Въздействие на вибрации МКБ W43
Вибрациите представляват механични трептения на точките от материални тела около едно равновесно положение в диапазона на инфразвуковите и част от звуковите честоти.
Инфразвукът представлява трептения с честота, по-малка от звуковите.
Те възникват: при природни явления - вулканични изригвания, земетресения, бури, атмосферни колебания; по време на химични и ядрени експлозии; при обдухване от вятъра на водната повърхност на моретата и океаните, на дърветата, металните конструкции, сградите; при работа на водопроводни и канализационни съоръжения и др.
В производствени условия основни източници са движенията на турбини, компресори, вентилатори, двигатели с вътрешно горене, работата на големи машини и т.н.
Инфразвукът се възприема с цялото тяло чрез телцата на Фатер-Пачини, чрез механорецепторите на кожата, на фасциите, на периоста, на адвентицията на кръвоносните съдове.
Вредното му въздействие върху организма се дължи на способността му да привежда в резонанс вътрешните органи. Съвпадане на честотата на интензивен инфразвук с честотата на сърдечните съкращения може да доведе до преустановяване на сърдечната дейност. Смъртоносен може да бъде и инфразвук, чиято честото съвпада с алфа-ритъма на мозъчните биопотенциали.
При продължително въздействие на вибрации във вид на инфразвук върху организма настъпват разстройства във функциите на централната нервна система. Най-честите оплаквания са главоболие, тежест в главата, гадене, отпадналост, депресия, влошено зрение, чувство на "трептене" на вътрешните органи.
Инфразвукът може да предизвика чувство на умора, тъга, морска болест. Обикновено се съпровожда с чувство на дискомфорт, натиск, ретракция на тъпанчевата мембрана, тахикардия, хипертония с по-високо диастолично налягане и др. Някои инфразвуци могат да причинят болка и сухота в устата, затруднено преглъщане, болки в ларинкса, в пикочния мехур и правото черво.
Вредното въздействие на вибрациите се различава в зависимост от тяхната честота. Нискочестотните вибрации засягат предимно опорно-двигателния апарат, но пропагират и в по-отдалечените тъкани. Високочестотните вибрации засягат сетивността и предизвикват ранни промени в съдовата система.
При продължително въздействие на вибрации се появява вибрационна болест.
Началният период при възникване на вибрационна болест се характеризира с поява на отпадналост и изтръпване на пръстите. Установява се хиперрефлексия и лек функционален тремор на пръстите, леко изразена хипопалестезия, хипералгезия на пръстите в крайните фаланги.
При умерено изразеният стадий на болестта се наблюдават парестезии, болки, ангиоспастични пристъпи, значително понижена чувствителност, мускулна слабост. През нощта се появяват болки и изтръпване на ръцете. Пръстите са оточни, кожният рисунък е гладък. Ноктите потъмняват, изтъняват, стават чупливи. Слухът намалява.
Установяват се дифузна остеопороза на костите на китките и пръстите, стомашно-чревни и жлъчни дискинезии. Изследването на кръвта показва понижен хемоглобин, еритропения, еозинофилия и левко-лимфоцитоза.
При разгърнатия стадий на вибрационната болест симптомите се изразяват с постоянни парещи болки, ирадиращи към рамото и шията. Болният лесно изпуска предмети. Наблюдават се по-продължителни и по-чести пристъпи на побеляване на пръстите, зачестили прояви на цианоза на пръстите и дланите, отоци, рязко намаляване на кожната температура и чувствителност.
Установяват се трофични и дегенеративни промени в мускулния и костно-ставния апарат, смущения във функциите на вътрешните органи, нарушаване на обменните процеси. Слуховият апарат е тежко увреден - почти до пълна глухота. Наблюдават се вестибуларни разстройства.
Генерализирането на патологичния процес се проявява с невровегетативни, нервно-ендокринни и нервно-психични смущения, засягане на белтъчната, витаминната и мастната обмяна.
Още информация може да прочетете тук:
Коментари към Въздействие на вибрации МКБ W43