Изкълчване на главичката на лъчевата кост МКБ S53.0
Изкълчване на главичката на лъчевата кост е изкълчване на хумерорадиалната става.
Механизъм на изкълчване на главичката на лъчевата кост
Получава се при директна травма в горната трета на лакътната кост и се състои в предно изкълчване на главичката на радиуса (лъчевата кост). Възможно е да се получи и при индиректна травма при падане на длан фиксирана в гривнената става ръка, при което настъпва изкълчване на главичката на радиуса, най-често напред и нагоре. По-рядко е нагоре и встрани и най-рядко назад. Най-често е при защитното движение, което се прави от ръката, която се изнася инстинктивно пред главата, излагайки по този начин лакътната кост на директен удар, при което е възможно счупването на лакътната кост и изкълчване на лъчевата кост, тъй като главичката на лъчевата кост се изкълчва напред.
Клиника на изкълчване на главичката на лъчевата кост
Настъпва остра болка в горната част на предмишницата. При палпация главичката на лъчевата кост се опипва отпред и ограничава сгъването на лакътната става. При по-рядкото задно изкълчване главичката се опипва отзад и встрани от лакътната става. Ограничава се екстензията на лакътната става. При наличие и на счупване на лакътната става се скъсява предмишницата с наличие на деформация в горната й трета с ъгъл, отворен обикновено назад и изключително рядко назад.
При изкълчване на главата на лъчевата кост активните движения са затруднени, а пасивните движения са съпроводени със силна болка. Може да се установи и пружинно съпротивление.
Диагноза на изкълчване на главичката на лъчевата кост
Поставя се въз основа на оплакванията на пациента и рентгеновото изследване.
Лечение на изкълчване на главичката на лъчевата кост
Пациента лежи на масата. Въвежда се обща упойка. Операторът хваща с две ръце областта на увредата и цели наместване. Процедурата се извършва от ортопед-травматолог. След като се постигне наместване, асистентът, който до момента затегля крайника, свива предмишницата до 45 градуса в лакътната става. Проверява се пулсът на a. radialis. Ако не се опипва пулсация, ъгълът на свиване се намалява, докато се появи. Ако контролните рентгенографии покажат добро наместване, се поставя гипсова превръзка от подмишничната ямка до основата на пръстите на ръката. Ръката трябва да бъде в супинация, за да се намести правилно и да не се размести вторично.
Гипсовата имобилизация се сваля към 45 ден. Като болния започва внимателно лечебна физкултура. При наличие и на счупване се сваля гипса след 2 месеца при деца и след 3-4 месеца при възрастни. Раздвижването се прави бавно. Масажи в областта на изкълчването не се препоръчват, както и пасивни насилствени движения.
При възрастни и при деца понякога е показано оперативното лечение - наместване главичката на радиуса и се прави опит за зашиване на разкъсания ануларен лигамент (връзка). Ако не се отдаде се прилага пластика на връзката. Главичката на радиуса допълнително се фиксира с Киршнерова игла, прекарана през кондилите на раменната кост. При неуспех на наместването главичката на лъчевата кост и задържането й тя се резецира.
Коментари към Изкълчване на главичката на лъчевата кост МКБ S53.0