификатор е да не се съхраняват биометрични данни
Коментари към Защитно облекло