Въздействие на други и неуточнени неживи механични сили МКБ W49
Увреждането представлява нарушаване на целостта на организма или физиологичните функции на системите в резултат на вредни фактори на външната среда.
Според условията и обстоятелствата на възникване на увреждания в резултат на въздействие на други и неуточнени неживи механични сили се различават: производствен (промишлен и селскостопански) травматизъм; битов травматизъм; транспортен травматизъм; пешеходен травматизъм; спортен травматизъм; военновременен травматизъм или мирновременен травматизъм. Всеки вид травматизъм има своите особености, свързани не само с обстоятелствата на произшествието, но и с характера на причинените увреждания.
Механичните увреждания се получават, когато травматичният причинител и човешкият организъм са в движение един спрямо друг или ако единият е в покой, а другият се движи срещу него.
Факторите, от които зависят видът и степента на уврежданията в резултат на въздействие на други и неуточнени неживи механични сили, се разпределят в няколко групи.
От страна на механичния травматичен обект факторите са:
- кинетичната енергия на движещия се предмет
- видът и особеностите на предмета
- ъгълът, под който травматичният предмет прави контакт с пострадалия
От страна на човешкия организъм признаците, от които зависи степента на нараняването, са:
- характеристики на пострадалия - възраст, пол, телесна маса и др.
- здравословното състояние на пострадалия
- характеристика на засегнатата част от организма
От страна на средата, през която действа травматичния обект, обстоятелствата, които могат да повлияят, са:
- прегради между пострадалия и травматичния предмет (например дебели дрехи и др.)
- течни или полутечни среди (например преминаване на проектил през водна среда)
Земното ускорение, наречено още гравитационно ускорение, се означава с буквата G и се отнася до гравитационна сила на привличане. Човешката поносимост към аномалните сили на привличане [G] като случай на въздействие на други и неуточнени неживи механични сили зависи от: големината на силите на привличане; продължителността на времето, през което въздейства; посоката, в която действа; мястото на прилагане; градиента на нарастване на ускорението и позата на тялото.
Човешкото тяло е гъвкаво и деформируемо, особено меките тъкани. До известна степен толерантността към G-силата може да бъде тренирана, а има и значителни различия във вродената способност между отделните индивиди. Някои заболявания, особено сърдечно-съдови проблеми, намаляват нивото на толерантност.
При пилотите на самолети например въздействието на вертикалните G-сили се упражнява по протежението на гръбначния стълб. Това води до значително изменение на налягането на кръвта по дължината на тялото на обекта, което ограничава максималните сили на привличане, които могат да бъдат понесени от него.
В резултат на въздействие на положителни или увеличаващи се сили на привличане кръвта слиза надолу към краката на седнал или прав човек. След преминаване на границата на поносимост на увеличаващи се сили на привличане човек губи съзнание. Чрез комбинация от специални костюми и усилия да се напрягат мускулите се въздейства върху кръвта да се върне обратно в мозъка. Положителните вертикални сили на привличане, например в самолетите, водят до проблеми с очите и мозъка поради преминаването на кръвта в долната половина на тялото.
Когато положителната вертикална G-сила се увеличава постепенно, могат да се проявят следните симптоми: "тунелно зрение" (периферното зрение постепенно се губи; загуба на централното зрение, докато съзнанието се поддържа, причинена от липсата на кръв към главата; затруднено дишане; кръвоизливи; аритмия; асистолия; тахикардия; брадикардия; загуба на съзнание. Смърт може да настъпи, ако силите на привличане не се намалят бързо.
Устойчивостта към отрицателни или намаляващи сили на привличане, които придвижват кръвта към главата, е много по-ниска. Отрицателната G-сила е неприятна и може да причини увреждане. Кръвоносните съдове в очите или мозъка могат да набъбнат или да се пукнат поради повишеното налягане на кръвта, което да причини влошено зрение или дори слепота.
Човешкото тяло по-добре "оцелява" при сили на привличане, които са перпендикулярни на гръбначния стълб. Когато ускорението е напред, поносимостта е много по-висока отколкото когато ускорението е назад. Кръвоносните съдове в ретината са по-чувствителни при посока назад. Експерименти са доказали, че необучените хора са способни да устоят на различни ускорения в зависимост от времето на излагане.
В състояние на микрогравитация - усещане за безтегловност при космонавтите, ефектите могат да се проявят с: дезориентация, главоболие, слаба концентрация, гадене, повръщане. Дълготрайните последствия при това състояние са дехидратация, анемия, ортостатична хипотензия, загуба на мускулна маса, атрофия на мускулната система и др.
Коментари към Въздействие на други и неуточнени неживи механични сили МКБ W49