Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Фактори, влияещи върху здравното състояние на населението и контакта със здравните служби Лица, обърнали се към здравни служби във връзка с необходимостта от провеждане на специфични процедури и получаване на медицинска помощ Грижа за изкуствени отвори Грижа за трахеостома

Грижа за трахеостома МКБ Z43.0

от 15 сеп 2020г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Виктория Калудова
Грижа за трахеостома МКБ Z43.0 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

Какво е трахестомия?

Трахеотомията представлява оперативна интервенция, при която се отваря трахеята на пациента и се поставя специална тръба с помощта, на която той да диша. Процедурата може да се извърши с местна, обща анестезия, а при спешни случаи, когато трябва да се действа бързо, за да се спаси живота на пациента, може да се направи и без анестезия.

Показанията за поставяне на трахеостома са:

  • различни състояния, при които има непроходимост на горните дихателни пътища (наличие на оток на ларинкса, травматични увреди, злокачествени новообразувания на ларинкса и други);
  • състояния, при които болните са дълго време на изкуствена вентилация. Често се налага поставянето на трахеостома, за да се осъществи по-лесна вентилация и да се осигури по-добър тоалет на дихателните пътища.

Грижи за трахеостомата

Когато се извърши трахеостомия на пациент, е необходима специална грижа за трахеостомата. Тя включва:

  • хигиена на трахеостомата след нейното поставяне;
  • предпазване от замърсяване и инфектиране;
  • предпазване от травмиране на трахеостомата
  • редовни прегледи от специалист – отоларинголог, който да преглежда дихателните пътища, тяхната проходимост и да следи за евентуалното настъпване на усложнения.

трахеостомаСлед операцията шията може да бъде възпалена и да има проблеми с преглъщането. Необходими са няколко дни докато пациента свикне с дишането през тръба. На повечето им отнема поне 2 седмици, за да се приспособят към новия начин на живот. Ако има шевове, обикновено се махат след седмица.

При къпане трябва да се внимава да не влезе вода в тръбата. По принцип не трябва да има проблеми с приема на храна, но ако се случи да попадне в трахеята, трябва да се аспирира. Външната канюла не трябва да се премахва и е нужно да се покрие отвора, за да се предпазят дихателните пътища от попадане на прах, студен въздух или чужди тела в тях.

Почистване на трахеостомата

Необходимо е всеки ден да се полага специална грижа за трахеостомата. Преди да се почисти тръбата ръцете трябва да са дезинфекцирани, слагат се ръкавици и се извършва аспирация на съдържимото в тръбата. Ако има вътрешна канюла трябва да се дезинфекцира с водороден пероксид и вода, може и да се използва четка за механично отстраняване на плаката. След това се изплаква с физиологичен разтвор или вода. Вътрешната и външна канюла се изсушават и поставят обратно на местата им.

Кожата около трахеостомата трябва да се прегледа за зачервявания, неприятна миризма, повишена плътност или чувствителност. Кожата около стомата (изкуствен отвор) също трябва да се почисти и да се поставят чисти марли.

Допълнителни медицински изделия към трахеостомата

Препоръчва се да се мониторира пулсовата оксиметрия. При пациенти, претърпели скорошна трахеотомия трябва да се прилагат бронходилататори. Всички пациенти имат информационен лист, който съдържа конкретни данни относно датата на последната смяна на трахеотомичната тръба, вида и размера на тръбата (включително вътрешен диаметър, външен диаметър, надуване на маншона, аспирационно разстояние). До всеки пациент трябва да има:

  1. Трахеостомичен комплект, който да бъде на разположение на пациента по всяко време
  2. Аспирационното оборудване да е настроено с правилно налягане
  3. Аварийното кислородно оборудване да е настроено и функциониращо
  4. Подходящо налично оборудване за мониторинг и правилно зададени параметри на алармата

Задължително трябва да се наблюдават:

  • Сърдечна честота
  • Дихателна честота
  • Пулсова оксиметрия
  • Изисквания за кислорода
  • Работа на дишането
  • Температура
  • Кръвно налягане
  • Поведение – тревожно, раздразнително, апатично

Рискове при неправилна грижа за трахеостомата

Трахеостомичната тръба заобикаля горните дихателни пътища и по този начин предотвратява нормалното овлажняване и филтриране на вдишвания въздух през тях. Ако въздухът, който се вдишва през тръбичката не е овлажнен, епителът на трахеята и бронхите ще изсъхне, увеличавайки риска от запушване на тръбата.комплект за трахеостома

Аспирацията е необходима, за да се отстрани слузта и други секрети от нея. Индивидуално е колко често трябва да се извършва. Като признаци за запушване се считат визуализиране на секрети, признаци на респираторен дистрес, съмнение за блокирана или частично блокирана тръба, повръщане, десатурация на пулсова оксиметрия, промени във вентилационните налягания.

По време на аспирация може да се травмира трахеята. Рискът може да се намали чрез използване на катетър с правилен диаметър и правилното налягане. След трахеостомия пациентът не може да комуникира вербално с останалите. Степента на гласовите отговори зависи от тежестта на обструкцията на дихателните пътища, функционалността на гласовите връзки, размерът и видът на трахеостомичната тръба, силата на дихателните мускули, когнитивни способности и способности, свързани с възрастта.

Тъй като трахеостомата представлява отвор съществува риск от развиване на инфекция. За да се избегне е необходимо мястото и ръцете при смяната на трахеостомата да се дезинфекцират. Трябва да се спазва правилна орална хигиена, тъй като устната кухина съдържа много и различни микроорганизми. Понякога е полезно пациента да поема дълбоко въздух и да го задържи възможно най-дълго, след което да се изкашля 10 пъти. Това се повтаря на всеки час и понижава риска от белодробна инфекция. Дълбокото вдишване позволява на белодробните пътища да се разтворят максимално, за да поемат цялото количество въздух.

Понякога се налага тръбата да се смени, защото пациента чувства дискомфорт или е разместена. Нужно е секретите да се поддържат с рядка консистенция, за да не запушат трахеята и позволяват по-лесното изкашляне. За да бъдат по-редки секретите се препоръчва приемът на голямо количество течности, използване на овлажнител на въздух в стаята и уреди, които овлажняват дихателните пътища.

Може да се наложи две седмици пациента да не ходи на работа, но това зависи от вида на дейността, способността за вербална комуникация и общото състояние на пациента. Някои хора не могат да се върнат към предишната си работа. Препоръчва се всеки ден да се извършва лека физическа дейност, като например вървене. Ходенето увеличава притока на кръв.

Рискове при поставяне на трахеостома

Както всяка оперативна процедура, така и поставянето на трахеостома крие някои рискове и може да доведе до различни усложнения. Най-често срещаните са:трахеостомия

  • инфектиране;
  • кървене;
  • травмиране;
  • стенозиране на трахеята;
  • запушване на трахеостомния дихателен път;
  • образуването на трахеоезофагеални фистули и други.

Предотвратяването на изброените по-горе усложнения може да стане чрез: правилното извършване на операцията по поставяне на стомата, редовните прегледи от специалист и полагането на специална грижа за трахеостомата.

4.1/5 7 оценки

Библиография

https://myhealth.alberta.ca/Health/aftercareinformation/pages/conditions.aspx?hwid=zy1382
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/17568-tracheostomy-care
https://www.rch.org.au/rchcpg/hospital_clinical_guideline_index/tracheostomy_management/
https://www.drugs.com/cg/tracheostomy-care-aftercare-instructions.html

Коментари към Грижа за трахеостома МКБ Z43.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Грижа за трахеостома МКБ Z43.0
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 06:09
    Коментирайте "Грижа за трахеостома МКБ Z43.0"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Насадих си подправки,как да се грижа за тях?

преди 2981 дни, 17 часа и 42 мин.

Как да се грижа за болен след инсулт?

преди 3023 дни, 13 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Temu Coupon Code $100 Off [acu639380] First Time User

преди 2 часа и 8 мин.

Latest Temu Coupon Code [acu639380] – Get Up to 90% OFF

преди 2 часа и 9 мин.

Temu Coupon Code 90% Off [acu639380] For This Month

преди 2 часа и 10 мин.

Latest Temu Coupon Code [acu639380] 40% OFF For Existing 202

преди 2 часа и 14 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival