Велосипедист, пострадал при сблъскване с друго немоторно транспортно средство МКБ V16
Злополуката на велосипедист, пострадал при сблъскване с друго немоторно транспортно средство, включва произшествие с каруца с впрегнато животно, с оседлано животно или с трамвай.
Велосипедът представлява немоторно превозно двуколесно средство, което се придвижва в резултат на мускулната сила на водача чрез педали на краката.
Частите на велосипеда са: рамка, задно и предно колело, кормило и седалка, спирачки и верига, педали.
Срещат се няколко типа велосипеди поради различния вид употреба - например планински, градски, пистов и др.
В доста градове в различни държави са локализирани велоалеи за каране на велосипед. Намират се обикновено в най-дясната част на платното и са със специална обозначителна маркировка.
Водачът, който управлява велосипеда, се нарича велосипедист или колоездач. По закон той трябва да има светлоотразителна жилетка и звънец.
Каруцата представлява превозно средство, което се състои от две или четири колела и открита дървена каросерия. Каруцата се движи посредством оседлано животно - кон, магаре или вол. Използва се най-вече в селата и малките градове.
Трамваят е вид релсово транспортно средство, което се използва за обществен транспорт.
Травмите на пострадалия велосипедист могат да бъдат локализирани в една или няколко области на тялото, с лека или тежка степен.
Понякога се наблюдават характерни охлузвания и рани по дланите и пръстите на ръцете на велосипедиста вследствие на удара и триенето в дръжката на кормилото. Могат да се образуват и характерни ивицовидни охлузвания и кръвонасядания, отразяващи особеностите на веригите и педалите.
Възможни са: счупвания на костите на крайниците, на ребра; наранявания на вътрешните органи; кръвонасядания и охлузвания по кожата; разкъсно-контузни рани; сътресение и натъртване на мозъка.
При прегазване след удара специфичните увреждания представляват отпечатъци от релефа на гумите и/или копитата на животното. Те са зацапвания от кал по дрехите и тялото, охлузвания, кръвонасядания, отслояване на кожата от подкожната мастна тъкан. Възможни са множествени фрактури на ребра и увреждания на вътрешните органи при прегазване през гръдния кош.
Прочетете още информация за видовете травми:
- Вътречерепна травма
- Счупване на ребро (ребра), стернум и гръдната част от гръбначния стълб
- Травма на други и неуточнени органи на гръдната кухина
- Счупване на ниво раменен пояс и мишница
- Счупване на костите на предмишницата
- Счупване на ниво китка и длан
- Счупване на бедрената кост
- Счупване на костите на подбедрицата, включително и на глезена
- Счупване на стъпалото без счупване на глезена
Коментари към Велосипедист, пострадал при сблъскване с друго немоторно транспортно средство МКБ V16