Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Фактори, влияещи върху здравното състояние на населението и контакта със здравните служби Лица, обърнали се към здравни служби във връзка с необходимостта от провеждане на специфични процедури и получаване на медицинска помощ Поставяне и регулиране на имплантирано устройство Поставяне и регулиране на изкуствен регулатор на сърдечния ритъм

Поставяне и регулиране на изкуствен регулатор на сърдечния ритъм МКБ Z45.0

от 05 фев 2020г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Виктория Калудова
Поставяне и регулиране на изкуствен регулатор на сърдечния ритъм МКБ Z45.0 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

Пейсмейкърът е електронно устройство, което се използва за лечение на различни ритъмно-проводни нарушения. Задава се определен брой пъти в минута, устройството да подава електрически импулси от батерия по подкожно разположена жица до сърцето на пациента.

пейсмейкър извън тялотоПроцедурата по поставяне и регулиране на изкуствен регулатор на сърдечния ритъм е сложен процес, който се извършва от лекар – специалист в интензивно отделение с помощта на електрокардиографски контрол.

Някои пациенти са изцяло зависими от пейсмейкърите си и при тях липсва сърдечен ритъм, докато при други, устройството се включва само когато сърцето излезе извън ритъм. То може да бъде поставено в предсърдие или камера.

В зависимост от индикацията и основния ритъм на пациента, пейсмейкърът може да бъде програмиран по различни начини. Номенклатурата използва три до пет букви. Често програмираните режими включват:

  1. AAI — често използван за пациенти с дисфункция на синоатриалния (SA) възел. Ако липсва предсърден електричен импулс, пейсмейкърът ще се движи с предварително програмирана скорост, ако е налице електричен импулс, устройството не функционира.
  2. VVI — често използван за пациенти с бавни предсърдни съкращения. Ако не се усети вентрикуларен пулс, пейсмейкърът ще се движи с предварително програмирана скорост (често 60 удара в минута). Ако се усети електричен импулс, пейсмейкърът спира да работи.
  3. DDD — обикновено се използва при пациенти с дисфункция AV възела (напр. пълен сърдечен блок). Ако и SA и AV възлите функционират добре, пейсмейкърът ще усети вътрешния ритъм на пациента и няма да функционира. Ако не се открият импулси, пейсмейкърът поеме работата на сърцето.

Конвенционален пейсмейкър

Сърдечните устройства са предназначени да подпомагат контролирането на нередовни сърдечни удари при хора със смущения в сърдечния ритъм. Пейсмейкърът е малко устройство, което се имплантира под кожата на гърдите. Той произвежда електрически импулси, които поддържат ритъма на сърцето при нормална скорост. Пейсмейкърът помага да се контролират нарушения на сърдечния ритъм, като брадикардия (сърцето бие бавно) или аритмия (сърцето бие неравномерно).

Пейсмейкърът съдържа малък компютър и батерия, които са свързани с един или два кабела, коиторентгенова снимка свързват устройството в гърдите със сърцето. Той се имплантира в гърдите, под ключицата. Операцията обикновено отнема по-малко от час и обикновено изисква един ден престой в болницата.

Пациента може да се върне към нормалния си начин на живот в деня след имплантирането на устройството, но някои дейности могат да бъдат ограничени за две седмици. Те включват избягване на вдигането на тежки предмети, спортове като плуване, голф или тенис.

Две седмици след процедурата се проверява мястото на имплантация и колко добре устройството работи. Това включва информация за живота на батерията на пейсмейкъра, състоянието на оловото и кабелите и всички аритмии, наблюдавани след имплантирането на пейсмейкъра. Батерията обикновено издържа 7-13 години. През 6 месеца устройството трябва да се проверява.

Бивентрикуларен пейсмейкър

В рубриката поставяне и регулиране на изкуствен регулатор на сърдечния ритъм се включва и бивентрикуларният пейсмейкър, който работи като конвенционалния, но използва трети кабел, за да изпраща електрически импулси към сърцето, така синхронизира съкращенията на камерите на сърцето. Този тип пейсмейкър се имплантира, когато медикаментите не облекчават симптомите на сърдечна недостатъчност. Това е състояние, при което сърцето не изпомпва достатъчно количество кръв към тялото и лявата камера не тупти координирано с останалите структури на сърцето. Така двете камери не се синхронизират помежду си.

След процедурата по имплантиране се налага престой в болницата за един ден, след който пациентът може да се върне към ежедневните си дейности. Ограниченията са същите, както и при обикновеният пейсмейкър.

сърце и пейсмейкърХората със сърдечна недостатъчност често са изложени на риск от бързи, нередовни сърдечни удари (вентрикуларни аритмии), които са животозастрашаващи. Тези хора се нуждаят от комбиниран бивентрикуларен пейсмейкър и имплантиран кардиовертер дефибрилатор (ICD), който регулира ритъма на сърцето към нормалното.

Вентрикуларната аритмия се появява, когато нередовни сърдечни удари възникват в сърдечните камери. Когато това се случи, сърцето спира да изпомпва кръв. Ако ритъмът не се коригира бързо, резултатът е внезапно спиране на сърцето.

ICD съхранява информация за това кога и колко електрически удара се доставят на сърцето, дали са коригирали аритмията и какво е състоянието на батерията на устройството. Много ICD имат вграден пейсмейкър, който изпраща електрически импулси към сърцето, когато сърдечните удари са твърде бавни, помагайки му да тупти с нормална скорост. ICD се поставя под ключицата в гръдната стена. Батерията издържа около 5-10 години.

Имплантируемото устройство за непрекъснат ЕКГ запис

Хирургично се имплантира безжичен сърдечен монитор, наречен loop recorder, който непрекъснато записва ритъма на сърцето за период до три години. Устройството е много малко и се имплантира под кожата на горната част на гърдите, за да се отчете електрическата активност на сърцето, подобно на електрокардиограма (ЕКГ).

Това устройство е подходящо за хора, които са имали необяснимо затихване или забързване на сърдечната дейност, които не могат да бъдат открити от устройства за записване, като например Холтер монитори. То се препоръчва и при пациенти, преживели инфаркт, причината, за който е неизяснена.

Тъй като процедурата по поставяне на пейсмейкъра е инвазивна, са възможни някои усложнения:пейсмейкър

  • риск от инфекция
  • хематом (събиране на кръвна колекция)
  • перфорация
  • нарушена функция на устройството
  • тромбоза

Макар и рядко е възможно електрически уреди да предизвикат смущения у устройството, за да не се случи се предприемат някои мерки за безопасност:

  • Мобилни телефони – да са на разстояние поне 15 см от устройството
  • Летищна сигурност – не причинява повреда на устройството, но може да предизвика включване на алармата, защото има метал в устройството. Преди пътуване охраната на летището трябва да се информира и да се покаже картата на устройството.

Основният недостатък на пейсмейкърите е, че при липсва на собствена електрическа активност на сърцето, се настройват да работят с една честота, без значение от нуждите на пациента (дали спи или извършва някаква физическа дейност). Обикновено пейсмейкърът подава 75 импулса в минута. Съществуват и устройства, които си променят честотата на пейсиране според нуждите на болния.

След поставяне и регулиране на изкуствен регулатор на сърдечния ритъм са важни редовните прегледи от лекар, който да следи състоянието на болния и работата на пейсмейкъра. Понякога се нарушава функцията на устройствата, може да се получи дефект в предаването на импулсите, промяна в положението на електрода, неговото пречупване и други.

4.3/5 9 оценки

Библиография

https://nyulangone.org/conditions/cardiac-device-management-in-adults/types
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/16835-cardiac-devices-for-patients-with-heart-failure
https://www1.racgp.org.au/ajgp/2018/may/cardiac-rhythm-management-devices

Коментари към Поставяне и регулиране на изкуствен регулатор на сърдечния ритъм МКБ Z45.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Поставяне и регулиране на изкуствен регулатор на сърдечния ритъм МКБ Z45.0
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 22:09
    Коментирайте "Поставяне и регулиране на изкуствен регулатор на сърдечния ритъм МКБ Z45.0"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Конкор след поставяне на байпас

преди 1541 дни, 20 часа и 19 мин.

Рязък срив във здравето след поставяне на изкуствен зъб

преди 1930 дни, 19 часа и 53 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 10 часа и 14 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 1 час и 14 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 1 час и 25 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 1 час и 32 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival