Продължителен престой в безтегловно състояние МКБ X52
Безтегловността представлява състоянието на тяло, при което действа само силата на тежестта му, а теглото отсъства. Възниква при липса на сили на привличане.
Най-честият проблем в началните часове на безтегловност в космическо превозно средство е известен като синдром на космическа адаптация или космическа болест. Космическата болест е аналог на морската болест и болестта при пътуване на суша - кинетоза.
Кинетозата се предизвиква от противоречие между възприятията за движение, идващи от очите и вестибуларния апарат. Мозъкът анализира тази липса на синхрон между сетивните системи, като попадане на токсин в човешкото тяло и предизвиква опит да "изхвърли отровата".
Космическата болест се характеризира с гадене и повръщане, световъртеж, главоболие, летаргия и общо неразположение. Пулсът и дишането се ускоряват, изменя се газообменът и кръвното налягане, нарушава се координацията на движенията. Продължителността на болестта варира, но в никакъв случай не трае повече от 72 часа, след което тялото се приспособява към околната среда.
При продължителен престой в безтегловно състояние различни физиологични системи започват да развиват нарушения. Въпреки че тези нарушения са временни, могат да доведат до дългосрочни здравни проблеми.
Най-честите последствия от безтегловността са атрофиране на мускулната тъкан, остеопороза и метаболични изменения.
Мускулите на космонавтите отслабват прогресивно в условия на микрогравитация. По тази причина по време на мисия те носят специални панталони с еластични ленти за компресиране на бедрените кости и за намаляване на остеопенията, правят по два часа дневно упражнения със специално конструирани фитнес уреди.
През последните години учените откриват, че отсъствието на гравитация води до сериозно влошаване на имунната система, породено от дисфункция на Т-левкоцитите, както е при болните от СПИН. Документирани са доста случаи на астронавти, заболели по време на полет.
Безтегловността води и до забавяне на сърдечно-съдовата дейност, намаляване синтеза на еритроцити, загуба на телесна маса, назална конгестия, нарушения на съня, подпухналост на лицето. Тези ефекти бързо отшумяват при завръщане на Земята.
Излагането на космическа радиация при продължителни мисии може да причини рак, но скоро беше открито от учени, че тя може да причини и когнитивни проблеми и да ускори промени в мозъка, които се свързват с болестта на Алцхаймер.
Още информация може да прочетете тук:
Коментари към Продължителен престой в безтегловно състояние МКБ X52