Въздействие на други външни причини МКБ T75
Към въздействие на други външни причини се включват ефекти върху човешкия организъм от експозиция на:
- мълния
- потъване във вода
- вибрации
- пътуване
- електрически ток
- аномални гравитационни сили
Поражения от мълния мкб T75.0 са неблагоприятни въздействия върху човешкия организъм вследствие на три фактора: интензивна топлина, увреждане от електрически ток и механична енергия.
Обикновено контактът на мълнията с кожата на пострадалия е много краткотраен, за да предизвика значително изгаряне на кожата. Потенциалните ефекти от удар на мълния върху човешкия организъм включват: миокардна дисфункция, предсърдни и камерни аритмии, вазомоторни реакции, когнитивни нарушения, промени на личността, вестибуларно увреждане, зрително увреждане, гастроинтестинално увреждане, болков синдром, загуба на съзнание. Най-тежката проява е кардиопулмонален арест, който значително влошава прогнозата за възстановяване на пострадалия.
Удавяне и несмъртоносно потъване във вода мкб T75.1 представлява процес, който се състои в първични дихателни нарушения поради потапяне в течна среда. Резултатът може да бъде бърз или забавен летален изход, заболеваемост или липса на здравословни последствия.
Допринасящите фактори, които могат да предизвикат удавяне или потъване във вода без смъртен изход, включват: употреба на алкохол или наркотици, неспособност за плуване, неспазване на правилата за безопасност, изтощение, хипогликемия, наличие на придружаващи заболявания, получаване на инфаркт, инсулт или припадък по време на плуване, крампи на плувците и др.
При потъване във вода след първоначалното издишане, придружено с възможна аспирация, и последвалият период на задържане на дишането развилата се апнея стимулира хипервентилация, която причинява аспирация и ларингоспазъм в различна степен. Това води до хипоксия и произтичаща ацидоза и пострадалият рано или късно губи съзнание и развива сърдечен арест.
При 85 % от случаите асфиксията води до отпускане на дихателните пътища, преди да са се преустановили инспираторни усилия, и белите дробове се пълнят с вода. Това се нарича "мокро" удавяне. При останалата част от случаите ларингоспазъмът се задържа и това се нарича "сухо" удавяне.
Белодробен оток е често срещано увреждане. Настъпва загуба на сърфактант, което води до ателектаза. Хипоксията може да се влоши от аспирация на чуждо тяло, ларингоспазъм или бронхоспазъм.
Ако възникне хипотермия, тя води до забавяне на метаболизма, но забавя и дишането още повече и се развиват хипоксия и хиперкапния. Продължителна хипоксия може да доведе до увреждане на бъбреците и централната нервна система.
При удавяне в сладководен басейн се появява хемолиза. Този вид удавяне може да бъде много по-бързо от удавяне в солена вода. Солената вода има по-висок осмоларитет от плазмата и има потенциал да извлича вода от еритроцитите. Сладководната вода е хипотонична и вода навлиза в еритроцитите, които набъбват и се спукват, освобождавайки калий. Това предизвиква хиперкалиемия, която може да спре сърцето.
Удавяне и несмъртоносно потъване във вода може да доведе до множество потенциални усложнения: сърдечни (сърдечен арест, брадикардия, инфаркт на миокарда); белодробни (белодробен оток, пневмония); неврологични (инсулт, мозъчна хипоксия, мозъчен оток); бъбречни (бъбречна недостатъчност); хематологични (хемолиза); метаболитни (хиперкалиемия, ацидоза); инфекциозни (пневмония, сепсис). Прогнозата е пряко свързана с продължителността и степента на хипоксията.
Въздействие на вибрации мкб T75.2 може да причини сериозни последствия за хората, изложени на тях. Съществуват два вида експозиции на вибрации: вибрация, засягаща цялото тяло, и вибрация, засягаща ръцете. Здравословните проблеми в резултат на хронично излагане на вибрации се характеризират с бавен прогрес.
Вибрации, въздействащи върху цялото тяло, може да причини гастроинтестинални проблеми, умора, нарушения на съня, главоболие, мускулни разстройства, дихателни проблеми. Експозицията на цялото тяло на вибрации, причиняваща генерализирано неразположение и редица симптоми, се нарича вибрационна болест.
Вибрации, въздействащи върху ръцете, най-често причиняват синдром на пневматичния чук (синдром китка-ръка). Наблюдава се побеляване на пръстите на ръката, като се установяват промени в мускулите, ставите и сухожилията, неврологични нарушения и съдови ефекти. Признаците на индуциран от вибрация бял пръст включват: побеляване на пръстите при студ, изтръпване, загуба на силата за захвата, загуба на сетивност, болка.
Прилошаване при пътуване мкб T75.3 е известно като кинетоза. Според вида на причината за прилошаването се различават три вида кинетози: въздушна болест, морска болест и прилошаване при движение (с кола).
Най-разпространената хипотеза за болестта при пътуване е, че тя възниква като отговор срещу постъпила отрова в организма. При пътуване зрителната система и вестибуларния апарат изпращат противоположни сигнали на мозъка, в резултат на което той решава, че има невротоксини в организма, които предизвикват халюцинациите. Поради тази причина мозъкът инициира повръщане, за да отстрани отровата от организма.
Симптомите на прилошаване при пътуване могат да включват: генерализирано неразположение, главоболие, световъртеж, прекомерна саливация, хиперхидроза, слабост, гадене и повръщане, пребледняване или зачервяване на лицето.
Въздействие на електрически ток мкб T75.4 може да доведе до вариабилни по тежест травми - от леко нараняване до тежко полиорганно увреждане. Тежестта на електротравмата се обуславя от: вида и размера на тока, продължителността на експозиция, пътя на преминаване на тока през тялото.
Въздействието на електроенергията може да причини изгаряния и множество увреждания на органи и системи. Потенциалните увреждания могат да включват: сърдечни аритмии, миокардно увреждане, предсърдно мъждене, сърдечен и респираторен арест, парализа на мускули, неврологични увреждания, увреждания на очите, увреждане или загуба на слуха, временна или постоянна мускулна слабост.
Други уточнени въздействия на външни причини мкб T75.8 обхваща ефекти в резултат на аномалии на силите на привличане и безтегловност. Гравитационното ускорение представлява земните сили на привличане. При увеличение, намаление или липса на гравитационните сили се наблюдават различни ефекти върху човешкия организъм. Липсата на сили на привличане се нарича безтегловност и се изпитва от астронавтите в космоса.
Първоначално космонавтите страдат от симптоми на космическа болест, докато продължава аклиматизацията им към новите условия. Най-сериозните неблагоприятни последствия от продължително пребиваване в космоса са увреждане на скелета и атрофия на мускулите. Други въздействия върху астронавтите в космоса са: отслабване на имунната система, забавяне на сърдечната дейност, локализиране на телесните течности в горната част на тялото, нарушения на нивото на калций в костите, психологични ефекти. Обикновено повечето ефекти от безтегловност отшумяват след прибирането на Земята.
Коментари към Въздействие на други външни причини МКБ T75