Удавяне и потъване във вода при къпане в естествен водоем МКБ W69
Смърт в резултат на удавяне взема годишно най-малко 150 000 жертви в световен мащаб. Според статистиката повечето жертви на удавяне са от мъжки пол. Удавянето представлява втората по честота причина за смърт във възрастовата група 1-14 години.
Удавянето е процес, възникващ в резултат на първични дихателни нарушения от потапяне / потъване в течна среда. Според температурата на водата удавянето бива три вида:
- удавяне в топла вода - при температура на водата 20 ° С или по-висока
- удавяне в студена вода - при температура на водата по-ниска от 20 ° С
- удавяне в много студена вода - при температура на водата 5 ° С или по-ниска
Според вида на водата удавяне и потъване във вода при къпане в естествен водоем - например езеро, открито море, река, ручей и т.н. се разделя на:
- потъване в сладка вода
- потъване в солена вода
Някои от по-често срещаните рискови фактори за предизвикване на потъване и удавяне включват:
- неспособност за плуване
- безразсъдно или рисково поведение
- употреба на алкохол / наркотици
- неадекватен надзор от възрастен (при деца)
- поява на травма
- възникване на сърдечен удар; хипогликемия; гърчове
- в студена вода (под 15 ° С) хипотермията е много мощен негативен фактор, който бързо инхибира способността за плуване
Обичайната последователност при удавяне на жертва в съзнание включва паника, апнея в резултат на рефлекторен ларингоспазъм, поглъщане на вода, загуба на съзнание, рефлекторно издишване с аспирация, производство на пяна в дихателните пътища, конвулсии и смърт с или без рефлекс на регургитация на стомашно съдържимо.
При потъване във вода след първоначалното издишане с възможна аспирация или период на задържане на дишането, апнеята води до развитие на хипервентилация, причинявайки аспирация и в различна степен ларингоспазъм. Това причинява хипоксия и развитие на ацидоза, като в резултат на това пациентът губи съзнание.
В 80-90 % от случаите асфиксията води до релаксация на дихателните пътища преди инспираторните усилия да са престанали и белите дробове се напълват с вода. Това се нарича "мокро удавяне". В останалата част от случаите ларингоспазъмът се поддържа и това причинява т.нар. "сухо удавяне".
Хипоксемията в резултат на липса на кислород води до тъканна хипоксия, която оказва ефект върху всички тъкани и органи в организма. Ефектът върху нервната система е основният определящ фактор за оцеляване и смърт.
Продължителната хипоксия може да доведе до значителни първични и вторични увреждания. Вторични поражения могат да включват: реперфузия, ацидоза, мозъчен оток, хипергликемия, отделяне на невротрансмитери, гърчове, хипотония, нарушена мозъчна авторегулация.
Удавянето в сладка вода може да стане много по-бързо от удавяне в солена вода. Сладката вода в белите дробове е хипотонична спрямо кръвната плазма и преминава в белодробното кръвообращение чрез осмоза. Разреждането на кръвта води до набъбване и разрушаване на еритроцитите (хемолиза), освобождавайки се калий. Полученото повишение на плазменото ниво на калия и потискане на нивото на натрия променят електрическата активност на сърцето, причинявайки камерно мъждене. При опит с животни този ефект е показал, че е в състояние да причини спиране на сърцето след 2-3 минути. Остра бъбречна недостатъчност може да възникне поради хемоглобина на разрушените кръвни клетки в бъбреците.
Солената вода има по-висок осмоларитет от кръвната плазма и представлява противоположната опасност. Тя извлича вода от кръвната плазма, причинявайки сгъстяване на кръвта. При опити с животни е установено, че сгъстената кръв изисква повече работа от сърцето, което води до спиране на сърдечната дейност след 8-10 минути. Експериментално наблюдаваните разлики между удавяне в сладка и солена вода не са важни от гледна точка на оказване на първа помощ.
При оцелели в резултат на удавяне и потъване във вода при къпане в естествен водоем може да възникнат много усложнения:
- сърдечни - сърдечен арест, брадикардия, инфаркт на миокарда, аритмия
- белодробни - белодробен оток, пневмония, остър респираторен дистрес синдром
- неврологични - инсулт, мозъчна хипоксия, мозъчен оток, спастична квадриплегия, екстрапирамидални синдроми, мозъчна атрофия, периферни невромускулни поражения
- бъбречни - бъбречна недостатъчност
- хематологични - хемолиза
- метаболитни - хиперкалиемия, ацидоза
- инфекциозни - пневмония, сепсис
Прочетете още информация:
- Случайно удавяне и потъване във вода мкб W65-W74
- Удавяне и потъване във вода при падане в естествен водоем мкб W70
- Случаи на удавяне и потъване във вода, неуточнени мкб W74
- Потъване под вода и потапяне, с неопределени намерения мкб Y21
- Нападение чрез потапяне и потъване във вода мкб X92
- Удавяне и несмъртоносно потъване във вода мкб T75.1
Коментари към Удавяне и потъване във вода при къпане в естествен водоем МКБ W69