Счупване на горния край на лакътната кост МКБ S52.0
Към счупванията на горния край на лакътната кост спадат:
- Венечен израстък;
- Лакът;
- Счупване с изкълчване на Monteggia;
- Олекранон;
- Проксимален край на лакътната кост.
Механизъм на счупване на горния край на лакътната кост
- Счупване на олекранона на лакътната кост - механизмът на счупването е най-често директен - при падане върху сгънат лакът или при пряк удар върху олекранона. Възможен е и отломъчен механизъм - при внезапна мощна контракция на m. triceps brachi (трицепса).
- Счупване на короноидния израстък на лакътната кост - това е рядко счупване и се получава при разгънат лакът.
- Фрактурата на Monteggia се получава при директна травма на горната трета на лакътната кост и се състои в предно изкълчване на главичката на радиуса и фрактура на улната в горната и трета. Фрактурата на Монтеджия може да се получи и след тежка индиректна травма при падане на длан с фиксирана в гривнената става ръка. Настъпва счупване на улната в горната и трета и изкълчване на главичката на радиуса, най-често напред и нагоре. По-рядко е нагоре и встрани и най-рядко назад.
Клинична картина на счупване на горния край на лакътната кост
- При счупване на олекранона - счупването е вътреставно и се изявява с оток, хемартроза (наличие на кръв в ставата), кръвонасядане и деформация в областта. Установява се праг - бразда между двата фрагмента и винаги при разместени фрагменти има дислокация, тъй като фрагмента се изтегля от триглавия мускул на рамото. Екстензията на предмишницата е невъзможна при преодоляна гравитация т. е след повдигане на раменната кост.
- При счупване на короноидния израстък на лакътната кост - с клиника на вътреставна фрактура (счупване) с наличие на оток, хемартроза (наличие на кръвоизлив в ставата), болка при опипване местно, ограничени и болезнени движения.
- Фрактура - луксация на Монтеджия се представя с остра болка в проксималната трета на предмишницата, скъсяване на предмишницата с деформация в горната и трета с ъгъл, отворен обикновено назад и изключително рядко напред. Лакътната става също се деформира и е оточна. Ограничена е екстензията на лакътната става. Активните движения в лакътната става са невъзможни.
Диагноза на счупване на горния край на лакътната кост
Тя се потвърждава на рентгенова снимка.
Лечение на счупване на горния край на лакътната кост
- При счупване на олекранона - първата помощ е имобилизация в гипсова шина от рамото до главичката на метакарпалните кости при разгъване на лакътната става, тъй като така се получава приблизително наместване. При неразместените счупвания, лечението е имобилизация в екстензия за 3 седмици. При разместени фрагменти се осъществява остеосинтеза с винт, по метода на Weber или модифицирана методика за компресивна остеосинтеза.
- При счупване на короноидния израстък на лакътната кост - е имобилизация за 3 седмици при сгъване на лакътната става. При дислоцирани (разместени счупвания) фрактури лечението е оперативно - остеосинтеза на голям отломък и екстирпация (отстраняване) на малък.
- Лечение на фрактура на Монтаджия. Под обща упойка се постига наместване, ако контролните рентгенографии покажат добро наместване, поставя се гипсова превръзка от мишничната ямка до основата на пръстите. Ръката трябва да бъде задължително в супинация, за да бъде наместването стабилно и за да не се размества вторично. Гипсова имобилизация се сваля след 2 месеца при деца, а при възрастни - след 3-4 месеца. Болният започва внимателно лечебна физкултура, без силово натоварване. Раздвижването се прави бавно.
Симптоми и признаци при Счупване на горния край на лакътната кост МКБ S52.0
- Поява на отоци
- Слабост на цялата ръка
- Скованост в областта на лакътя
- Усещане за скованост на ръката
- Болка в лакътя
- Парестезии на ръката
Коментари към Счупване на горния край на лакътната кост МКБ S52.0