Вредно въздействие от топлина и светлина МКБ T67
› Други въздействия от топлина и светлина
Въведение
Заболявания, свързани с висока околна температура, са спектър от нарушения на здравето, дължащи се на излагане на вредно въздействие от топлина и светлина. Те включват леки състояния, като топлинни крампи, топлинен синкоп, топлинно изтощение, както и по-тежко състояние, известно като топлинен удар.
Рисковите фактори за поява на топлинно състояние включват:
- Възраст (деца под 4-годишна възраст и лица над 65-годишна възраст)
- Прием на алкохол или наркотици
- Физическо или умствено увреждане
- Извършване на дейности в горещо и влажно време
- Прием на лекарства, които намаляват циркулаторния обем (диуретици), инхибират изпотяването (антихолинергични средства, симпатикомиметици, антидепресанти или антихистамини) или успокояват (невролептици, транквиланти или седативи)
- Наличие на придружаващи заболявания - диабет, заболявания на сърцето, бъбреците, белите дробове
Смърт от заболяване, причинено от вредно въздействие от топлина и светлина, е рядкост.
Топлинен и слънчев удар
Топлинен и слънчев удар представлява животозастрашаващо спешно състояние с висока смъртност, при което телесната температура на пострадалия е по-висока от 40,6ºС в резултат на излагане на топлина от околната среда с липса на терморегулация. Топлинният удар обикновено започва като внезапен колапс и не е задължително да бъде предхождан от топлинни крампи или топлинно изтощение. В някои случаи по време на работа топлинният удар се смята погрешно за сърдечен удар. Поради това е много важно да се разпознаят признаците и симптомите.
Ранните симптоми на топлинния удар включват: повишена телесна температура; явна липса на изпотяване; зачервена суха или гореща кожа; ускорен пулс; затруднено дишане; свити зеници; всички или някакъв симптом на топлинно изтощение като световъртеж, главоболие, гадене, повръщане или объркване; поведенчески промени; високо кръвно налягане. Симптомите в прогрес могат да се проявят с: конвулсии, колапс, загуба на съзнание.
От жизненоважно значение е да се намали телесната температура на пострадалия. Жертвата се поставя на хладно място и се охлажда с вода. Търси се спешна медицинска помощ.
Повече информация може да прочетете в:
» Топлинен и слънчев удар мкб T67.0
Топлинен синкоп
Топлинен синкоп представлява припадък в резултат на вредно въздействие от топлина и светлина. При опит на тялото за охлаждане настъпва кожна вазодилатация, която произвежда ортостатична хипотония. Нормалните психични функции се възстановяват веднага след възвръщане на съзнанието.
Признаците на топлинен синкоп включват: отпадналост, главоболие, световъртеж, ускорена сърдечна честота, гадене и повръщане, тревожност, краткотрайна загуба на съзнание.
Лечението е подобно на това при други видове синкопи. Пациентът се поставя в хладна околна среда и се хидратира.
Повече информация може да прочетете в:
Топлинен гърч
Топлинният гърч представлява болки и крампи в мускулите, които се случват по време на тежки физически натоварвания в горещо време. Обикновено неволевите спазми засягат основните мускули на ръцете, краката или корема. Причината за появата е недостиг на сол след обилно потене, обикновено след енергични упражнения, особено когато загубената течност се заменя само с вода.
Топлинните спазми често се появяват след активната дейност по време на почивката. Въпреки че тези крампи могат да бъдат много болезнени, те обикновено не причиняват трайно увреждане. Основното лечение е хидратация и почивка на хладно място.
Повече информация може да прочетете в:
Изтощение от топлина
Изтощението от топлина е по-сериозно състояние от топлинните крампи. Това състояние е често срещано и е резултат от изчерпването на сол и вода след продължителна активна дейност в гореща среда.
Симптомите на топлинно изтощение включват: зачервяване на лицето, студена и влажна кожа, хипервентилация, главоболие, виене на свят, гадене, умора, жажда, слабост, ускорен пулс, мускулни спазми.
Възможно е появата на топлинно изтощение да е предупредителен сигнал за последващ топлинен удар. Лечението се състои от позициониране на пострадалия на хладно място, прием на повече течности, охлаждане на тялото, отстраняване на дрехи.
Повече информация може да прочетете в:
» Изтощение от топлина, обезводняване мкб T67.3
» Изтощение от топлина, дължащо се на загуба на соли в организма мкб T67.4
» Изтощение от топлина, неуточнено мкб T67.5
Преходна топлинна умора
Преходна топлинна умора представлява предупреждение за развитие на топлинен стрес. Умората нарушава мисловните процеси и психичния статус. Освен това понижава капацитета на извършваната физическа активност.
Лечението включва почивка в хладна среда и прием на повече течности.
Повече информация може да прочетете в:
» Преходна топлинна умора мкб T67.6
Топлинен оток
Топлинният оток е самоограничаващо се явление, което възниква в резултат на вредно въздействие от топлина и светлина. Причината е вазодилатация на кръвоносните съдове и прекомерна секреция на алдостерон. Не е необходимо лечение.
Повече информация може да прочетете в:
Други въздействия от топлина и светлина
Към "Други въздействия от топлина и светлина" спада обривът от топлина. Известен още като милиария, той възниква предимно при бебета, но може да се засегне и възрастни лица в горещ и влажен климат. Топлинен обрив се развива, когато потните канали са блокирани и потта е в капан от кожата.
Симптомите варират от повърхностни мехури до дълбоки, червени подутини. Някои форми на топлинния обрив могат да бъдат силно сърбящи или да причиняват усещане на пробождания. Топлинният обрив обикновено преминава спонтанно.
Повече информация може да прочетете в:
» Други въздействия от топлина и светлина мкб T67.8
Заглавно изображение: freepik.com
Коментари към Вредно въздействие от топлина и светлина МКБ T67