Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Външни причини за заболеваемост и смъртност Нараняване с неопределени намерения Потъване под вода и потапяне, с неопределени намерения

Потъване под вода и потапяне, с неопределени намерения МКБ Y21

от 28 ное 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Камелия Методиева
Потъване под вода и потапяне, с неопределени намерения МКБ Y21 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Удавянето продължава да бъде сериозен проблем за общественото здраве, тъй като това е една от основните причини за инвалидност и смърт, особено при деца. Най-малко една трета от оцелелите се сдобиват с умерени до тежки неврологични последствия.

Удавянето представлява процес в резултат на първични дихателни нарушения от потапяне в течна среда. Изходът от потъване под вода и потапяне, с неопределени намерения, може да бъде летален или спасен живот с или без здравословни последствия. Удавянето обикновено се случва бързо.

Удавянето може да бъде квалифицирано като нараняване със студена или топла вода. Удавянето в топла вода настъпва при температура на водата най-малко 20 градуса или по-висока, а в студена вода - по-малко от 20 градуса.

Допълнителна квалификация може да включва вида на водата, в която се е случило удавянето - сладководна или солена среда. Въпреки че първоначалното лечение на потъване на жертвите не се влияе от вида на водата, серумните електролитни разстройства могат да бъдат свързани със солеността на водата (особено ако се погълнат големи количества вода), докато дългосрочните инфекциозни усложнения са свързани най-вече с това дали тялото на жертвата е потопено насилствено или по друг начин.

Непосредствените заплахи от потъване под вода и потапяне, с неопределени намерения, включват ефекти върху централната нервна система и сърдечно-съдовата система. Затова най-важните действия в непосредственото лечение на жертвите се изразяват с незабавна корекция на хипоксемията и ацидозата.

Степента на уврежданията на централната нервна система зависи от тежестта и продължителността на хипоксията. Възможно е наличие на постхипоксична церебрална хипоперфузия. Дългосрочните ефекти на мозъчната хипоксия, включително вегетативно оцеляване, са най-опустошителни.

От пазофизиологична гледна точка най-важните фактори за уврежданията и смъртността от удавяне са хипоксемията и ацидозата, както и последствията от тези нарушения върху органите. Увреждането на централната нервна система може да е резултат от хипоксемията (първично увреждане) или от аритмия, белодробното увреждане, полиорганната дисфункция (вторично увреждане) и по-специално от продължителната хипоксия в тъканите.

След първоначално задържане на дишането, когато дихателните пътища на жертвата се намират под повърхността на течността, се задейства рефлекторен ларингоспазъм вследствие на наличието на вода в орофаринкса или ларинкса.

Жертвата не може да вдиша въздух, което води до изчерпване на кислорода и задръжка на въглероден диоксид. Концентрацията на кислород в кръвта спада, ларингоспазмът се предотвратява и жертвата издиша, при което е възможна аспирация на течност. Това води до по-нататъшна хипоксемия.

В зависимост от степента на хипоксемията и произтичащите от ацидозата промени в алкално-киселинния баланс, жертвата може да развие миокардна дисфункция, сърдечен арест, исхемия на централната нервна система.

Асфиксията води до "релаксация" на дихателните пътища, което позволява на белите дробове да се напълнят с вода. Около 10-20 % от жертвите поддържат ларингоспазъмът докато не се стигне до сърдечния арест или не престанат инспираторните усилия. Тези хора не аспирират значително количество течност и при тях се установява т.нар. "сухо" удавяне.

При малки деца, които изведнъж са потопени в студена вода (под 20 градуса), може да се появи и апнея, брадикардия, вазоконстрикция с маневриране на кръв към коронарното и мозъчното кръвообращение.

Таргетният орган при увреждане вследствие на потъване под вода и потапяне, с неопределени намерения, е белият дроб. Аспирацията на течност в белите дробове предизвиква медиирана белодробна вазоконстрикция.

Сладководната вода се движи бързо от алвеоларна-капилярната мембрана в микроциркулацията. Тя е силно хипотоничен разтвор спрямо плазмата и води до нарушаване на алвеоларния сърфактант. Вследствие на това възниква ателектаза и нарушения в перфузията и вентилацията.

Солената вода, която е хипертоничен разтвор спрямо кръвта, увеличава осмотичното налягане и води до отвеждане на течност в алвеолите. Богатата на протеини течност бързо преминава в алвеолите, при което се нарушава алвеоларно-капилярната мембрана и се развива значителна хипоксия и оток на белия дроб.

Възникналият от попадането на течност в дихателните пътища бронхоспазъм също може да доведе до хипоксия.

При част от пострадалите аспирация на повърнатото, пясък, тиня, застояла вода може да предизвикат запушване на бронхите, бронхоспазъм, пневмония, абсцеси и възпалително увреждане на алвеоларно-капилярни мембрани.

Остър респираторен дистрес синдром от променения сърфанктант и белодробният оток са често срещани усложнения при оцелели от потъване под вода и потапяне, с неопределени намерения.

Пневмонията е по-рядко срещано усложнение вследствие на потапяне, възниква при потапяне в застояла топла или прясна вода. Химичният пневмонит е по-често срещано усложнение от пневмонията, особено ако потапянето е станало в хлориран басейн.

Ефектите върху централната нервна система са основният определящ фактор за последващото оцеляване и дългосрочните последствия в случаи на удавяне. Две минути след потапяне, детето губи съзнание. Необратимото увреждане на мозъка обикновено се случва след 4-6 минути.

Повечето деца, които оцеляват, са открити в рамките на 2 минути след потапяне. Повечето деца, които загиват, са открити след 10 минути.

Основно неврологичните увреждания са свързани с исхемия и хипоксия на тъканите. Ако периодът на хипоксия и исхемия е кратък, първичното увреждане може да бъде ограничено и пациентът да се възстанови с минимални неврологични последствия. Удавяне, свързано с продължителна хипоксия и исхемия, е вероятно да доведе до съществени първични и вторични увреди, особено при по-възрастни пациенти.

Източници на вторичните увреждания са: трайна ацидоза, мозъчен оток, хипергликемия, гърчове, хипотония, нарушена церебрална авторегулация и др.

Нестабилност на автономната нервна система (диенцефална/хипоталамична буря) е често срещана след тежки травматични, хипоксични или исхемични мозъчни увреждания. При тези пациенти често са налице признаци и симптоми на хиперстимулация на симпатиковата нервна система, например: тахикардия, хипертония, тахипнея, изпотяване, възбуда, мускулна ригидност.

Гърчовете могат да са резултат от остра церебрална хипоксия и е възможно да водят до загуба на съзнание и невъзможност за защита на дихателните пътища. Хиповолемията се дължи предимно на загубата на течности от повишената капилярна пропускливост.

Тежка хипотония може да се появи по време на или след първоначалния период на реанимация.

Миокардната дисфункция може да е резултат от камерната аритмия или асистолия, дължаща се на хипоксемията, хипотермията, ацидозата или електролитните нарушения. Хипоксемията може допълнително да увреди директно миокарда, намалявайки сърдечния дебит. Въпреки че сърдечно-съдовите ефекти могат да бъдат тежки, те обикновени са преходни, за разлика от тежките увреждания на централната нервна система.

Първични аритмии, включително дълъг QT синдром и катехоламинергична полиморфна камерна тахикардия, могат да предразположат жертвите до фатални аритмии по време на плуване и внезапен сърдечно-съдов колапс може да причини потапянето. В тези случаи сърдечните нарушения не представляват вторични ефекти на уврежданията в резултат на потапянето.

Инфекции на синусите, белите дробове и централната нервна система може да се резултат от намиращи се във водата и почвата бактерии, амеби и гъби, включително Pseudallescheria boydii, Scedosporium apiospermum, Naegleria, Balamuthia, Burkholderia, Aeromonas. Тези инфекции обикновено са коварни в началото и се наблюдават повече от 30 дни след потъване. Инфекциите, причинени от Pseudallescheria boydii, са трудни за лечение и често водят до летален изход.

Клиничното протичане след потапянето може да бъде усложнено от полиорганна недостатъчност като резултат от продължителна хипоксия, ацидоза, рабдомиолиза, остра тубулна некроза или методи на лечение. Трябва да се обърне внимание и да се проведе подходящо лечение, например на дисеминираната интравазална коагулация, чернодробната и бъбречна недостатъчност, метаболитната ацидоза, стомашно-чревните увреди и др.

Удавянето при потъване под вода и потапяне, с неопределени намерения, може да бъде вследствие на:

  • гърчове
  • травма на главата или гръбначния стълб
  • сърдечна аритмия
  • приемане и злоупотреба на алкохол или наркотици
  • инфаркт на миокарда или синкоп
  • тежка депресия или самоубийство
  • паническо разстройство
  • хипогликемия
  • диабет
  • намален нервно-мускулен контрол (например при артрит, болестта на Паркинсон и други неврологични заболявания)
  • нападение
  • нещастен случай
  • в резултат на водни спортове и др.

Прочетете още информация:

  • Нападение чрез потапяне и потъване във вода мкб X92
  • Случайно удавяне и потъване във вода мкб W65-W74
  • Удавяне и потъване във вода при къпане в естествен водоем мкб W69
  • Удавяне и потъване във вода при падане в естествен водоем мкб W70
  • Случаи на удавяне и потъване във вода, неуточнени мкб W74
  • Удавяне и несмъртоносно потъване във вода мкб T75.1
4.1/5 7 оценки

Коментари към Потъване под вода и потапяне, с неопределени намерения МКБ Y21

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Потъване под вода и потапяне, с неопределени намерения МКБ Y21
    www.framar.bg 
    на 21 May 2025 в 18:02
    Коментирайте "Потъване под вода и потапяне, с неопределени намерения МКБ Y21"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Има ли ползи от накисване на краката във вода за уста?

преди 246 дни, 20 часа и 51 мин.

Надписана сметка за вода. Какво може да се направи по въпроса?

преди 1849 дни, 6 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 5 дни, 6 часа и 7 мин.

Какво представлява прозяването

преди 9 дни, 21 часа и 7 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 9 дни, 21 часа и 18 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 9 дни, 21 часа и 25 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДЯВОЛСКИ НОКЪТ КОРЕН капсули 480 мг * 100 NATURE'S WAY

ИНОФАРМ ПЮР ЕЛЕМЕНТС СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ С 15% ВИТАМИН C 30 мл

ДАНДУМ охлаждащ гел 100 г

БИОХЕРБА АМИНО КОМПЛЕКС+ХРОМ капс. * 100

КАТЕТЪР ПРЕЗЕРВАТИВ 20 мм. УРО

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЕНДОТЕЛОН таблетки 150 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:58:08

ИНФЛУЦИД таблетки * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:54:33

ЛАКТОФЛОР СЕВИДА капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:40:02

ОРТОМОЛ ФЕМИН 30 дневни дози

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:36:30

РИГЕНОМА МАКС крем 100 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:35:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival