Други въздействия от топлина и светлина МКБ T67.8
Функцията на кожата е да защитава вътрешността на тялото от външния свят. Тя действа като предпазна бариера срещу инфекциозни микроорганизми, ултравиолетова светлина или химични агенти с цел предотвратяване на инвазия или увреждане на тялото.
Кожата също така има важна роля в регулиране на температурата на тялото. Един от начините, чрез който тялото се охлажда, е изпотяването и позволяване на потта да се изпарява. Потта се образува в потните жлези, които са разположени по цялото тяло, с изключение на няколко малки области. Потните жлези се намират в дермата и са регулирани от мозъчните центрове за контрол на температурата. Потта от жлезата стига до повърхността на кожата чрез канал.
Топлинният обрив представлява червен или розов обрив, локализиран обикновено върху кожни гънки или частите на тялото, покрити с тесни дрехи, където въздухът не може да циркулира. Този вид други въздействия от топлина и светлина се развива, когато потните каналчета се запушат и образуваната пот не може да достигне повърхността на кожата, за да се изпари. Тя остава в капан под повърхността на кожата и причинява леко възпаление, което води до обрив, дискомфорт и сърбеж.
На външен вид обривът, наричан още милиария, изглежда като еритемна кожа с малки мехурчета. Той може да предизвика и усещания за пробождания, поради което е известен още като "бодлив обрив топлина".
Топлинният обрив се среща най-често при бебетата, но може да засегне и възрастни индивиди в горещ и влажен климат.
Защо се появява топлинен обрив?
Все още е неясно защо някои хора получават топлинни обриви, а други не. Каналите на потните жлези могат да се запушат, ако се появи прекомерно изпотяване, и е затруднено изпарението на потта от определената област. Блокиране на потните каналчета може да се получи при:
- гънките на кожата, като на шията, подмишниците или слабините, докосвайки близкостоящата кожа, което затруднява циркулацията на въздуха и предотвратява изпаряването на потта
- носене на тесни дрехи, които не позволяват изпарения на потта
- тежки дрехи или завивки при опит на човек да се стопли през зимата или при заболяване с висока температура
- употреба на гъсти лосиони и кремове, които могат да блокират потните жлези
Бебетата са с недоразвити потни жлези, които все още нямат способността да отстранят потта, която произвеждат. Те могат да развият топлинен обрив, ако са изложени на топло време с дебели дрехи или ако имат повишена температура.
Топлинен обрив може да възникне и като страничен ефект на някои медикаменти, например изотретиноин и клонидин.
Рискови фактори
Новородени, малки деца и лица в напреднала възраст са уязвимите групи, изложени на по-голям риск от развитие на топлинен обрив. Всички те са особено изложени на риск, ако са неподвижни за дълги периоди от време и части от кожата не са изложени на циркулиращия въздух, което води до неспособност на потните канали да "дишат" (изпарително охлаждане).
Топлинните обриви са по-често срещани на места с горещ и влажен климат, тъй като хората се изпотяват повече. Интензивните упражнения, свързани с много изпотяване, могат да предизвикат обрив от топлина, особено ако дрехите не позволява адекватна циркулация на въздуха.
Изображение: freepik.com
Клинична картина
Най-честите симптоми на топлинен обрив са червени подутини по кожата и сърбеж или пробождащо усещане. Това се дължи на възпалението на повърхностния слой на кожата, като пробождащото усещане и подобно на усещането при леко слънчево изгаряне. Признаците за наличие на този вид други въздействия от топлина и светлина са еднакви при възрастни и бебета.
Външният вид на топлинния обрив зависи от локализацията на депозирането на прекомерната пот в кожата.
Мехури с много малки размери, които наподобяват малки капчици пот, се наблюдават, ако потта се блокира в най-повърхностните слоеве на кожата, където потният канал се отваря на повърхността на кожата. Наричан miliaria crystallina, този вид топлинен обрив протича без симптоми.
Класическият топлинен обрив - miliaria rubra, се появява, ако потта предизвиква възпаление в по-дълбоките слоеве на епидермиса. Подобно на всяко друго възпаление, областта става червена и блистерите са малко по-големи. Тъй като потните жлези са блокирани и не доставят пот до повърхността на кожата, засегнатата област е суха и може да бъде раздразнена, сърбяща и болезнена. Този обрив се нарича още "бодлива топлина".
По-рядко, след повтарящи се епизоди на miliaria rubra, топлинният обрив може да възпали по-дълбоките слоеве на кожата - дермата, и да доведе до miliaria profunda. Този обрив се характеризира с по-големи, по-твърди подутини, които са повече с цвета на кожата. Обривът започва почти веднага след упражнения или физическа активност и отново няма пот в засегнатите области. Рядко този вид на топлинен обрив може да бъде потенциално опасен, ако засяга достатъчно кожа, тъй като липсата на изпотяване може да причини топлинни заболявания, като топлинно изтощение, топлинни крампи или топлинен удар.
Диагностицирането на топлинния обрив се извършва при физикален преглед.
Изображение: Color Atlas of Pediatric Dermatology Samuel Weinberg, Neil S. Prose, Leonard Kristal Copyright 2008, 1998, 1990, 1975, by the McGraw-Hill Companies
Лечение
Топлинният обрив обикновено избледнява, когато кожата се охлади. Използват се подсушаващи кремове и лосиони.
Медицинска намеса при този вид други въздействия от топлина и светлина е необходима, само ако засегнатата област се инфектира. Признаците на инфекция могат да включват: повишена болка, подуване, зачервяване или топлина около засегнатата област; червени ивици, простиращи се от засегнатата област; изтичане на гной; оточни лимфни възли в областта на шията, подмишниците или слабините; температура ≥ 37,8ºС или втрисане без друга известна причина. В лечението се включват антибиотици.
Превенция
Превенцията е най-важното лечение за обрива от топлина. Той може да бъде предотвратен чрез избягване на горещи и влажни климатични условия и на носене на тесни прилепнали дрехи, както и употреба на климатик или вентилатор с цел циркулация на въздуха.
Заглавно изображение: freepik.com
Коментари към Други въздействия от топлина и светлина МКБ T67.8