Въздействие на електрически ток МКБ T75.4
С увреждания от електрически ток, въпреки че се случват сравнително рядко, неизбежно се сблъскват повечето лекар в спешното отделение. Ефектите на електрически ток върху възрастен обикновено се появява в професионална среда, докато при децата - в домашни условия. Спектърът на уврежданията в резултат на въздействие на електрически ток е широк - от минимално нараняване, през тежко полиорганно засягане до смърт.
Класификацията на електрическите травми обикновено се фокусира върху напрежението (високо или ниско напрежение) и вида на ток (променлив или постоянен), всеки от които е свързан с определени модели на увреждане.
Шок от електрически ток при контакт на част от тялото с някакъв източник на електричество, което предизвиква протичане на ток през тялото - кожата, мускулите, или косата. Изразът обикновено се използва за описване на увреждащо излагане на електричество. Ток с по-голямо напрежение може да причини фибрилации на сърцето и увреждане на тъканите, както и да направи невъзможно за жертвата да пусне захранващия обект. Смърт, причинена от електрически шок, се нарича електрокуцио.
Тежестта на увреждането от електрически ток се определя от редица показатели:
- вида на тока
- размера на тока (определен от напрежението на източника и устойчивостта на засегнатите тъкани)
- пътя на преминаване на електроенергията през тялото
- продължителността на въздействие
Нисковолтов ток обикновено не причинява значително нараняване, но излагането на електрически ток с високо напрежение има потенциал да доведе до сериозно увреждане.
В зависимост от напрежението, тока, пътя, продължителността на контакта и вида на веригата, електрическите изгаряния могат да предизвикат разнообразие от наранявания чрез няколко различни механизми:
- Директен контакт: Ток, преминаващ директно през тялото, ще нагрее тъканта, причинявайки електротермични наранявания както на повърхността на тялото, така и в по-дълбоките тъкани в зависимост от тяхната устойчивост. Това обикновено води до увреждане на мястото на контакт с източника и точката на заземяване.
- Електрически дъги: Електрически искри се образуват между обекти с различен електрически потенциал, което са в пряко контакт помежду си. Температурата на електрическата дъга може да достигне до 2500-5000С, водеща до дълбоки изгаряния, когато влезе в контакт с кожата. Това са високоволтови увреждания, които могат да причинят както топлинни, така и пламъкови изгаряния в допълнение към вредата от постоянния ток по волтовата дъга.
- Пламъци: Възпламеняване на дрехите причинява директни изгаряния от пламъци.
- Искри: Когато топлината от близката електрическа дъга причинява термични изгаряния, но електрическият ток всъщност не влиза в тялото, резултатът е изгаряния от искри. Този вид изгаряния могат да обхванат голяма площ на тялото, но обикновено само частична дълбочина на кожата.
Въздействие на електрически ток може да причини полиорганна дисфункция и разнообразие от изгаряния и травми. Като цяло, експозиция на ток с ниско напрежение има тенденция да предизвика по-лека обща заболеваемост от ток с високо напрежение. Но нисковолтов ток може да предизвика и сърдечни аритмии, гърчове и дългосрочни усложнения, ако контактът е близо до гърдите или главата.
Пострадалият може да пострада от асистолия или камерно мъждене. Внезапна смърт поради камерно мъждене е по-честа при нисковолтов ток, а асистолията се свързва по-често с въздействие на ток с високо напрежение.
Електрическият ток може да предизвика и проводни нарушения и директна травма на сърдечните мускулни влакна. Оцелели от електрически шок могат да изпитват последващи аритмии, обикновено синусова тахикардия и преждевременни вентрикуларни контракции.
Мускулна парализа на гръдния кош от тетанични контракции може да причини респираторен арест, ако пътят на тока е през гръдния кош. Увреждане на дихателния център в мозъка може също да предизвика спиране на дишането. Белите дробове са лош проводник на електричество и като цяло не са толкова податливи на пряка вреда от ток като тъкани с по-ниско съпротивление.
Разнообразие от изгаряния и термични увреждания от електроенергия засяга кожата и меките тъкани. Те често след сърдечните аритмии са най-тежките последици на въздействието на електричен ток. Първоначално могат да изглеждат незначителни въпреки значителното дълбоко тъканно увреждане, впоследствие изискващи фасциотомия или ампутация.
Изгарянията вследствие на въздействие на електрически ток често са най-тежки при мястото на контакт с източника и точката на заземяване. Мястото на контакт обикновено е ръцете или главата, а точката на заземяване - краката. Силата и продължителността на контакта с източника до голяма степен влияят на тежестта и степента на увреждане на тъканите.
Високоволтовите електротермични изгаряния могат да доведат до значително увреждане на подлежащата тъкан, докато до голяма степен увреждането на повърхността на кожата изглежда леко. Тези изгаряния могат да се проявят като безболезнени области с централна некроза и минимално кървене. Наличието на повърхностни изгаряния не може да предскаже точно степента на възможни вътрешни наранявания, тъй като кожата с висока устойчивост предава енергията към по-дълбоките тъкани с ниско съпротивление.
Когато волтова дъга на ток преминава от обект с висока към ниска устойчивост, тя създава път с висока температура, което причинява кожни лезии на мястото на контакт с източника и точката на заземяване. Тези области обикновено са със сух център и ръбове на конгестия. Има "улики" за преминатия път вътрешно от дъгата, базирани на местоположението на тази повърхностни рани. Волтовата дъга може също така да причинява електротермични изгаряния, изгаряния от пламъци или искри, така че могат да се наблюдават разнообразни изгаряния от различен вид. Дъгите не се срещат в уврежданията от ток с ниско напрежение.
Изгарянията от искри са причинени от топлина от близка електрическа дъга, които могат да достигнат повече от 5000С. Тези искри могат да преминат по повърхността или през тялото. Те могат да причинят дифузни, но сравнително повърхностни изгаряния от втора степен.
Изгарянията от пламъци са причинени от запалване на дрехи или близки обекти. Това предизвиква изгаряния, подобни на другите пламъкови увреждания.
Изгарянията от ток с ниско напрежение обикновено са термични изгаряния и варират от локална еритема до изгаряния в пълна дълбочина на кожата. Те изискват няколко секунди на контакт, за да се получат, и понякога достигат до електрически нива, достатъчно високи, за да предизвикат камерно мъждене, преди да причинят значително увреждане на кожата.
Контактните изгаряния обикновено имат модел от контактния обект и могат да се появят като изгарянията от искри.
Повечето дефицити на централната нервна система, произтичащи от въздействие на електрически ток, се дължат на вторична тъпа травма или изгаряния. Често пациентът има преходно объркване, амнезия и понякога загуба на съзнание.
Директните ефекти на електрическия ток са най-тежки, ако е засегнат дихателният център в мозъка, което води до спиране на дишането. Електрическият ток може да доведе и до гърч или директна травма на гръбначния мозък.
Електрическият ток причинява остра мускулна тетания при относителни ниски волтове, като тези в повечето домакинства. Мускулната тетания води до стискане на източника от жертвата, удължавайки времето на контакт, а също така може да парализира дихателните мускули, което води до задушаване.
Дългосрочните неврологични усложнения включват: гърчове, увреждане на периферните нерви, забавени синдроми на гръбначния мозък и психиатрични проблеми - от депресия до агресивно поведение.
Острите увреждания включват фрактури от тъпа травма и компартмент синдром от изгаряния. Значително мускулно увреждане може да доведе до тежка рабдомиолиза и последваща бъбречна недостатъчност.
Главата е честа точка на вход за високоволтови увреждания. Пациентите могат да пострадат от руптура на тъпанчевите мембрани, лицеви изгаряния и увреждане на шийните прешлени. Приблизително 6% от жертвите развиват катаракта, обикновено месец след първоначалното увреждане, с увеличаване на честотата с увеличаване на близостта на контакт към главата.
Лечението на въздействие на електрически ток зависи от тежестта на изгарянията или естеството на другите установени наранявания.
Спешното лечение на шока от електрически ток се състои в стабилизиране на пациента и осигуряване подкрепа на дейността на дихателната система. При необходимост се извършва обемно заместване с физиологичен разтвор или лактатен разтвор на Рингер.
Лечението на неконтактните изгаряния от електрически ток чрез дъга или искри е същото като при термични изгаряния. Хидратацията е ключът към намаляване на заболеваемостта от тежки изгаряния. Ако има значително мускулно увреждане с миоглобинурия, показани са осмотичен диуретик и / или алкализиращи агенти.
Пациенти с наранявания от ток с високо напрежение изискват продължителни грижи на специалист, които трябва да започнат възможно най-рано, тъй като агресивната ранна интервенция чрез фасциотомия може да предотврати последваща ампутация на крайник. Възможни са консултации с травматолог, ортопед, хирург, офталмолог в зависимост от вида и тежестта на травматичните наранявания.
Възстановяването от електрически шок зависи от естеството и тежестта на уврежданията. Процентът на изгорената площ от тялото е сред важните фактори, които влияят на прогнозата. За тези без продължително безсъзнание или сърдечен арест, прогнозата за възстановяване е отлична.
Продължително безсъзнание носи по-лоша прогноза, като пълно възстановяване не се очаква след 24 часа на загуба на съзнание. Ако пострадалият не е получил незабавен сърдечен арест и няма тежки изгаряния, има голяма вероятност за възстановяване.
С правилно лечение обезобразяването поради уврежданията от ток с ниско напрежение, особено на лицето, може да бъде сведено до минимум. Белези почти винаги са налице.
Инфекция е най-честата причина за смърт при хора, хоспитализирани след електрическа травма. Електрическо увреждане на мозъка може да доведе до разстройство с постоянни гърчове, депресия, тревожност или други промени в личността.
Още информация за увреждания от електрически ток може да прочетете тук:
- Злополука, свързана с електропровод мкб W85
- Злополука, свързана с друг уточнен източник на електрически ток мкб W86
- Злополука, свързана с неуточнен източник на електрически ток мкб W87
- Умишлено самонараняване чрез други уточнени действия мкб X83
Симптоми и признаци при Въздействие на електрически ток МКБ T75.4
- Главоболие
- Повишена телесна температура
- Гърчове
- Затруднено дишане
- Виене на свят
- Болка в гръдната област
Лечение на Въздействие на електрически ток МКБ T75.4
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- Токов удар - първа помощ и лечение
- Как да развъртим безопасно счупена електрическа крушка?
- Най-важно при токов удар е да прекъснете електрическата верига
- 25 илюстрации, показващи как човек може да загине от електрически удар
- W86 Злополука, свързана с друг уточнен източник на електрически ток
- W87 Злополука, свързана с неуточнен източник на електрически ток
- W85-W99 Злополуки, предизвикани от въздействие на електрически ток, облъчване и екстремни стойности на температурата на околната среда или атмосферното налягане
- Американец, избегнал смъртна присъда, умира от токов удар в тоалетната
Коментари към Въздействие на електрически ток МКБ T75.4