Въздействие на вибрации МКБ T75.2
Експозиция на вибрации е повече от просто неудобство. Известно е, че постоянно излагане на вибрации причинява сериозни здравни проблеми, като болки в гърба, синдром на пневматичния шок, вибрационна болест. Увреждането от въздействие на вибрации е особено разпространено в професии, които изискват работа на открито, като горско стопанство, земеделие, транспорт, доставка и строителство.
Съществуват две класификации за излагане на вибрации: вибрации на цялото тяло и вибрации на ръката. Тези два вида вибрации имат различни източници, засягат различни области на тялото и произвеждат различни симптоми.
Вибрация на цялото тяло е вибрация, предавана на цялото тяло чрез седалището или краката, или от двете, често чрез шофиране или пътуване с моторни превозни средства (включително товарни автомобили и офроуд превозни средства) или чрез заставане върху вибриращи подове (например в леярна).
Вибрацията на ръката, от друга страна, е ограничена до китките и рамената и обикновено е резултат от употреба на ръчни силови инструменти (например отвертки, шлайфмашина, пневматични чукове) и от контрол на превозните средства.
Професионалните здравни ефекти от вибрации са резултат от продължителни периоди на контакт между работник и вибрираща повърхност. Възможните ефекти върху здравето при хронично излагане на вибрации, въздействаща върху цялото тяло или ръката, са:
- болки в гърба
- намалена сила на захвата
- намалено усещане и сръчност на ръката
- побеляване на пръстите
- синдром на карпалния тунел
Индуцираните от вибрация здравословни състояния напредват бавно. В началото започва като болка. Ако експозицията продължава, болката може да се развие като увреждане или заболяване. Болката е първият признак, който е забелязан и на който трябва да се обърне внимание, за да се спре увреждането вследтвие на въздействие на вибрации.
Индуциран от вибрация бял пръст е най-често срещаното състояние сред операторите на ръчни вибриращи инструменти. Вибрацията може да предизвика промени в сухожилията, мускулите, костите и ставите, и може да повлияе на нервната система. Събирателно тези ефекти са известни като вибрационен "синдром китка-ръка", "синдром на пневматичен шок", "синдром на пневматичния чук" или "травматичен вазоспастичен синдром". Симптомите на индуциран от вибрация бял пръст се задълбочават, когато ръцете са изложени на студ.
Работниците, засегнати от вибрационния синдром рамо-ръка, често съобщават за:
- атаки на побеляване на един или повече пръсти, когато са изложени на студ
- изтръпване и загуба на усещане в пръстите на ръцете
- загуба на леко докосване
- болка и студени усещания между периодични атаки на побеляване на пръстите
- загуба на силата на захвата
- костни кисти в пръстите на ръцете и китките
Ефектите на излагане от вибрация на китка-ръка се отразяват върху притока на кръв (съдов ефект) и причиняват загуба на усещане при допир (неврологичен ефект) на пръстите на ръцете.
Класификацията по тежест за индуцираните от студ съдови симптоми в пръстите при вибрационния синдром на китка-ръка включва:
- Етап 1 - леки, само от време на време, атаки, засягащи върховете на един или повече пръсти
- Етап 2 - умерени, нередовни атаки, засягащи дистални или средни фаланги на един или повече пръсти
- Етап 3 - тежки, чести атаки, засягащи всички фаланги на повечето пръсти
- Етап 4 - много тежки атаки, като при етап 3 в съчетание с трофични промени в пръстите
Класификацията по тежест за сетивните промени в пръстите поради вибрационния синдром китка-ръка включва:
- Етап 1 - интермитентно изтръпване, с или без изтръпване
- Етап 2 - интермитентно или персистиращо изтръпване, намалена сетивно възприятие
- Етап 3 - интермитентно или персистиращо изтръпване, намалена тактилна дискриминация и / или манипулативна сръчност
Вибрационният синдром китка-ръка е известен още като феномен на Рейно от професионален произход.
Въздействие на вибрации върху цялото тяло може да причини умора, безсъние, стомашни проблеми, главоболие и треперене малко след или по време на експозицията. Симптомите са подобни на тези, които много хора изпитват след дълго пътуване с кола или лодка. След дневно излагане в продължение на няколко години вибрация на цялото тяло може да повлияе на цялото тяло и да доведе до редица разстройства.
Изследвания на шофьори на камиони и автобуси са установили, че експозицията на вибрация на цялото тяло може да е допринесла за редица кръвоносни, чревни, дихателни, мускулни разстройства. Проучванията показват, че вибрацията, засягаща цялото тяло, може да увеличи сърдечната честота, поглъщането на кислород и дихателната честота и може да доведе до промени в кръвта и урината.
Излагането на цялото тяло на вибрация може да произведе цялостно чувство на неразположение, което се нарича "вибрационна болест". Много изследвания са докладвани понижена производителност при работници, изложени на вибрация на цялото тяло.
Както във всички професионални експозиции, индивидуална чувствителност към вибрации варира от човек на човек. Три важни фактори влияят на ефектите върху здравето, които могат да произтекат от експозиция на вибрации:
- праговата стойност или сумата на експозициите на вибрации, която не причинява неблагоприятни ефекти върху здравето
- връзката доза-отговор (как тежестта на неблагоприятните ефекти върху здравето е свързана с размера на експозицията)
- латентен период (времето от първото излагане до поява на симптоми)
Праговата стойност на вибрация е ниво, под което не съществува риск от вибрационен синдром. С други думи, това е максималният интензитет на вибрациите, на които повечето здрави работници могат да бъдат изложени всеки работен ден в продължение на цялата си работа на пълно работно време, без да развият скованост, бледност или студено изтръпване на пръстите. Работниците няма да развият вибрационни увреждания или болест, ако тяхната експозиция на вибрация се поддържа на достатъчно ниски нива.
Броят на засегнатите хора се увеличава, когато интензивността и продължителността на експозицията на вибрации се увеличава. Този тип взаимоотношение експозиция-отговор показва възможна връзка между здравните ефекти и общия размер на вибрационната енергия, навлизаща в ръцете или тялото. В зависимост от интензивността на експозицията, симптомите могат да се появят месеци или години след началото на експозицията.
Латентният период зависи от интензивността на експозицията - колкото по-висок е интензитетът, толкова по-кратък е латентният период.
Вибрационният синдром китка-ръка и вибрационната болест, породени от въздействие на вибрации, могат да имат значително въздействие върху качеството на живот (например болка, трудности с ежедневните дейности, тревожност и депресия). Ранно преназначение на работника може да спре или предизвика заден ход на прогресията на симптомите, но при по-тежки случаи симптомите продължават дори след отстраняване на източника. Постоянната употреба на вибрационни инструменти е лош прогностичен признак.
В момента не съществуват правни норми, които ограничават експозициите на вибрации. Въпреки това, има много начини, чрез които работодатели и работници могат да помогнат за намаляване на експозицията на работниците на вибрации.
Нива на вибрация на цялото тяло често могат да бъдат намалени чрез използване на изолация на вибрации и чрез въвеждане на системи за суспендиране между оператора и вибриращия източник.
Вибрацията на ръката може да бъде по-трудна за контрол, но правилният подбор и поддържане на инструменти могат драстично да понижат експозицията на вибрации. Нивата на вибрацията, свързани с ръчни силови инструменти, зависят от характеристиките на инструментите, включително размер, тегло, начин на задвижване, механизъм на инструмента. Първоначалната профилактика чрез премахване на прекомерна вибрация и разтърсване може да бъде постигнато чрез по-добър ергономичен дизайн на инструментите.
Административните проверки могат да бъдат много важни. При високо рискови ситуации ротация на работното място, периоди на почивка, както и намаляване на интензивността и продължителността на експозицията може да помогне за намаляване на риска от неблагоприятни здравни ефекти.
Всички работници трябва да бъдат предупредени за потенциалната опасност от вибрации и да получат обучение по отношение на необходимостта от редовна поддръжка на инструмента и да бъдат научени да се захващат инструменти колкото е възможно по-леко в рамките на границите на безопасност.
Ранна превенция чрез мониторинг на експозицията и чрез ранно съобщаване на първоначалните признаци и симптоми на вибрационно излагане може драстично да намали хроничните ефекти върху здравето.
Ефектите на инфразвука са също вид въздействие на вибрации. Инфразвукът е особено опасен поради неговите силни вибрации и трептения.
Работниците в производствена среда с инфразвук изпитват неприятни усещания - гадене, повръщане, световъртеж от нискочестотни звуци. Инфразвуковите вълни влияят върху централната нервна и храносмилателната система, причинява болка на главата и вътрешните органи и нарушава дихателната честота.
Признаците на продължително въздействие на нискочестотни звуци включват: нарушения на съня, главоболие, затруднена концентрация, раздразнителност и умора, замаяност или виене на свят, замъгляване на зрението, тахикардия, шум в ушите и усещането на ушна болка или натиск.
В случай, че не съществуват възможности за намаляване на шума от строителните и техническите средства до нивото на шум, допустим от хигиенните норми, е необходимо да се използват индивидуални средства за намаляване на шума.
Още информация може да прочетете тук:
Коментари към Въздействие на вибрации МКБ T75.2