Присаждане на окосмен участък кожа МКБ Z41.0
Трансплантирането на окосмен участък кожа е процедура, при която космени фоликули от една част на тялото се присаждат на друга. Тази интервенция може да се използва за възстановяване на мигли, вежди, брада, коса и други.
Най-често процедурата по присаждане на окосмен участък кожа се прилага за лечение на оплешивяване. Косопадът (окапване на коса) се среща и при двата пола, но засяга по-често мъже. Причините за това състояние са разнообразни – наследственост, хормонални промени, стрес, медицински състояния или медикаменти. Наследствения косопад с напредване на възрастта е най-честата причина за плешивост.
Има различни видове оплешивяване (алопеция):
- мъжки тип;
- женски тип;
- алопеция ареата (кръгова);
- тотална алопеция, която засяга цялото тяло и други.
Космените фоликули се сменят периодично и във всеки един момент те са в един от трите етапа на своя цикъл на растеж. Активно развиващият се етап (анагенна фаза) е последван от кратък период на морфологична промяна или етап на инволюция (катагенна фаза), последвано от етап на почивка (телогенна фаза). При повечето хора общият брой косми от скалпа обикновено е 100 000. Косата расте със скорост от 1-2 см. всеки месец. Продължителността на анагенната фаза е 2-4 години, а тази на телогенната фаза е 100 дни.
Приблизително 40-100 косми отпадат от скалпа ежедневно. Тази скорост се увеличава в края на лятото и началото на есента и намалява в края на зимата или началото на пролетта, поради влиянието на температурата. Norwood класифицира плешивостта на седем етапа. При жените предната космена линия обикновено е незасегната и плешивостта при жените започва от горната част на главата, затова тя е класифицирана отделно от Лудвиг.
Присаждане на окосмен участък кожа е вид операция, която трансплантира космените фоликули, които пациента вече има, за да се запълни желаната от него област. Трансплантацията на коса се извършва в САЩ от 50-те години на двадесети век, но техниките са се променили през последните години. Има редица приложения за трансплантация на космени фоликули, включително:
- Присаждане на косми за скалпа
- Присаждане на косми за вежди и мигли
- Присаждане на косми за оформяне на мустаци
Обикновено процедурата се провежда в кабинета на лекаря. Първо, хирургът почиства скалпа и инжектира анестетик, за да се намали чувствителността в зоната, от която ще се вземе коса. След това се избира един от двата метода за трансплантация: хирургическа интервенция с лента от фоликуларни единици (FUSS) или извличане на фоликуларни единици (FUE).
С FUSS, хирургът премахва 6-10 инчов лист от кожата от задната част на главата, който се оставя настрана и скалпа се зашива. Тази зона е закрита от околните косми. След това взетата лента от скалпа се разделя на 500 до 2000 малки присадки. Броят и вида на присадките, които се получават, зависят от вида на косата, качеството, цвета и размера на района, от, където е получена трансплантацията.
Ако се извършва FUE процедура, се обръсва гърба на скалпа. След това се премахват космените фоликули един след друг. След това двете процедури са еднакви.
След като се подготвят присадките, хирургът почиства и обезмаслява областта, където ще се присъди косата, създава дупки или процепи със скалпел или игла и деликатно поставя всяка присадка в една от дупките. В зависимост от размера на зоната за трансплантация, която получава пациента, процесът отнема около 4 до 8 часа. Понякога е необходимо втора процедура по-късно, ако загубата на коса продължава или пациента реши, че иска по-гъста коса.
След операцията скалпът е чувствителен, болезнен, което налага приемане на медикаменти срещу болката. Обикновено е необходимо носенето на превръзки върху скалпа поне за един или два дни, както и антибиотик или противовъзпалително лекарство. Повечето хора могат да се завърнат на работа 2 до 5 дни след операцията.
В рамките на 2 до 3 седмици след операцията трансплантираната коса ще отпадне, но това не трябва да притеснява пациента, защото започва нов растеж в рамките на няколко месеца. Повечето хора виждат 60% от новия растеж на косата след 6 до 9 месеца. Някои хирурзи предписват миноксидил за подобряване на растежа на косата след трансплантацията. От 2009 г. се използва роботизирана техника.
Друг вид е трансплантацията на вежди, за да се подобрят или пресъздадат вежди. Това е процедура с естетическа цел, като при вграждането им трябва да се следва посоката на космите на веждите. Около 150 микрографта обикновено се изискват за една вежда. Донорското място за трансплантация на вежда трябва да е от по-фина коса, за предпочитане от тила или от темпоралната (слепоочна) област. Цианоакрилатно лепило може да се използва върху присадените области, за да се запазят присадките на място в следоперативния период.
Друга област, в която се извършва присаждане на окосмен участък кожа е в зоната на миглите. За щастие, само няколко мигли са необходими, за да се получи добър резултат. Шест микрографта на клепач са напълно достатъчни за повечето пациенти. Цианоакрилатното лепило отново е много полезно при задържането на присадките на място.
Присаждането на косми, за оформяне на мустаци, е особено полезно при пациенти, които са имали разкъсване на устните или белег след травма. Космите в областта на мустаците са много по-жилави и груби от косата на скалпа. Събирането на косми от района на брадата осигурява по-добър резултат за реконструкция на мустаците. Скоростта на растеж на космите на скалпа е много по-бърз от тази на веждите и други места.
Като всяка една хирургична интервенция, присаждането на коса има своите рискове. Някои хора получават възпаление или инфекции на космените фоликули, наречени фоликулити. Антибиотиците и компресите могат да облекчат проблема. Също така е възможно изведнъж да се изгуби част от оригиналната коса в района, където е направена присадката, нарича се шок загуба, която обикновено е временна. Други усложнения са:
- кървене
- оток на скалпа
- синини около очите
- образува се коричка върху областите на скалпа, от където косата е била отстранена или имплантирана
- изтръпване или липса на усещане върху третираните области
- сърбеж
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hair-loss/symptoms-causes/syc-20372926
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hair-loss/men-hair-loss-17/hair-transplants
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2825128/
Коментари към Присаждане на окосмен участък кожа МКБ Z41.0