Топлинен гърч МКБ T67.2
Топлинните крампи са болезнени, неволеви, кратки мускулни спазми, които се появяват по време или след тренировка или работа в гореща среда.
Топлинните крампи обикновено засягат основни мускули, които се стресират при прегряване. Най-често това са мускулите на бедрото и подбедрицата, мускулите на корема и гърба и мускулите на ръката.
Защо се появяват топлинни крампи?
Точната причина за "топлинен гърч" на мускулите не е известна, но се счита, че се дължат на недостиг на електролити. Различни есенциални минерали, като натрий, калий, калций и магнезий, са известни като електролити. Те са важни за много функции на тялото, а електролитен дисбаланс може да причини медицински проблеми.
Въпреки че се смята, че дехидратацията и електролитният дисбаланс са причина за топлинните спазми, има алтернативни теории за поява на мускулни крампи, когато тялото е изложено на топлина. Тъй като топлинните крампи започват след значителни упражнения или физическо натоварване в гореща среда, в която при засегнатото лице започва обилно изпотяване, теорията е, че мускулите са изчерпани вода и натрий, което засяга способността им да се свиват и да се отпускат.
Потта съдържа голямо количество натрий, а течностите за пиене с неадекватно съдържание на натрий след обилно изпотяване могат да доведат до сериозно състояние на ниско съдържание на натрий, наречено хипонатремия.
Някои нови изследвания показват, че тъй като мускулите се уморяват от прекомерната активност и работа, способността им да регулират своите собствени контракции се губи и това се нарича променен нервно-мускулен контрол. Независимо от причината, диагнозата и лечението на топлинните спазми остават същите.
Рискови фактори
Рискови фактори за топлинни крампи включват:
- Кърмачета и малки деца, тъй като зависят от другите, за да избегнат топлината, да ги обличат по подходящ начин и да им се осигури достатъчно течност за пиене
- Пациенти в напреднала възраст, тъй като могат да имат придружаващи заболявания, включително сърдечни и белодробни заболявания, и те лесно могат да получат дехидратация
- Хора, които живеят сами или не могат да си позволят климатизация, са изложени на по-висок риск от заболявания, свързани с топлината
- Работа в гореща среда
- Консумация на алкохол
- Определени медикаменти - някои лекарства могат да увредят регулирането на потта и топлината на тялото (например лекарства, предписани за психиатрични състояния, включително антипсихотични медикаменти и транквиланти, лекарства за грип / настинка, антихистамини).
- Злоупотреба с наркотици
Характеристики на мускулните крампи
Мускулни спазми, обикновено засягащи краката, гръдния кош или корема, са единственият признак на топлинни крампи, като те са:
- болезнени
- неволеви
- краткотрайни
- интермитентни
- обикновено самоограничаващи се
Реакцията може да се забави до няколко часа и симптоматиката да се появи по-късно след завършване на дейността, особено през нощта или при почивка. Въпреки че топлинните крампи могат да бъдат доста болезнени, те обикновено не водят до трайно увреждане.
Топлинните крампи могат да бъдат първият признак на по-сериозно свързано с прекомерна топлина състояние, като топлинно изтощение или топлинен удар.
Лечение
Топлинните крампи обикновено отшумяват и не изискват никакво специфично домашно медицинско лечение. Домашни средства за по-бързо изчезване на топлинните спазми включват:
- Почивка на хладно място и консумация на течности, като например електролитни напитки или спортни напитки
- Спиране на извършваната дейност
- Стречинг (разтягане) на мускулите
Топлинните спазми могат да бъдат преодолени чрез леко разтягане на засегнатия мускул.
Топлинните крампи могат да бъдат много болезнени. Лице, страдащо от топлинни спазми, трябва да потърси медицинска помощ, ако симптомите не изчезнат с почивка, охлаждане и възстановяване на течности и електролити.
Диагнозата обикновено се прави чрез анамнеза на пациента и идентифициране на мускулните групи, които са неволево спазматични.
Лечението на топлинните крампи включва почивка, охлаждане на тялото, хидратация, разтягане на засегнатите мускули.
Пероралният прием на течности и електролити (рехидратация) обикновено е достатъчен за лечение на топлинни спазми. При по-тежки случаи или диагностициране на по-сериозно състояние, свързано с експозиция на прекомерна топлина, може да е необходима интравенозна рехидратация.
Топлинните крампи могат да бъдат ранният признак на изтощение от топлина или топлинен удар, които са по-тежки форми на топлинни заболявания. Потърсете незабавно медицинска помощ, ако се развият тези състояния:
- Лицето не може да пие достатъчно течности поради гадене или повръщане. Засегнатият индивид може да се нуждае от интравенозна рехидратация.
- Лицето има по-тежки симптоми на свързано с топлина заболяване, включително виене на свят, умора, повръщане, главоболие, недостиг на въздух, загуба на съзнание, странно или необичайно поведение, треска.
Превенция
Превенцията е ключът към избягване на топлинни спазми или други свързани с топлина заболявания. Човек, който е имал топлинни крампи, е с по-висок риск от появата им. Топлинните спазми могат да бъдат предотвратени, като се избягва натоварващата работа или физическите упражнения в гореща среда и се поддържа хидратацията. С цел да се предотврати това състояние, могат да се пият електролитни разтвори или да се ядат богати на калий храни (като банани), избягване на спорт или работа по време на горещината на деня, почивка в хладни или сенчести места, когато е възможно.
Ако човек работи или извършва физически упражнения в гореща среда, могат да настъпят топлинни крампи през първите няколко дни на работа или упражнения. След като се адаптира към околната среда и с прием на вода и балансирани електролитни напитки, засегнатото лице няма да има последващи проблеми.
Заглавно изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Топлинен гърч МКБ T67.2
Библиография
http://www.webmd.com/fitness-exercise/heat-cramps
http://www.emedicinehealth.com/heat_cramps/article_em.htm
http://www.medicinenet.com/heat_cramps/article.htm
Коментари към Топлинен гърч МКБ T67.2