Други уточнени въздействия на външни причини МКБ T75.8
Към други уточнени въздействия на външни причини спада влияние на:
- аномалии на гравитационните сили
- безтегловност
Гравитационното ускорение се нарича още земно ускорени и се означава с буквата G. То представлява гравитационната сила на привличане на Земята. Поносимостта на човешкия организъм спрямо аномалии на гравитационните сили се обуславя от редица фактори:
- големина на гравитационната сила
- посока на действие на силата
- продължителността на експозиция
- позата на тялото
При увеличаване на гравитационните сили, кръвта слиза надолу в краката на човека, подложен на експозицията. При продължително излагане се губи съзнания. Постепенното увеличение на G-силата може да доведе до: загуба на периферно зрение, загуба на централно зрение, кръвоизливи, затруднено дишане, тахикардия, аритмия, брадикардия, изпадане в безсъзнание. Без намаляване на гравитационната сила настъпва смърт.
Поносимостта на организма към намаляване на гравитационната сила е много по-малка. При такава експозиция кръвта се придвижва към главата. Поради повишеното налягане на кръвта кръвоносните съдове в мозъка или очите набъбват и могат да се пукнат.
В космоса човешкото тяло изпада в безтегловност. Състоянието на безтегловност се нарича свободно падане, нулева гравитация или микрогравитация. В това състояние ходенето става невъзможно. В състояние на безтегловност отпуснатото тяло естествено приема леко извита позиция с ръце и крака, плаващи свободно пред тялото. Това означава, че космонавт не е в състояние да лежи на легло, за да спи. Вместо това, той трябва да е закопчан в приспособление за спане, подобно на спален чувал.
Хората са физиологично добре приспособени към живот на Земята. Следователно космическите полети имат много негативни ефекти върху тялото.
Краткосрочно излагане на микрогравитация причинява адаптивен синдром към космоса, самоограничаващо се гадене, причинено от разстройство на вестибуларния апарат. Продължително излагане на безтегловност причинява множество здравословни проблеми, като един от най-важните е загуба на костна и мускулна маса.
Най-честият проблем, изпитан от хора в началните часове на безтегловност, е известен като синдром на космическа адаптация или космическа болест. Това състояние вследствие на други уточнени въздействия на външни причини е аналогично на болестта при пътуване и възниква при адаптация на вестибуларната система към условията на безтегловност.
Симптомите на синдрома за космическа адаптация включват: гадене и повръщане, виене на свят, главоболие, летаргия и обща отпадналост. Продължителността на космическата болест варира, но рядко продължава повече от 72 часа.
Най-значителните неблагоприятни ефекти вследствие на дългосрочна безтегловност са мускулна атрофия и скелетно увреждане (остеопения). Други значими ефекти включват забавяне на функциите на сърдечно-съдовата система, намаляване на производството на червените кръвни клетки, нарушен баланс и отслабване на имунната система.
Тъй като човешкото тяло се състои предимно от течности, гравитацията има потенциал да ги придвижи в долната половина на тялото и тялото има много системи за балансиране на това разположение. Когато тялото се освободи от силата на гравитацията, тези системи продължават да работят, което води до генерално преразпределение на течности в горната половина на тялото. Това е причината за подпухналото кръгло лице, наблюдаващо се при астронавти. Преразпределението на течности около тялото причинява нарушения баланс, нарушено зрение, както и загуба на вкус и мирис.
При безтегловност основните ефекти, които се появяват, включват:
- Забавяне на пулса
- Намаляване на честотата на дишането
- Загуба на телесно тегло
- Промени в костния калций
- Преразпределение на телесните течности с по-голямо количество в горната част на тялото - "лунно лице", назална и синусова конгестия, изпъкнали шийни вени
- Намаляване на мускулната тъкан
- Отслабване на вените и артериите на краката
- Недостиг на червени кръвни клетки, което води до анемия
- Прекален метеоризъм
- Нарушения на зрението, мириса и вкуса
- Психологически ефекти - безпокойство, безсъние и депресия
При дълги космически полети тялото в космоса се нуждае от малко повече от месеца, за да се аклиматизира към тези промени. Интермитентни физически упражнения могат значително да подобрят ситуацията.
След връщане на Земята по-голямата част от тези промени изчезват и повечето дейности се връщат към нормалното. Но все пак има първоначален период на слабост и трудности с баланса, който може да продължи няколко дни след връщане на Земята.
Въпреки това загубата на калций от костите е по-сериозен проблем, по-специално по време на и след дълги космически полети. Физическите натоварвания върху костите и натискът от теглото, които се появяват в присъствието на гравитация, са необходими за нормалното образуване, реконструкция и поддържане на костите.
Нарушението на тези нормални костни процеси в космоса води до освобождаването на калций от скелета. Резултатът от този вид други уточнени въздействия на външни причини са отслабени, крехки кости, които лесно се чупят. Този процес е доста сходен с остеопорозата, която се случва на Земята. И точно както при остеопороза, пълно възстановяване на костната структура невинаги може да е възможно.
Космическата медицина е развиваща се медицинска практика, която изучава здравето на астронавтите, живеещи в космоса. Основната цел на този отдел от медицината е да открие как и за колко време хората могат да оцелеят в екстремни условия в космоса, и колко бързо те могат да се адаптират към околната среда на Земята след завръщането си от космоса. Космическата медицина се стреми да развие превантивни и палиативни мерки за облекчаване на страданията, причинени от живеене в среда, към която хората не са добре адаптирани.
Още информация може да прочетете тук:
Коментари към Други уточнени въздействия на външни причини МКБ T75.8