Удавяне и потъване във вода при падане в естествен водоем МКБ W70
Удавянето е вид механична асфиксия, която настъпва вследствие на изпълване на дихателните пътища с течни или полутечни материали. Механизмът на асфиксията действа в съчетание с аспирация на течност в белите дробове и свързаните с това морфологични промени.
Удавянето и потъването във вода при падане в естествен водоем може да се раздели на удавяне в сладка и солена вода.
След падането на жертвата във водата, пострадалият извършва усилени и безпорядъчни движения, дълбоки вдишвания, появява се безпокойство. Настъпва волево задържане на дишането, което продължава около 30-40 s. Развива се хипоксемия.
Поради дразнене на дихателния център от въглената киселина, която се е натрупала в кръвта, се появяват дълбоки и чести вдишвания (инспираторна диспнея). Вследствие на това се получава аспириране на вода и изпълване на дихателните пътища.
От навлязлата течност се получава дразнене на лигавицата на трахеята и големите бронхи с отделяне на слуз. Тя се смесва с остатъчния въздух в белите дробове и образува дребномехуреста пяна, която постепенно изпълва дихателните пътища. Това причинява усилени издишвания (експираторна диспнея).
Вследствие на задълбочилата се асфиксия жертвата губи съзнание, появяват се тонични и клонични гърчове. Следва фаза с прекратяване на дихателните движения, мускулният тонус отпада и жертвата пада на дъното.
При терминалните дихателни движения водата под налягане запълва и най-малките разклонения на бронхите и алвеолите. След тази фаза дишането окончателно спира, като сърдечната дейност продължава още няколко минути след това.
При удавяне в сладка вода тя много бързо навлиза от белите дробове в кръвта поради нейната хипотоничност. Това води до разреждане на кръвта с хиперволемия; хемолиза и анемия; намаление концентрацията на плазмените белтъци; промени в електролитите - намаление на натрия, хлора, калция, магнезия и увеличаване на калия.
При удавяне в солена вода водата от кръвта преминава в алвеолите, а електролитите от солената вода - в кръвта, тъй като солената вода по отношение на кръвта се явява хипертоничен разтвор. В резултат на това се развива хиповолемия с хемоконцентрация; хиперпротеинемия; увеличаване концентрацията на електролитите в кръвта. Течната част на кръвта преминава от капилярите в алвеолите заедно с белтъците от плазмата. Вследствие на това се появява по-силно изразен оток на белия дроб при удавяне със солена вода.
Прочетете още информация:
- Потъване под вода и потапяне, с неопределени намерения мкб Y21
- Нападение чрез потапяне и потъване във вода мкб X92
- Случайно удавяне и потъване във вода мкб W65-W74
- Удавяне и потъване във вода при къпане в естествен водоем мкб W69
- Случаи на удавяне и потъване във вода, неуточнени мкб W74
- Удавяне и несмъртоносно потъване във вода мкб T75.1
Коментари към Удавяне и потъване във вода при падане в естествен водоем МКБ W70